ریسک‌های بزرگ پیش روی رمزارزها

منتظر بیت کوین ۱۰ هزار دلاری باشیم؟

منتظر بیت کوین ۱۰ هزار دلاری باشیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان - ستاره منصوری: در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ صرافی ژاپنی MT.GOX که ۸۵ درصد معاملات بیت کوین را در آن زمان دارا بود با حمله هکری مواجه شد. به دنبال این هک نه تنها درصد زیادی از دارایی افراد از بین رفت بلکه عاملی برای ریزش‌های شدید آن سال‌ها پدید آمد.

احتمال ورود ۱۵۰ هزار بیت کوین به بازار

در سال ۲۰۱۴ بعد از حمله هکری دوم، این شرکت اعلام ورشکستگی کرد و به طور کامل کاربران خود را ناامید کرد. در طی این سال‌ها کاربران این صرافی، با توسل به راه‌های مختلفی سعی در اعاده حق خود داشتند اما در نهایت موفق نبودند.
در مکاتبات جدید به تاریخ ۶ ژوئیه، وکیل نوبواکی کوبایاشی، که به عنوان متولی در روند توانبخشی این صرافی منصوب شد، تأیید کرد که او آماده بازپرداخت دارایی‌ها به دارندگان حساب‌ها است و به میزان ۱۵۰ هزار بیت کوین به صاحبان آن باز پس داده خواهد شد.
بیش از هشت سال از تراژی این صرافی می‌گذرد. به نظر می‌رسد کسانی که پول خود را از دست داده‌اند در شرف دریافت بیت کوین هستند.
این رویداد مدت‌هاست که در راه است و نگرانی‌ها در مورد تأثیر آن بر بازار نیز وجود دارد. مفسران خاطرنشان کرده‌اند که قیمت بیت کوین تنها چند دلار بوده است و این سوءظن را ایجاد می‌کند که گیرندگان می‌توانند فوراً مقادیر زیادی بیت کوین را در بازار بفروشند و قیمت‌ها را تحت فشار قرار دهند.
اما به طور کلی کوبایاشی در مکاتبات رسمی تاریخ دقیقی برای شروع بازپرداخت‌ها اعلام نکرد.

سلسیوس اعلام ورشکستگی خواهد کرد؟

از طرف دیگر پلتفرم وام‌دهی سلسیوس که با مشکل نقدینگی مواجه بوده و احتمالاتی راجع به ورشکستگی آن مطرح می‌شد، با مشکل دیگری در حال دست و پنجه نرم کردن است و اتهام طرح پانزی بر این پلتفرم وارد شده است.

هرچند این بنیاد بعد از مشکلات ایجاد شده و در چند مدت اخیر در تامین بدهی‌ها و باز پس‌گیری دارایی‌های رمزارزی خود تا حدی موفق عمل کرده و از لیکوییدی فاصله گرفته است اما شکایتی که علیه آن توسط مدیرعامل Keyfi صورت گرفته شرایط را تا حدی نگران‌کننده کرده است.

سلسیوس به کلاهبرداری، سوء مدیریت سپرده‌های مشتریان و عدم رعایت توافق بین دو طرف در دادخواستی که در نیویورک تنظیم شده، متهم شده است.

جیسون استون، بنیانگذار KeyFi، ادعا کرد که سلسیوس از سرمایه مشتریان برای دستکاری قیمت توکن ارز دیجیتال CEL خود استفاده کرده و یک طرح پونزی را اجرا کرده است. طبق این دادخواست، ناتوانی سلسیوس در انجام تعهدات خود نشان می‌دهد که پلتفرم پانزی است.

از آنجایی که مشتریان به دنبال برداشت سپرده‌های اتر خود بودند، سلسیوس مجبور شد اتر را در بازار آزاد با قیمت‌های تاریخی بالا بخرد و متحمل ضررهای سنگین شود. در مواجهه با بحران نقدینگی، سلسیوس شروع به ارائه نرخ‌های بهره دو رقمی کرد تا سپرده‌گذاران جدیدی را جذب کند که وجوه آنها برای بازپرداخت سپرده‌گذاران و طلبکاران قبلی استفاده می‌شد.

از طرف دیگر برخی از افراد اعتقاد دارند سلسیوس برای فرار از این اتهام و همچنین اعلام ورشکستگی در شرایط بهتر، به بازپرداخت درصدی از بدهی‌ها پرداخته و در آینده احتمال دارد که اعلام ورشکستگی کند.

لازم به ذکر است که هنوز بعد از یک ماه و آزاد شدن درصدی از دارایی‌های رمزارزی این شرکت، توقف برداشت‌ها همچنان ادامه دارد و این موضوع تبدیل به نگرانی بیشتری برای کاربران این پلتفرم شده است.

در صورت اعلام ورشکستگی سلسیوس، ترس موجود در بازار دوچندان شده و اعتماد به شرکت‌های وام‌دهی کریپتویی کمتر خواهد شد، این موضوع ریزش مجدد بازار را به دنبال خواهد داشت. افت بیشتر قیمت‌ها به معنی در معرض خطر قرار گرفتن شرکت‌های بیشتر و ادامه یک دور باطل است.

سقوط بیشتر قیمت بیت کوین به معنی از دست رفتن حمایت‌های ۲۰ و ۱۸ هزار دلار است و ممکن است آن را به سمت ۱۶ هزار دلار و حتی کمتر هدایت کند.

احساسات حاکم بر بازار و چشم‌انداز تورمی دنیا

در یک نظرسنجی که در سایت بلومبرگ منتشر شد، در حدود ۶۰ درصد افراد اعتقاد داشتند که احتمال اینکه بیت کوین به سمت ۱۰ هزار دلار حرکت کند بیش از حرکت به سمت قیمت‌های بالاتر و ۳۰ هزار دلار است.

از طرف دیگر چشم‌انداز تورمی دنیا نیز نگران کننده است و اگر نرخ بهره آمریکا در روز جاری بیش از ماه گذشته باشد، به نظر نمی‌رسد بازار واکنش مطلوبی به ان داشته باشد، کما اینکه از هم اینک نشانه‌های ترس در بازار بیشتر شده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر