تصویب قانون برای جلوگیری از پولشویی با بیت‌کوین؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان- ستاره منصوری : با فراگیری کریپتوکارنسی و افزایش پذیرش آن در سطح بین‌المللی نیاز به قانون‌گذاری در این حیطه هر روز بیشتر احساس می‌شود. سوال مهمی که اینجا مطرح می‌شود این است که با توجه به گسترش استفاده از کریپتوکارنسی، قانون مشخصی برای جلوگیری از نواقص و مشکلات احتمالی مانند کلاهبرداری و ... وجود ندارد؟

دلیل اصلی آن برمی‌گردد به ماهیت ناشناخته این بازار. کریپتوکارنسی عمر نسبتا کوتاهی دارد و بسیار از جنبه‌های و کاربردهای آن در حال حاضر و در آینده به شکل مشخصی ملموس نیست. به طور کلی قانون‌گذاری در حوزه بلاکچین و کریپتوکارنسی به شدت پیچیده است.

چرا کریپتوکارنسی قانون ندارد؟

دلیل اینکه کشورها به‌طور کامل به مخالفت از آن نمی‌پردازند این است که بر مزایا و معایب این بازار همچنان اشراف کامل ندارند. در دوره کنونی کشورها از چند جهت با کریپتوکارنسی با مشکل مواجه‌اند. پولشویی و فعالیت‌های خلاف‌کارانه، مالیات و احراز هویت از این دست مشکلات هستند. برای اینکه دولت‌ها قادر به تعریف یک سری قانون و مقررات در این زمینه باشند باید توانایی ردیابی و تشخیص تراکنش‌های مرتبط با پولشویی را داشته باشند. بدون دانش کافی نمی‌توان به اعمال قانون پرداخت.

از طرف دیگر بحث مالیات مطرح است، موضوع مالیات بر رمزارزها از گذشته وجود داشته و مسئله تازه‌ای نیست، اما شکل اعمال این قانون با پیچیدگی‌های زیادی مواجه است، همچنین احتمال فرار مالیاتی نیز در این شرایط وجود دارد. برای تصمیم‌گیری در این حیطه ابتدا لازم است برای مشکلات اشاره شده راه حلی پیدا کرد. بحث دیگر مربوط به حفظ حریم خصوصی است. یکی از شعارها و هدف‌های ایجاد بیت‌کوین حفظ حریم خصوصی افراد است. این موضوع در کنار احراز هویت یک تضاد مشخص است. از طرف دیگر نگرانی‌هایی در مورد دور زدن تحریم‌ها با استفاده از رمزارزها نیز وجود دارد.

همچنین از آنجایی‌که این بازار فرامرزی است در بعضی از حوزه‌ها احتیاج به توافقات و قوانین بین‌المللی دارد که تمامی کشورها آن را بپذیرند و این هماهنگی در شرایط کنونی و عدم شناخت کافی سختی آن را دو چندان کرده است.

نقش رمزارزها در آینده مالی دنیا

در کنار تمام مشکلات اشاره شده نمی‌توان از نقش مهمی که کریپتو در آینده خواهد داشت چشم ‌پوشید. واضح است که رمزارزها در آینده مالی دنیا بسیار تأثیر‌گذار خواهند بود و سیستم مالی کنونی را به‌طور کلی تغییر خواهند داد. کاهش هزینه‌ها در صنعت بیمه، بورس، بانکداری، در کنار افزایش امنیت و شافیت یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌های این بازار در آینده خواهد بود. ثبت مالکیت، احراز هویت از طریق NFTها و بسیاری موارد دیگر ضرروت رمزارزها را بیشتر نشان می‌دهد.

سختی‌های تصویب قانون برای رمزارزها در ایران

بنابراین با توجه به عدم شناخت کافی تاکنون در این زمینه قانون‌گذاری مشخصی رخ نداده است. این مشکل در کشوری مثل ایران بزرگتر است. در کشورهای پیشرفته دستیابی به اطلاعات ساده‌تر بوده، اما این موضوع ممکن است بر روند تصمیم‌گیری در ایران تأثیرات منفی بگذارد.

در حال حاضر ایران با صنعت رمزارز مخالفت علنی مطرح نکرده است، اما قانون مشخصی نیز در این رابطه وجود ندارد. در واقع این حوزه از خلا‌ء قانون رنج می‌برد و بلاتکلیفی موجود سبب ایجاد مشکلاتی برای فعالان این بازار خواهد شد.

این موضوع در کنار مسائل شرعی و اسلامی ممکن است بر پیچیدگی موجود بیافزاید.

نکته مهم و قابل توجه این است که ایران با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌های شدیدی که در آن قرار دارد، می‌تواند از کریپتو برای دور زدن تحریم‌ها تا حدی استفاده کند. بنابراین ایجاد یک چهارچوب مشخص به نفع دولت و همچنین علاقه‌مندان به این بازار خواهد بود.

به‌طور کلی ممکن است قانون‌گذاری سبب ایجاد محدودیت و نوساناتی در این بازار شود، اما در بلندمدت این موضوع اعتبار بیشتر این بازار و کاهش تهدیدات آن را به همراه خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر