بررسی ادعای ترکیه درباره کشف معادن عظیم عناصر کمیاب

بررسی ادعای ترکیه درباره کشف معادن عظیم عناصر کمیاب
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
ترکیه مدعی شده که دومین منبع بزرگ عناصر کمیاب زمین را کشف کرده است، اما این سوال مطرح می‌شود که آیا کیفیت این منابع خوب است و اینکه آنکارا می‌تواند به سلطه چین در این بازار خاتمه دهد؟

در حالی که اروپا تلاش می‌کند تا وابستگی خود به گاز روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برطرف کند، در یک حوزه دیگر نیز به چین وابستگی کامل دارد. درواقع اروپایی‌ها برای رفتن به سمت انرژی‌های پاک به واردات عناصر کمیاب زمین از چین وابسته هستند.

دولت ترکیه این ماه از کشف یک منبع بزرگ عناصر کمیاب زمین که می‌توان از ذخایر آن برای ساخت خودروهای برقی، توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی استفاده کرد، خبر داده است.

تامین نیاز هزار سال جهان توسط ترکیه!؟

بیش از ۱۰ سال حفاری، زمین‌شناسان ترکیه‌ای می‌گویند که این حوزه کشف‌شده در شمال غربی شهر اسکی‌شهر این کشور ۶۹۴ میلیون تن ذخیره دارد که پس از ۸۰۰ میلیون تن ذخایر ارزیابی‌شده چین از منابع کمیاب زمین در جایگاه دوم در جهان قرار گرفته است.

در حالی که ترکیه می‌گوید منابعش می‌تواند نیاز هزار سال جهان به عناصر کمیاب زمین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تامین کند، عدم وجود شفافیت درباره کیفیت آنها باعث شده تا صحت این ادعا برای بسیاری از کارشناسان در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

کریستوفر اکلستون، کارشناس معدن موسسه هالگارتن انگلیس، می‌گوید: اگر آنها ادعای کشف چنین حجم عظیمی از ذخایر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند، حفاری‌های زیادی انجام داده و می‌توانند درجه کیفیت این ذخایر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تعیین کنند. پس جزئیات این ارزیابی‌ها کجاست.

دیوید مری‌من، دبیر تحقیقات عناصر کمیاب زمین در موسسه وود مکنزی، نیز گفته که احتمالا ذخایر کشف‌شده در ترکیه شامل عناصری نظیر لانتان و سرم است که همین حالا شاهد مازاد عرضه آنها به بازار جهانی هستیم.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر