خبر خوب وزیر کار درباره مشاغل خانگی

خبر خوب وزیر کار درباره مشاغل خانگی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خبر زا تسهیل مشاغل خانگی داد و گفت: در دوره‌ جدید، اقدامات انقلابی و اساسی چون تسهیل و کاهش زمان صدور مجوز‌ها باید اتفاق بیفتد.

دکتر حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دومین نشست ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در امسال گفت: مشاغل خانگی، ‌نقش مهمی در زیست بوم ملی اشتغال و توسعه اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و در مقایسه با سایر مشاغل، هزینه‌های به مراتب کمتری دارند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در ایران، به دلیل تنوع بالای جغرافیایی، قومیتی و فرهنگی، ظرفیت‌های بسیاری برای مشاغل خانگی وجود دارد، اما در طول ۵ سال، صرفا ۲۴۰ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی ایجاد شده است.

عبدالملکی تاکید کرد: در دوره‌ جدید، اقدامات انقلابی و اساسی چون تسهیل و کاهش زمان صدور مجوز‌ها باید اتفاق بیفتد.

دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برای تسهیل‌گری مشاغل خانگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادامه داد: دستگاه‌های متولی، موظف هستند با همکاری ستاد مشاغل خانگی شرایط صدور مجوز را طوری تنظیم کنند که هر کسی بتواند با ثبت کردن اطلاعات، کار خود را آغاز کند و سخت‌گیری قبل از صدور مجوز به نظارت بعد از شروع کار تبدیل شود.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های کسب‌ و کار به سه دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول، فعالیت‌های ممنوع که باید مشخص و اعلام شوند، دسته‌ی دوم، فعالیت‌های مجاز که باید تاییدیه دریافت کنند و گروه سوم فعالیت‌های باز، هر فعالیتی به جز دو مورد اول صرفا با ثبت در سامانه اجازه فعالیت خواهند داشت.

عبدالملکی، در خصوص ساز و کار نظارت بر مشاغل خانگی ثبتی توضیح داد: هنگام ثبت اطلاعات در سامانه یک تعهدنامه وجود دارد که صاحبان مشاغل باید تکمیل کنند تا بی‌نظمی و هرج و مرج رخ ندهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: کار دستگاه‌های اجرایی از امروز آغاز می‌شود، ظرف ده روز آینده، دستگاه‌ها باید فهرست خود را به ما اعلام کنند در غیر این صورت در گروه سوم قرار خواهند گرفت.

عبدالملکی گفت: در اقتصاد کشور، فرصت‌های بی‌نهایت و بی‌شماری برای اشتغال خانگی وجود دارد که به نحو مطلوب استفاده نشده است.

وضعیت مشاغل خانگی در جهان

عبدالملکی با بیان اینکه، مشاغل خانگی، عمدتا خانواده محور هستند اظهارکرد: در کشورهای پیشرفته و فوق صنعتی، مشاغل خانگی پیشرفت زیادی داشته و ۲۳ درصد اشتغال را شامل می‌شود.

وی گفت: مشاغل خانگی، ارتباط مستقیمی با توسعه اشتغال دارد، در کشورهای توسعه یافته شاهد هستیم که بخشی از زنجیره ارزش خود را به خانه‌ها منتقل کرده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: به تازگی، قانونی برای تسریع صدور مجوزها، در مجلس تصویب شده و مصوبه دیگری نیز در شورای‌عالی اشتغال در این خصوص داشته‌ایم.

محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت توسعه مشاغل خرد و خانگی گفت: اختیارات صدور مجوز مشاغل خانگی به استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت تنظیم بازار عنوان کرد: اتحادیه‌های تعاونی تامین نیاز با هدف ایجاد زنجیره ارزش تشکیل می‌شود.

کریمی بیرانوند خاطر نشان کرد: فرآیند صدور مجوز مشاغل خانگی از نظارت‌های پسینی جایگزین نظارت پیشینی می‌شود.

منبع: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر