فروشندگان حقیقی بورس پشیمان شدند؟

فروشندگان حقیقی بورس پشیمان شدند؟
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️331
  • 💬0
در روزی که بازار سهام تحت تاثیر لایحه قیمت‌گذاری زنجیره فولاد بود بورس تهران یک رفتار رفت و برگشتی داشت. حاصل این نوسان بورس افت ۷۷۰۰ واحدی شاخص کل و منفی شدن قیمت نمادهای بزرگ فولادی بود. اما نکته مثبت این بود که بازار بعد از شوکی که به خاطر فولاد به آن وارد شده بود کم کم مثبت شد و طی نیمه دوم معاملات آمارهای جالب  توجهی را ثبت کرد. 

 

روز رفت و برگشتی بورس تهران

بورسان: بازار سهام امروز را در پی عقب‌گرد بازار در اواخر روز گذشته در سطوح منفی آغاز کرد و شاخص‌ها به سرعت نزولی شدند. به طوری که شاخص کل طی ۴۰ دقیقه نخست معاملات حدود ۲۹ هزار واحد افت کرد. اما رفته رفته با بهبود تقاضا شاهد چرخش جریان معاملات بودیم و در نهایت با رشد ۲۱ هزار واحدی شاخص کل از کف روزانه، افت امروز آن به کمتر از ۷۷۰۰ واحد (معادل ۰.۶ درصد) محدود شد. شاخص هموزن که از تمام نمادها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد هم امروز مثل شاخص کل رفت و برگشتی عمل کرد و در نهایت افت ۰.۲ درصدی را ثبت کرد.

امروز بسیاری از نمادها به ویژه نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار از صف فروش تا صف خرید رنج مثبت کشیدند. چنین وضعیتی را بیش از ۶ درصد از نمادها تجربه کردند. در این بین می‌توان به بزرگانی مانند شبندر، شفن، شیران، رمپنا و خساپا اشاره کرده که امروز نوسان ۱۰ درصدی مثبت را تجربه کردند.

از دیگر نکات جالب توجه بازار دوگانه امروز این بود که در ساعت نخست شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. به طوری که خالص خرید حقوقی‌ها تا حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هم رسید. اما با چرخش بازار حقیقی‌ها هم در سمت خرید فعال شدند تا در نهایت برآیند روزانه حقیقی و حقوقی تقریبا برابر و اندکی به سمت حقیقی‌ها باشد.

پیش بینی بورس فردا

در اواخر بازار امروز دوباره شاهد افت نسبی آخرین قیمت برخی از نمادها بودیم. به همین خاطر در نهایت ۴۹ درصد نمادها در سطوح قیمتی پایین‌تری نسبت به قیمت پایانی در حال معامله بودند. ۴۸ درصد نمادها آخرین قیمت بالاتری نسبت به قیمت پایانی داشتند و حدود ۳ درصد از نمادها نیز هم‌قیمت با قیمت پایانی در حال معامله بودند. با توجه به این به نظر می‌رسد پیش‌بینی بورس فردا چندان ساده نباشد. البته با توجه به این که بیشتر نمادهای بزرگ آخرین قیمت بالاتری نسبت به قیمت پایانی داشتند شاید بتوان احتمال شروع صعودی بورس فردا را بالاتر دانست.

دیگر عاملی که احتمال شروع سبز فردا را تا حدی تقویت می‌کند این بود که در نیمه دوم معاملات امروز حقیقی‌ها به طور جدی در سمت خرید سهام فعال شدند و به همین واسطه در نهایت شاهد رشد ۲۱ هزار واحدی شاخص کل از کف روزانه بودیم.

همچنین در پایان بازار امروز کل ارزش تقاضا (مجموع ارزش معاملات خرد و صف‌های خرید) به حدود ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان رسید که نشان از تقاضای قوی در بازار سهام دارد. به همین علت به نظر می‌رسد در صورت حفظ این حجم از معاملات، احتمال افت سنگین بورس کم‌رنگ باشد.

بازار به روایت آمار

در پایان امروز حدود ۵۸ درصد از نمادها در مدار منفی معاملات قرار داشتند. در این میان ۲۹ درصد از نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۲۴۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت دیگر ۲۴ درصد از نمادها هم با صف خریدهایی به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد تومان همراه بودند. به نظر می‌رسد بازار رفت و برگشتی دو روز گذشته منجر شده تا شاهد افت چشمگیر ارزش صف‌ها باشیم. به همین دلیل به نظر می‌رسد اگر بازار به یکی از دو فاز خرسی یا گاوی وارد شود دوباره شاهد سنگین شدن بیش از حد یکی از طرف‌های خرید یا فروش باشیم.

ارزش معاملات خرد کل بازار امروز به رقم ۱۷.۷ هزار میلیارد تومان رسید. هر چند این عدد نسبت به روز گذشته افت داشته اما به طور کل به نظر می‌رسد در صورت ثبات ارزش معاملات در همین سطوح سوخت کافی برای رشد بازار فراهم شود. در بازار امروز ۴ صنعت خودروسازی، بانک‌ها، فلزات و چند رشته‌ای که بیش از دیگر صنایع معامله شدند در مجموع نزدیک به نیمی از ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بین نمادها هم مجددا شستا، خودرو و خساپا بیش از همه نمادها معامله شدند. خودرو امروز دوباره رکورد سومین روز تاریخی از نظر ارزش معاملات خود را شکست.

همان‌طور که گفته شد حقیقی‌ها در ساعت اول بازار امروز فروشنده بودند و سپس خریدار. به همین دلیل در پایان بازار خالص خرید حقیقی‌ها به حدود ۲۰ میلیارد تومان رسید که در برابر ارزش معاملات ۱۷.۷ هزار میلیارد تومانی عدد بسیار ناچیزی به حساب می‌آید. در بین صنایع حقیقی‌ها امروز بیشتر از همه پالایشی، کانه‌های فلزی و قندی‌ها را خریدند و در عوض سهام خودرویی، انبوه‌سازی و شیمیایی را فروختند. در بین نمادها هم بیشترین ورود پول حقیقی به شپنا، فملی و وتجارت بود. در سمت مقابل هم حقوقی‌ها بیش از همه خودرو، فولاد و خاهن خریدند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...