اسپرسو بورسان دوشنبه ۱۲ مهر؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

پالایشی‌ها دوباره موتور محرک بورس می‌شوند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : بورس روز گذشته دوباره مغلوب فشار فروش شد. به طوری که در پایان بازار شاخص کل تنها ۳۲۰۰ واحد (معادل ۰.۲ درصد) رشد کرد و شاخص هم‌وزن با افت ۰.۵ درصدی مواجه شد.

ارزش معاملات خرد با افت ۱۰۰ میلیارد تومانی به ۷۹۰۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمایی‌ها، خودروسازان و پالایشی‌ها و در بین نمادها پالایش، کالا و تاپیکو بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها دوباره در سمت فروش فعال شدند و خروج پول حدود ۵۷۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنعت خودروسازی و نمادهای تاپیکو و خبهمن بود و بیشترین خالص خرید حقوقی هم در صنایع فلزات و چند رشته‌ای‌ها و نمادهای فجهان و شتران بود.

در پایان بازار دیروز حدود ۶۰ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان ۱۳ واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۱۲ درصد نمادها صف خریدهایی به ارزش ۶۲۰ میلیارد تومان را تجربه می‌کردند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا: اختلاس در شش ماهه امسال از جهت پرونده‌ای ۶۱ درصد، از جهت تعداد متهم ۹۴ درصد و از نظر ارزش ریالی ۳۳۳ درصد نسبت به شش ماهه سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس جمهور با تاکید بر اولویت‌بندی در برنامه‌های اقتصادی کشور دستور داد جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت با موضوع تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار در حوزه کالاهای اساسی و ارزاق عمومی برگزار شود.

سعید عباسپور، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت انتشار برخی شایعات درخصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرد و گفت: از سال ۱۳۹۷ هیچ گونه ثبت سفارشی در لوازم خانگی کره ای و خارجی انجام نشده است‌.

وزارت نفت، مبنای تعیین قیمت خوراک و فرآورده‌های اصلی پالایشگاه‌ها را ابلاغ کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تخفیف نفت خوراک از ۵ درصد به حدود ۵ الی ۶ دلار رسیده است. به عبارتی با نفت ۸۰ دلاری میزان تخفیف به حدود ۷ درصد افزایش یافته است.

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایرانیان با خرید ملک، ‌ ترکیه ⁩را از ورشکستگی نجات دادند، گفت: از سال ۹۷ تا ۹۹ معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است.

‏عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: تحقیق و تفحص از سازمان بورس و مجموعه بازار سرمایه از امروز در مجلس کلید خورد.

رهبر انقلاب: حوادث اخیر در شمال‌غربی کشور بایستی بدون دخالت و حضور نظامی ارتشهای بیگانه‌ی از ملت‌های منطقه حل شود./ آن کسی که برای برادر خود چاه میکند اول خودش در آن میفتد./ آن کسانی که با توهّم تکیه به دیگران گمان می‌کنند که امنیت‌شان را می‌توانند تأمین کنند بدانند که سیلی این را به زودی خواهند خورد.

بازار جهانی در هفته جدید میلادی شروعی متعادل و مثبت داشت. به طوری که نفت برنت به ۷۹ دلار، مس به ۹۲۰۰ دلار، روی به ۳۰۲۰ دلار و آلومینیوم به ۲۸۷۵ دلار رسیدند.

قیمت دلار دیروز پس از برخورد با کف ۲۸ هزار تومان صعودی شد و به ۲۷۱۸۰ تومان رسید تا معاملات یکشنبه را بدون تغییر قیمت نسبت به شنبه پایان ببرد.

سامانه نیما امروز شاهد عرضه حدود ۱۸۱ میلیون دلار به صورت حواله ارزی بود که از این میان حدود ۸۲ میلیون دلار با میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۳۲۹۷ تومان معامله شد.

امیرعبداللهیان: آمریکایی‌ها سعی داشتند در نیویورک با ما ارتباط بگیرند، به واسطه‎ها گفتم که اگر آمریکا نیت جدی دارد، نشانه جدی صادر کند. نشانه هم آن است که حداقل ۱۰ میلیارد دلار از پول‎های بلوکه‌شده را آزاد کند/ درخواست جلسه جمعی از طرف 1+4 با پاسخ منفی ما مواجه شد/روی اصل اینکه فرمت مذاکرات وین را می‌خواهیم ادامه دهیم اتفاق نظر وجود دارد. درحال نهایی کردن ترکیب تیم هستیم. وزارت خارجه مذاکره را دنبال خواهد کرد و مذاکرات در چارچوب معاونت سیاسی وزارت خارجه (علی باقری) دنبال خواهد شد/هنوز زمان مشخصی برای مذاکرات تعیین نکرده‌ایم، چون هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم. حالا یک هفته دیگر باشد یا یک ماه دیگر یا بیشتر هنوز مشخص نیست./ به توافقاتی با کره جنوبی رسیده‌ایم که منتظر نتایج آن هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اگر ایران درخواست بیشتری داشته باشد مذاکرات به موفقیت نمی‌رسد.

بورل: برجام یک دستاورد مهم امنیتی است./ ایران در آستانه تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای است.

وزیر امور خارجه عربستان اظهار داشت که گفت‌وگوها با ایران در مرحله ارزیابی و اولیه قرار دارد.

خرازی: نظر مقام معظم رهبری این بود که از آقای عراقچی در شورای راهبردی استفاده شود.

اسلامی: هدف ایران تامین ۵۰ درصد تقاضای برق کشور از انرژی هسته‌ای است.

مشاور دیپلماتیک رئیس‌ امارات: نسبت به تعامل با ایران خوش‌بین هستم.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر