زمانی برای سودهای رویایی در بورس تهران؟

زمانی برای سودهای رویایی در بورس تهران؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
سیاست درست برای سازمان بورس همچنان استفاده از فرصت آرامش کنونی برای بورس و افزایش بیشتر دامنه نوسان است، برای سرمایه‌گذاران بورسی نیز همچنان باید به جذابیت سهام اشاره کرد.

بورسان: امروز شپاکسا با رشد ۳۸ درصد قیمت در بازگشایی پس از مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه ارزش معاملات ۲.۴ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است. شبریز نیز در بازگشایی خود پس از انجام افزایش سرمایه رشد بیش از ۱۵ درصدی را به ثبت رساند. در حالی‌که فضای کلی بورس تهران خنثی به نظر می‌رسد زیرپوست بازار سهام شاهد جهش قیمتی در بازگشایی‌ها هستیم.

البته همچنان باید منتظر ماند که آیا ناظر بازار معاملات این نمادها را تایید می‌کند یا خیر؟ با این حال جهش جالب توجه قیمت در صنایعی مانند شوینده یا پالایشی‌ها که در میان صنایع مورد توجه تحلیلگران بنیادی بودند جالب توجه است. سهام شرکت‌های شوینده با انتظار برای افزایش نرخ مصوب فروش محسوس رشدهای خوبی را در سهام گروه شوینده شاهد بودیم.

در گروه پالایشی نیز تحلیلگران بنیادی از کرک‌های رویایی برای این صنعت خبر می‌دهند که می‌تواند جهش محسوس سودآوری را به همراه داشته باشد. علاوه بر این شبریز مالک ۵۰ درصد از پتروشیمی تبریز نیز هست که خود می‌تواند به رشد سودآوری این شرکت کمک کند. پالایشی‌ها همچنان در کانون توجه تحلیلگران بازار هستند و متغیرهای اثرگذار بر سودآوری این گروه با دقت بیشتری در این هفته‌ها دنبال می‌شود.

این دو شرکت به منظور افزایش سرمایه متوقف شده بودند اما همان‌طور که حدود یک ماه قبل نیز اشاره شد احتمال این‌که بر رویه توقف نمادها به منظور شفاف‌سازی نوع الف،‌ افزایش قیمت مصوب فروش به تدریج بیشتر می‌شود. در این روند قیمتی که در شفاف‌سازی اعلام می‌شود می‌تواند سود یک سال آینده یک شرکت را تعیین کند و بر این اساس احتمال جهش‌های قیمتی وجود دارد. در عین حال این ریسک نیز وجود دارد که با عدم برآورده شدن انتظارات رویه خلاف این موضوع را شاهد باشیم. بر این اساس توجه ویژه‌ای به گروه‌های کوچک مانند بیسکوییت، روغن خوراکی، قند و شکر، لاستیک، شوینده و زراعت وجود دارد.

صعود صنعت غذایی به بالای لیست بورس

بورس تهران در یک ساعت نخست رشد حدود ۰.۱ درصدی را تجربه کرد. در این میان شاخص کل هم‌وزن رشد نزدیک به ۰.۷ درصدی را به ثبت رسانده است. این موضوع نشان از پیشتازی سهام شرکت‌های کوچک‌تر در مقایسه با فضای آرام معاملات بزرگان بورس است.

امروز نیز مشابه روزهای گذشته خودرویی‌ها در صدر معاملات قرار دارند و گرچه کارشناسان نسبت به تشکیل حباب در سهام این گروه هشدار می‌دهند اما هنوز اشتیاق زیادی برای موج‌سواری در این گروه مشاهده می‌شود. پس از آن بانک‌ها به واسطه اخبار از عزم دولت برای اصلاح نظام بانکی با رشد قیمت سهام همراه شده‌اند. در این خصوص نیز روز گذشته به لزوم توجه به کیفیت سود در این شرکت‌ها اشاره شده بود.

پس از این دو گروه اما سهام شرکت‌های غذایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. رسانه‌ها از کمبود روغن خوراکی در فروشگاه‌های مواد غذایی خبر می‌دهند. در عملکرد ماهانه شرکت‌ها مانند مارگارین و بهشهر نیز افت شدید تولید قابل رصد بود. پس از انتظار برای حذف ۴۲۰۰ حالا احتمالا موعد تصمیم‌گیری فرارسیده است. در خصوص گروه روغنی این موضوع مطرح می‌شود که اگر هر کیلو روغن پس از تبدیل ۴۲۰۰ به نیما به حدود ۷۰ هزار تومان برسد با فرض حاشیه سود کمینه حدود ۸ درصدی نیز سهام این شرکت‌ها می‌توانند با رشد محسوس سودآوری همراه شوند. با این حال مهمترین ابهام نحوه قیمت‌گذاری محصولات از سوی دولت است.

سایر نمادهای گروه غذایی نیز به واسطه حذف ۴۲۰۰ مورد توجه قرار گرفته‌اند. در سهام زراعت نیز تحریکات جالب توجهی مشاهده می‌شود. همچنین سهام دارویی نیز با افزایش تقاضای نسبی مواجه شده‌اند. همچنان باید تاکید کرد که علاوه بر لزوم محاسبه قیمت نهایی محصولات (مثلا برای دامداری‌ها قیمت شیر نهایی پس از ۴۲۰۰ باید محاسبه شود) باید به این موضوع توجه کرد که دولت نقش مهمی در قیمت‌گذاری محصولات خواهد داشت.

قفل شاخص در ۱۵۰۰ هزار واحد

گرچه از در ساعت دوم معاملات تا حدودی بر فشار فروش افزوده شد اما همچنان تقاضا در کف‌های قیمتی مشهود است و این موضوع مانع از افت بیشتر قیمت سهام شده است. در نتیجه همچنان شاخص کل بورس تهران با نوسان اندک در مدار مثبت در کانال ۱۵۰۰ هزار واحد به سر می‌برد.

ارزش معاملات خرد سهام در سطح حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان قرار دارد. افت نسبی ارزش معاملات نسبت به روزهای قبل در نتیجه تردید در سمت خرید و فروش سهام است. همان‌طور که در هفته‌های گذشته اشاره شد در سمت خرید سهام انتظار برای گذر زمان و اطمینان از ثبات نسبی متغیرهای اثرگذار وجود دارد. در سمت فروش سهام نیز فروشندگان با توجه به سیگنال‌های تورمی چندان تمایلی به فروش سهام ندارند. نکته جالب توجه این‌که در معاملات امروز عمده نمادها در بازه مثبت و منفی دو معامله می‌شوند.

سیاست درست برای سازمان بورس همچنان استفاده از فرصت آرامش کنونی برای بورس و افزایش بیشتر دامنه نوسان است.

برای سرمایه‌گذاران بورسی نیز همچنان باید به جذابیت سهام اشاره کرد. گرچه ریسک‌های زیادی بر سر راه بورس مشاهده می‌شود اما اگر با گذر زمان متغیرهای اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها وضعیت با ثباتی داشته باشند رشد قیمتی سهام نیز ممکن خواهد بود. در این میان همچنان ریسک دولت در قیمت‌گذاری دستوری از اهمیت بالایی برخودار است.

در گروه فلزات فولاد و فملی با نوسان اندک قیمت معامله می‌شوند. فارس و دیگر نمادهای گروه پتروشیمی نیز نوسان کمی را دارند. این وضعیت برای دیگر گروه‌های بزرگ مانند سنگ آهنی‌ها نیز مشاهده می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر