سخنان وزیر اقتصاد درباره بدهی دولت به بازنشستگان

سخنان وزیر اقتصاد درباره بدهی دولت به بازنشستگان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
وزیر اقتصاد گفت: یکی از عوارضی که در دو سال اخیر هم مزید بر مشکلات ما در حوزه واگذاری شده، برمی‌گردد به تکالیف قانون بودجه مبنی بر اعطای سهام دولت به صندوق‌های بازنشستگی در قالب رد دیون که از منظر وزارت اقتصاد تداوم این حجم از رد دیون به صندوق‌ها نه کمکی به مسئله بهره‌وری اقتصادی شرکت‌ها نموده و نه مشکلات بنگاه‌داری سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بازنشستگی لشکری و کشوری را برطرف می‌کند.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران با بیان اینکه ما باید هم در سیاست‌های پیشینی و هم پسینی خودمان تجدیدنظر کنیم، گفت: بررسی ۲۰ ساله واگذاری‌ها نشان می‌دهد، با وجود عدم تحقق اهداف مصرح در قانون، ما در برخی از موارد، کامیابی‌هایی هم داشته ایم از جمله اینکه توانسته‌ایم پایه مالکیت کشور را گسترش دهیم و بخش زیادی از مردم را در قالب دارندگان سهام عدالت وارد بازار سرمایه کنیم.

خاندوزی افزود: ارزش بازار کشور در طول ۱۵ سال اخیر، به ویژه در خصوص شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه، کدهای سهامداری، ظرفیت‌های تولیدی کشور، ظرفیت کفایت‌های بانک‌های فعال در بازار سرمایه و ... به نحو معناداری افزایش پیدا کرده است.

اعتراف خاندوزی به فساد در واگذاری‌ شرکت‌های دولتی

وزیر اقتصاد گفت: در عین حال باید اعتراف کنیم، مجموعاً دولت‌ها در توانمندسازی بخش خصوصی و اهلیت سنجی و واگذاری بدون فساد شرکت‌های دولتی، کارنامه قابل دفاعی نداشته‌اند.

او تصریح کرد: یکی از عوارضی که در دو سال اخیر هم مزید بر مشکلات ما در حوزه واگذاری شده، برمی‌گردد به تکالیف قانون بودجه مبنی بر اعطای سهام دولت به صندوق‌های بازنشستگی در قالب رد دیون که جا دارد من در اینجا به صراحت عرض کنم؛ از منظر وزارت اقتصاد تداوم این حجم از رد دیون به صندوق‌ها نه کمکی به مسئله بهره‌وری اقتصادی شرکت‌ها نموده و نه مشکلات بنگاه‌داری سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بازنشستگی لشکری و کشوری را برطرف می‌کند.

خاندوزی یادآور شد: البته ما به عنوان مجری قانون، حتماً حکم بودجه را اجرا خواهیم کرد اما از منظر سیاستگذاری، پیشنهاد ما این است که به جد در این خصوص در قوانین بودجه تجدید نظر صورت گیرد.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر