واکنش وزارت کار به انتشار فیش‌‌های حقوق‌ نجومی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به انتشار فیش‌‌های حقوق‌ نجومی گفت: این افراد برکنار شده‌اند اما دلیل آن فقط حقوق نجومی نبوده است.

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دریافتی‌های نجومی در شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه گفت: بخشی از پرداختی‌ها که غیر قانونی بوده و به مراجع قانونی و نظارتی منعکس شده است باید برگردانده و دریافت‌کنندگان آن هم تنبیه شوند.

به گزارش سه‌شنبه شب ایرنا، «احمدخانی نوذری» در گفت‌وگویی درباره فیش‌های نجومی و غیر متعارف چند مدیر از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون که در فضای مجازی منتشر شده، اعلام کرد: برای آن پرداختی‌هایی که قانونی اما غیر متعارف و غیرمنصفانه بوده است، باید موانع قانونی رفع شود.

فیش‌های حقوقی نجومی از محل کارت هدیه و سکه

چند روزی است که فیش‌های نجومی و غیر متعارف چند مدیر از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون در فضای مجازی منتشر شده است که مورد انتقاد بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

در این زمینه سه نفر از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار به خاطر فیش‌های حقوقی نجومی از محل کارت هدیه و سکه برکنار شدند.

وی افزود: فیش‌های حقوقی که در فضای مجازی منتشر شده است، فیش نیست بلکه گزارشی از مجموع دریافتی‌هایی است که مجموعه‌های نظارتی و وزارت رفاه برای ورود به وضعیت پرداختی‌ها به‌دست آورده و در اختیار نهادهای نظارتی قرار داده‌اند لذا به این معنا نیست که افراد در هر ماه این مبلغ را دریافت می‌کردند بلکه به طور میانگین کمتر از این مبلغ بوده است.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، بیان کرد: این مجموعه گزارش ها، مجموع پرداختی‌ها در چند ماه شامل پاداش‌های عملکردی بوده که طبیعتا خارج از عرف و غیر مجاز بوده است.

خلاهای قانونی پرداخت‌های غیر متعارف

وی ادامه داد: با واقعیت جدی مواجه هستیم که بخشی به خاطر خلاهای قانونی پرداخت‌های غیر متعارف در برخی سطوح وجود دارد؛ ممکن است میانگین در هر ماه ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان پرداخت شود که بخشی از آن غیرقانونی است که باید با آن برخورد شود ولی خلا قانونی در این زمینه داریم که باید فکر جدی شود.

خانی نوذری با اشاره به ماده ۸۴ قانون مقررات مالی دولت گفت: شرکت‌های صندوق‌های بازنشستگی و تابعه و بانک‌ها را ملزم می‌کند که در خصوص مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، سقف پراختی‌ها رعایت شود و در سطوح پایین این امر مسکوت است؛ از این رو بعضا در شرکت‌های صندوق تابع و بانک ها، مدیرانی که در سطوح ستادی و عملیاتی قرار می‌گیرند حقوقی بالاتر از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره دریافت می‌کنند.

معاون امور اقتصادی وزارت کار، تاکید کرد: این گزارش‌های پرداختی که در فضای مجازی منتشر شده است برای مدیرعاملان یا اعضای هیات مدیره نیست و در بسیاری از شرکت‌ها مدیرعامل پرداختی کمتری از مدیران شرکت می‌گیرد.

وضعیت بررسی حقوق‌های نجومی

وی با اشاره رصد تیم‌های نظارتی و بازرسی ویژه گفت: بررسی حقوق‌های نجومی، پرداختی‌های غیر متعارف و عملکرد شرکت‌ها و صندوق‌ها در حال بررسی است و جابه‌جایی هایی افراد تنها به خاطر حقوق‌های نجومی نبوده بلکه به خاطر سایر اقدامات مدیریتی بوده است.

معاون امور اقتصادی وزیر کار افزود: وضعیت پرداختی‌ها را بررسی می‌شود و بخش هایی که غیر واقعی پرداخت شده باشد به نهادهای نظارتی اعلام می‌شود و بخش هایی که خلاقانونی است برای ایجاد وحدت رویه و انصاف در پرداخت رصد می‌شود با این واقعیت مواجه هستیم که در شرایط تنگاهای اقتصادی و معیشتی مردم چنین پرداخت هایی هرچند غیرقانونی نباشد غیر متعارف و غیر منصفانه است.

وی با بیان اینکه امروز جلسه ۲ ساعته با وزیر کار در خصوص خلاهای قانونی پرداخت‌ها داشته ایم، اظهارکرد: این جلسه برای جلوگیری از پرداخت‌های غیرمتعارف و ایجاد یک وحدت رویه در پرداختی‌ها برگزار شد و در حال بررسی وضعیت هستیم.

خانی نوذری بیان کرد: تا یک ماه آینده بررسی‌ها کامل می‌شود و گزارش شفاف در خصوص پرداختی‌ها به مردم ارائه کنیم ضمن اینکه نخستین مصوبه وزیر کار به تمام صندوق‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه این بود که حقوق‌های پرداختی را اعلام کنند.

وی اضافه کرد: اکنون بعضی از پرداختی‌ها در قالب سکه، کارت هدیه و بودجه‌های محرمانه است که همه اینها باید احصا شود از این رو وزیر تعاون در هفته گذشته به همه شرکت‌ها و صندوق‌های تابعه زیر نظر این وزارتخانه اعلام کردند که هر گونه بودجه‌های محرمانه، سکه و کارت هدیه و سایر ردیف‌ها ممنوع است برای اینکه ضابطه مندی و انصاف را به حقوق‌ها برگردانیم و پرداختی‌ها را ساماندهی کنیم.

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون خاطر نشان کرد: متاسفانه در بسیاری از شرکت ها، صندوق‌ها و بانک‌های زیرمجموعه این وزارتخانه داریم و در حال بررسی هستیم.

وی با اشاره به سقف مجاز پرداختی‌ها گفت: طبق ماده ۸۴، پرداختی‌ها ۱۰ برابر حداقل است که ناخالص آن حدود ۳۳ میلیون تومان می‌شود و در قانون این تنها برای مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و هیات عامل است و برای مدیران سطوح پایین تر نیست.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر