بازدهی سکه در بهار به ۲۵ درصد رسید

سود سکه از قهر بانک مرکزی با دلار

سود سکه از قهر بانک مرکزی با دلار
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان:‌ قیمت سکه طرح جدید در خرداد با رشد ۱۰ درصدی به ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. به این ترتیب، سکه در بهار ۲۵ درصد بازدهی داشت.

این رشد ۲۵ درصدی در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار در بازار تهران در مدت مشابه تنها حدود ۲۱ درصد افزایش داشت و قیمت طلای جهانی نیز در سه ماه اخیر ۴.۵ درصد کاهش را تجربه کرده است. به این ترتیب، می‌توان ادعا کرد سکه در ماه‌های گذشته بیش از ارز مورد استقبال قرار گرفت و حباب قیمتی آن افزایش داشت.

عمده کارشناسان ریشه سبقت سکه از دلار را در محدودیت‌هایی که بازارساز طی سال‌های گذشته بر خرید ارز اعمال و در هفته‌های گذشته تشدید کرده، می‌دانند. طبق آخرین ویرایش قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا که در اردیبهشت ماه ابلاغ شد، نگهداری بیش از ۱۰ هزار دلار جرم محسوب می‌شود و لازم است افراد مدارک خرید دارایی ارزی مازاد بر آن مبلغ از صرافی را در سامانه اعلامی ثبت کنند. از سوی دیگر، افزایش تقاضای سکه به طور سنتی در بهار به دلیل برگزاری جشن‌ها نیز از دیگر دلایل رشد سنگین قیمت سکه ارزیابی می‌شود. به ویژه آنکه بسیاری از مراسم‌های مذکور طی دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاده بودند و طبیعی است تقاضای قابل توجهی از این ناحیه وارد بازار طلا شده باشد.

در روزهای پایانی بهار که دلار و سکه با التهاب جدیدی مواجه شده بودند، سکه بورسی و صندوق‌های طلا در بورس نیز مورد استقبال جدی قرار گرفتند. سکه تحویل یک روزه رفاه سقف تاریخی ۱۶ میلیون تومانی خود را شکست و حجم معاملات بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. بورس کالا اما در مواجهه با این اتفاق یکشنبه محدودیت معامله حداکثر ۱۰ سکه در هر سفارش را اعلام کرد.

گفتنی است علیرغم عبور دلار از سقف تاریخی در اواخر خرداد، قیمت سکه امامی از رسیدن به اوج ۱۶.۵ میلیون تومانی (مربوط به ۲۲ مهر ۹۹) ناکام ماند. در مهر ۹۹ قیمت طلای جهانی نیز در نزدیکی ۱۹۰۰ دلار قرار داشت و از قیمت سکه حمایت می‌کرد. حال آنکه اونس هم‌اکنون در محدوده ۱۸۳۰ دلار قرار دارد.

تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش قابل توجه نرخ بهره در هفته‌های گذشته تهدیدی برای بازارها حساب شد و افت قیمت اونس جهانی طلا را نیز به همراه داشت. با وجود این، اگر اقدامات این بانک در مهار تورم روزافزون موثر واقع نشود، طلای جهانی که پناهگاه امن سرمایه‌گذاران در شرایط تورمی است، می‌تواند با رشد مواجه شود.

Loading...
روند قیمت سکه امامی در ماه خرداد
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر