۱۰ نکته فهرست اکونومیست از ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای دنیا

چرا تهران بیشترین رشد هزینه زندگی را در جهان داشت؟

چرا تهران بیشترین رشد هزینه زندگی را در جهان داشت؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : واحد اطلاعات اکونومیست سالی دو مرتبه هزینه زندگی در شهرهای دنیا را محاسبه می‌کند. پیش‌تر در گزارشی با عنوان «گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی کدامند؟» به معرفی ۱۰ شهر ارزان و گران دنیا پرداخته شد.

اما بررسی بیشتر گزارش جدید اکونومیست حاکی نکات جالب و عجیبی است. مثل دلیل جهش ۵۰ رتبه‌ای تهران و رسیدن به جایگاه ۲۹ گران‌ترین شهرهای دنیا، علت تبدیل شدن تل‌آویو به گران‌ترین شهر دنیا برای زندگی، کم شدن هزینه زندگی در برخی از شهرهای دنیا.

حمل‌ونقل سرآمد افزایش هزینه

هزینه حمل و نقل با افزایش ۳.۸ درصدی در بین ده دسته‌بندی شاخص هزینه زندگی اکونومیست، بیشترین رشد را تجربه کرده است. این اتفاق در پی افزایش ۲۱ درصدی متوسط قیمت هر لیتر بنزین در جهان بوده است. هر چند که هزینه حمل و نقل عمومی تقریبا ثابت مانده است.

تند شدن تورم جهانی

شاخص هزینه زندگی شهرها (WCOL index)، بیشترین رشد طی پنج سال گذشته را داشته است. به طوری که در حالی شاهد رشد ۳.۵ درصدی قیمت‌ها بر اساس ارزهای محلی هستیم که این عدد در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ تنها ۱.۹ درصد و در سال ۲۰۱۹ هم ۲.۸ درصد بوده است.

به اعتقاد اکونومیست ۳ دلیل اصلی این تورم، مشکلات زنجیره تامین، تغییرات نرخ ارز و تغییر تقاضای مصرف‌کننده بوده است.

Loading...

کدام شهرها بیشترین افزایش هزینه زندگی را داشتند؟

تهران در سال جای هم مانند سال قبل بیشترین رشد هزینه را تجربه کرد. به این ترتیب طی دو سال اخیر با این رشدهای عجیب هزینه زندگی در تهران، رتبه تهران از جایگاه ۱۰۶ به ۷۹ و سپس به ۲۹ رسیده است. ریکیاویک ایسلند دومین شهری است که بیشترین رشد هزینه زندگی را تجربه کرده و از رتبه ۵۶ گران‌ترین شهرهای دنیا به ۳۵ رسیده است. کیف اوکراین، اوکلند نیوزلند و مسکو روسیه از جمله شهرهایی هستند که با بیشترین رشد هزینه مواجه بوده‌اند.

کدام شهرها بیشترین افت هزینه را داشته‌اند؟

رم ایتالیا بیشترین افت در جدول شهرهای دنیا بر اساس هزینه را داشته است. به طوری که جایگاه این شهر در فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا از ۶۱ به ۷۷ رسیده است که علت اصلی آن کاهش هزینه خرید لباس و سبد مصرفی روزمره بوده است. هزینه زندگی در این شهر حدودا ۵ درصد کمتر از تهران است. بعد از رم، بانکوک تایلند و ریما پرو بیشترین افت در فهرست گران‌ترین شهرها را داشته‌اند.

Loading...

چرا تل‌آویو گران‌ترین شهر دنیا شد؟

تل آویو، پایتخت رژیم صهیونیستی، برای اولین بار در صدر رده‌بندی WCOL قرار گرفته و آن را تبدیل به گران‌ترین شهر جهان برای زندگی کرده است. این شهر اسرائیلی سال گذشته از جایگاه پنجم صعود کرد و با سبقت از پاریس، همراه با پایتخت سنگاپور به رتبه دوم رسید. رشد هزینه زندگی در تل آویو عمدتا به علت افت تند قیمت ارز است. این اتفاق منجر به افزایش هزینه زندگی به دلار در این شهر شده است.

به عبارتی دیگر با تقویت تقریبا ۱۰ درصدی ارز رژیم صهیونیستی در برابر دلار، در حالی تورم داخلی این رژیم ۱.۶ درصد بوده، هزینه دلاری زندگی رشد بیش از ۱۰ درصدی داشته است.

چرا تهران بیشترین رشد هزینه را تجربه کرد؟

مانند سال گذشته، امسال هم تهران بیشترین رشد جهان در هزینه زندگی را داشته است. به طوری که تهران طی دو سال از رتبه ۱۰۶ به جایگاه ۷۹ گران‌ترین شهرهای دنیا و سپس به رتبه ۲۹ رسیده است. به اعتقاد اکونومیست اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران که منجر به کمبود کالا و در نتیجه افزایش قیمت کالاها به ویژه کالاهای وارداتی شده است، علت اصلی این رشد سرسام‌آور هزینه زندگی در تهران است. البته به نظر می‌رسد تورم بیش از ۴۰ درصدی در بازه‌ای که قیمت دلار خیلی تغییر نداشته (شهریور پارسال تا شهریور امسال) منجر به این رشد سنگین هزینه دلاری زندگی در تهران شده است. شاخص هزینه زندگی در تهران با افزایش عجیب ۱۹ واحدی به عدد ۸۱ رسیده است.

تورم پایین‌تر در آمریکا

اکثر شهرهای ایالات متحده در مقایسه با سال گذشته در رتبه‌بندی افت کرده‌اند و شاهد کاهش هزینه‌های زندگی هستند. این اتفاق در پی واکنش دولت آمریکا به شیوع کرونا رخ داده است. طی یک سال اخیر ارزش دلار در برابر اغلب ارزها تقویت شده است که این اتفاق منجر به رشد کمتر هزینه دلاری زندگی در آمریکا شده است. به عنوان مثال تورم حمل و نقل در آمریکا به طور چشم‌گیری پایین‌تر از متوسط جهانی بوده است.

شهرهای آشوب‌زده در صدر ارزان‌ترین‌ها

دمشق (سوریه) و طرابلس (لیبی) که ارزان‌ترین شهرهای جهان هستند، هر دو با چالش‌های اقتصادی و سیاسی مواجه‌اند. در بین ۱۰ دسته‌بندی، دمشق در ۷ دسته ارزان‌ترین شهر دنیا و در ۳ دسته دیگر هم جزو ارزان‌ترین شهرهای دنیا است.

لباس تنها دسته‌ای که افت شاخص داشت

در بین دسته‌بندی‌های مختلف، تنها دسته‌ای که شاهد افت شاخص بوده، لباس بوده است. اما نکته جالب این است که افت شاخص هزینه لباس نه به خاطر افت قیمت پوشاک در دنیا بلکه به خاطر رشد بیشتر آن در نیویورک بوده است. به عبارتی دیگر در شهر مرجع که تغییرات هزینه‌های نسبت به آن سنجیده می‌شود رشد زیادی داشته است که منجر شده تا نسبت سطح هزینه لباس شهرهای مختلف به نیویورک طی یک سال گذشته کاهش یابد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر