احتمال همکاری بایننس با کره شمالی

اتهام پولشویی بایننس باعث ریزش بازار شد؟

اتهام پولشویی بایننس باعث ریزش بازار شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بلومبرگ در روز دوشنبه از احتمال تخلف در عرضه اولیه رمزارز BNB گزارش داد.کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در حال بررسی این موضوع است که صرافی ارز دیجیتال بایننس قوانین اوراق بهادار را هنگام عرضه اولیه توکن BNB در پنج سال پیش، زیر پا گذاشته است یا خیر.

تخلف در عرضه اولیه BNB

بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان بوده و BNB پنجمین ارز دیجیتال بزرگ دنیا است.

عرضه اولیه و یا همان ICO رمزارز BNB در جولای ۲۰۱۷، در بهترین روزهای بازار و زمانی که ICOها به شدت داغ بودند، در چندین پلتفرم عرضه شد و صرافی بایننس تنها چند روز پس از آن افتتاح شد. به گزارش بلومبرگ، اگر حداقل یکی از ساکنان ایالات متحده ادعا کرده باشد که در ICO شرکت کرده است، آژانس می‌تواند تصمیم به پیگیری آن بگیرد. SEC ادعا کرده است که بیشتر ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند و علیه تعدادی از پروژه‌های ICO پرونده تشکیل داده است.

بنیانگذار و مدیر عامل بایننس، چانگ پنگ ژائو، که اغلب به عنوان "CZ" شناخته می شود، در یک پست وبلاگی در سال ۲۰۲۰ گفت که متن وایت‌پیپر BNB در ژانویه ۲۰۱۹ تغییر کرد زیرا امکان ایجاد سوتفاهم در امنیت برخی از نقاط آن وجود داشت. بازوی آمریکایی بایننس، Binance.US، اواخر همان سال ایجاد شد.

یافته‌ها مبنی بر اینکه BNB یک اوراق بهادار است می‌تواند بایننس را در موقعیتی مشابه با ریپل قرار دهد که پس از شکایت نهاد قانون‌گذاری از شرکت و دو تن از مدیران آن در دسامبر ۲۰۲۰به اتهام نقض قوانین، درگیر یک نبرد سخت دادگاه با SEC شد. ریپل استدلال می کند که توکن به عنوان یک وسیله مبادله و ارز دیجیتال بوده و نظریه حقوقی SEC ناقص است.

بایننس متهم به پولشویی شد

همچنین در تاریخ ۶ ماه مه، رویترز گزارش ویژه طولانی‌ای منتشر کرد که در آن ادعا می‌کرد بایننس حداقل ۲.۳۵میلیارد دلار از تراکنش‌های هک، کلاهبرداری‌های سرمایه‌گذاری و فروش مواد مخدر را بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ پردازش کرده است. در این سال‌ها احراز هویت بایننس و مبارزه با پولشویی توسط آن بسیار ضعیف بوده است.

از جمله موارد دیگر، رویترز به هک Eterbase اشاره می کند که برخی از درآمدهای حاصل از آن توسط گروه هکر کره شمالی Lazarus از طریق بایننس پولشویی شده است. همچنین ارتباط بایننس با گروه مواد مخدر روسی زبان هایدرا Hydra، از دیگر اتهامات وارد شده است.

یکی از سخنگویان بایننس یافته‌های رویترز را رد کرد و صرافی در بیانیه‌ای به فوربس گفت که این گزارش یک مقاله نادرست است که از اطلاعات قدیمی سال ۲۰۱۹ و گواهی‌های شخصی تأیید نشده استفاده می‌کند.

بایننس در حال حاضر موضوع چندین تحقیق فدرال ایالات متحده، از جمله تحقیقات دیگر SEC است. کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد شیوه های معاملاتی بورس در سال گذشته آغاز کرد.

در سال گذشته پس از بررسی فعالیت‌های بایننس در بریتانیا، این صرافی از سوی اداره رفتار مالی متوقف شد. علاوه بر این، در ژوئن گذشته دستور توقف فعالیت بایننس در انتاریو نیز صادر شد.

تا یک سال گذشته موضوع احراز هویت در بایننس جدی نبود اما با زیر سوال رفتن بایننس و توقف فعالیت آن در چندین کشور، این صرافی به طور سفت و سخت به این موضوع تن داد. لذا بحث پولشویی تا قبل از آن شاید به دلیل عدم وجود احراز هویت بیشتر مطرح بوده باشد اما در حال حاضر اتهام وارد شده بیشتر بر بحث عرضه اولیه این رمزارز است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر