روز سقوط بازار جهانی؟

تورم آمریکا افسار پاره کرد

تورم آمریکا افسار پاره کرد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: نرخ تورم آمریکا در ماه می رشد یک درصدی ماهانه را تجربه کرد که از انتظارات (۰.۷ درصد) فراتر بود. نکته جالب توجه اینکه علاوه بر بخش غذایی و انرژی آمار از نفوذ موج‌ تورمی به سایر بخش‌ها حکایت داشته است (core cpi). نرخ تورم سالانه تورم آمریکا دوباره به ۸.۶ درصد رسید. باید منتظر بازگشایی بازار سهام آمریکا پس از انتشار این آمار بود.

پیش از این انتظار رشد ۰.۷ درصدی نرخ‌ تورم ماهانه وجود داشت. همچنان تحلیلگران اقتصاد جهانی عمده رشد نرخ تورم را ناشی از رشد قیمت مواد غذایی و سوخت مطرح کرده بودند و نرخ تورم سالانه مورد انتظار مشابه با عملکرد ماه گذشته و ۸.۳ درصد پیش بینی می‌شد.

Loading...

آمار تورم آمریکا از این جهت دارای اهمیت است که پس از عملکرد بسیار خوب شاخص‌های بیکاری به عنوان اولویت نخست سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا حالا نوبت به عملکر‌د نرخ تورم رسیده است. نگرانی از ادامه‌دار شدن موج تورمی و عبور نرخ تورم از سقف‌های ۴۰ ساله نیز وجود دارد. این نگرانی از آنجا بیشتر نمایان شده که حتی جانت یلن، رییس پیشین فدرال رزرو آمریکا و رییس کنونی خزانه‌داری آمریکا نیز به تشخیص خطای خود از مسیر تورم اشاره کرده و هفته گذشته در خصوص مسیر تورم ابراز نگرانی کرده است.

بر این اساس اگر ‌پس از تایید نرخ بیکاری پایین در ایالت متحده سیگنال پایداری نرخ تورم امروز صادر شود و حتی نرخ تورم سطوحی بالاتر از انتظار را ثبت کند، ممکن است بر شدت واکنش فد افزوده می‌شود. فعلا برای نشست هفته آینده فدرال رزرو انتظار افزایش دو واحدی (نیم درصدی) نرخ بهره آمریکا وجود دارد. افزایش بیشتر تورم حتی می‌تواند رشد ۳ واحدی نرخ بهره فد را محتمل کند و این با توجه به نقش دلار در اقتصاد جهانی می‌تواند به ضربه شدید به اقتصاد جهانی منجر شود. گرچه حتی افزایش پرشتاب نرخ بهره در سطوح فعلی نیز احتمال رکود را پررنگ کرده است.

روز گذشته بازار سهام آمریکا مطابق انتظار به چنین احتمالی (سیاست انقباضی شدید فد در پی سیگنال تورمی) واکنش نشان داد و دوباره شاخص s&p500 با افت سنگین به ۴ هزار واحد نزدیک شد. اگر امروز نرخ تورم سطوح بالایی را نشان دهد می‌تواند روز سقوط سنگین بازارها در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا در هفته آینده باشد.

در بازارهای کامودیتی نیز احتمال واکنش تند به افرایش نرخ تورم وجود دارد گرچه برای برخی از بازارها فعلا عامل کسری عرضه و سرمایه‌گذاری جدید بر ترس سیاست انقباضی آمریکا غلبه کرده و حتی برخی از موسسات انتظار از رشد قیمت نفت را افرایش داده‌اند. اهمیت این موضوع برای بازارهای داخلی به خصوص بورس تهران کاملا مورد توجه است. روند نرخ دلار و قیمت کامودیتی‌ها می‌تواند نوسان محسوس شاخص کل بورس تهران را به دنبال داشته باشد.

اگر در‌ آمار امروز تب تورمی کاهش یابد شاید کاملا مسیر متفاوتی را برای بازارها شاهد باشیم. منتظر ساعت ۱۷ امروز باشید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر