مشکل اصلی اقتصاد فرش ایران چیست؟

مشکل اصلی اقتصاد فرش ایران چیست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
نبود بازاریاب و مدیر تخصصی فروش و ظرفیت سنجی و سلیقه یابی در حوزه عرضه فرش ایرانی از مهمترین مشکلات بخش اقتصاد فرش در کشور است.

بورسان: معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت امروز چهارشنبه میزبان فرح ناز رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران به منطور هم اندیشی و همفکری برای انجام برخی اقدامات عملیاتی جهت رفع مشکلات موجود در صنعت فرش کشور بود.

چراکه به گفته رئیس مرکز فرش ایران، وجود بیش از ۱۱۵ دبیرستان کار و دانش، یک دانشکده فرش در تبریز و تدریس رشته فرش در بسیاری از دانشگاه‌های کشور و همچنین تحصیل بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ نفر در این رشته هیچگونه خروجی برای حوزه فرش کشور نداشته و هنوز حوزه فرش در کشور با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند.

رافع، در این نشست براینکه درحال‌حاضر فرش کشورمان در قسمت هنر بسیار قوی اما در بخش اقتصاد و بازاریابی مشکلات عدیده‌ای دارد، تاکید کرد.

او با اشاره به مزیت‌های اقتصادی فرش در کشور اظهارکرد: درحال‌حاضر بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه زنجیره فرش اشتغال دارند و اگر این عدد در چهار ضرب شود می‌بینیم ۸ میلیون نفر معادل تقریبا یک دهم جمعیت ایران را شامل می‌شود.

وی حمایت نشدن این جمعیت بزرگ را سبب بروز تهدیداتی همچون امنیت غذایی و عدالت اجتماعی دانست و حل مشکلات حوزه فرش که بر پایه اقتصاد درون زا شکل گرفته است را گام بسیار مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی و در مسیر تاکیدات رهبر معظم انقلاب است.

نافع گفت: به دلیل حمایت نکردن از زنجیره اقتصاد فرش درحال‌حاضر ابریشم و بخشی از نخ‌های مورد نیاز این صنعت از خارج وارد می‌شود.

وی با تاکید براینکه، هنر فرش ایران از ریشه‌های فرهنگی و هویتی و تاریخی برخوردار است افزود: به همین دلیل نیز فروش این محصول بسیار راحت تر از سایر محصولات و کالاهاست و ترغیب مردم جهان برای خرید فرش ایرانی سخت نیست، اما متاسفانه این حوزه فاقد برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری لازم بوده است.

رئیس مرکز فرش، سرانه اشتغال در حوزه فرش برای هر یک نفر را ۲۵ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: در صنعت خودرو سرانه اشتغال برای هر یک نفر حدود یک میلیارد تومان است.

فرش ایرانی از ظرفیت جایگزینی ۵۰ درصد از درآمد نفتی برخوردار است

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گفت: اگر با عزم ملی و استفاده از یافته‌های علمی و دانش روز در حوزه فرش ورود و سرمایه‌گذاری کنیم به طور حتم این بخش از اقتصاد، ظرفیت پرکردن حداقل ۵۰ درصد از درآمدهای نفتی کشور را دارد.

برات قبادیان افزود: به طور حتم حمایت و سرمایه‌گذاری ویژه در هنر فرش بافی، اشتغالزایی و ارزآوری فراوان را برای کشوربه دنبال خود خواهد داشت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود وزارت صمت برای حمایت از صنعت فرش در کشور گفت: در حوزه صادرات فرش می‌توان از تجربیات و دانش سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد – یونیدو که وزارت صمت مسوولیت آنرا عهده‌دار است بهره‌مند شویم.

او همچنین دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، دفتر توسعه کاربرد‌ای تی در وزارت صمت که کار فرابخشی انجام می‌دهد، مدیریت بخش آموزش و پژوهش و فناوری و مرکز توسعه صنایع پیشرفته که بحث‌های فناوری‌های روز دنیا را دنبال می‌کند و همچنین دانشگاه صنایع و معادن وزارت صمت را از جمله واحدهای وزارت صمت نام برد که مرکز فرش ملی ایران می‌تواند از خدمات آنها بهره‌مند شود.

وی با تاکید براینکه، حوزه فرش یکی از هنرهای خاص ایرانیان در طول تاریخ بوده است و بسیاری از گذشته‌های دور ایران را با فرش یاد می‌کردند، گفت: بر همین اساس نیز انتظار این بوده است که در طول سالیان گذشته این حوزه به صورت ویژه و خاص مورد توجه قرار گیرد.

قبادیان با اشاره به اینکه محصولات فرش، خاویار و ز عفران از سرمایه‌های بسیار اساسی و بنام ایران محسوب می‌شوند، افزود: آمار ارائه شده از سوی رئیس مرکز فرش در خصوص میزان اشتغالزایی این صنعت نشان از اهمیت بسیار بالای این حوزه در کشورمان دارد.

وی اظهارکرد: فرش از ملزومات جداناشدنی زندگی ما ایرانیان است و افتخار بسیاری از خارجی‌ها نیز این است که بر دیوار منازل شان یک قالیچه دست باف ایرانی نصب شده باشد یا در اتقاق هایشان از فرش‌های دست باف ایرانی استفاده کنند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: ما در این جلسه قول می‌دهیم که در زمینه توسعه و ارتقاء همه جانبه فرش ایران که از سرمایه‌های سنتی و ملی کشور محسوب می‌شود هیچگونه کوتاهی نداشته باشیم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر