بازار آتی به کمک بیت کوین آمد

احتمال صعود شارپی بیت کوین

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان- ستاره منصوری : در حال حاضر بازار کریپتوکارنسی در مرحله ترس شدید قرار دارد و آنچه از دیتاها می‌توان برداشت نمود این است که سرمایه‌گذران خرد تمایلی به حضور در بازار ندارند و هولدرهای بلند مدت قسمت مهمی از بازار را در دست دارند. همچنین علی‌رغم اینکه بازار اسپات با کمبود تقاضا و رکورد مواجه است اما بازار بازار مشتقات و فیوچرز در شرایط مساعدی به سر می‌برد به طوری که میزان معاملات باز مجددا به بالاترین حد خود رسیده است.

با وجود تمام موارد گفته شده و وضعیت رکودی بازار، نشانه‌هایی وجود دارد که از جهش احتمالی قیمت بیت کوین خبر می‌دهد. در واقع احتمال وقوع شرت اسکویز (short squeeze) وجود دارد.

اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟

شرت اسکویز Short Squeeze

شرت اسکویز معمولا بعد از یک ریزش قیمتی اتفاق می‌افتد. در این زمان اکثر فعالان این بازار ریزش بیشتر را متحمل می‌دانند و بیشتر پزیشن‌های معاملاتی در بازارهای آتی در موقعیت فروش با اهرم‌های بالا قرار دارند. در این زمان به سبب یک خبر یا یک عامل بنیادی و ... قیمت‌ها شروع به رشد می‌کنند. در این شرایط پزیشن‌های فروش با ضرر مواجه شده و لذا با بسته شدن آنها موجی ایجاد می‌شود که بر تقاضا افزوده و قیمت را به سمت بالا هدایت می‌کند و به این ترتیب جهش قیمتی رخ می‌رهد.

شاخص Open Interest

این شاخص میزان معاملات باز در بازار فیوچرز را نشان می‌دهد و اکنون در بالاترین حد خود قرار دارد. از آنجایی که فاندینگ ریت در حال حاضر در محدوده منفی قرار دارد، به این نتیجه می‌رسیم که بیشتر این معاملات در بازار فیوچرز در موقعیت فروش هستند.

سوال اینجاست که با توجه به افزایش چشم گیر شاخص open interest می‌توان انتظار یک شرت اسکوییز را داشت؟

برای پاسخ به این سوال باید چند عامل دیگر را مورد بررسی قرار داد. یکی از این عوال شامل میزان اهرم یا همان لورج در معاملات آتی است. در این حال حاضر سطح لورج در حدود عدد ۲ است و در منطق امنی قرار دارد. لذا برای رخ دادن یک جهش قیمتی در بیت کوین نیاز است که لورج اندکی بیشتر رشد کند و موارد منطقه خیلی داغ شود.

عامل دوم میزان خود شاخص open interest است که باید اندکی رشد کند. در نهایت عامل نهایی مربوط به فاندینگ ریت است که باید در محدوده منفی باقی بماند.

شاخص open interest

در صورتی که این سه فاکتور بیان شده با هم اتفاق بیافتند بیت کوین یک رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد.

با توجه به شرایط موجود، ترس حاکم بر بازار و روند افزایش لورج و پزیشن‌های فروش احتمال وقوع این سناریو وجود دارد.

تاییدی دیگر بر روند صعودی بیت کوین

یک عامل دیگر که ممکن است تاییدی بر روند صعودی قیمت بیت کوین باشد، حجم معاملات آتی است که در حال حاضر در سطح بسیار پایینی قرار دارد. معیار اشاره شده دقیقا در جایی قرار دارد که در انتهای روند نزولی در ماه جولای قرار داشت و بعد از آن شاهد یک روند صعودی بودیم.

نمودار حجم معاملات فیوچر
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر