از جهش زمستانی بورس تا کاهش تورم ماهانه

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه اول دی ۱۴۰۰

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه اول دی ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

آغاز پرواز زمستانی بورس

بازار سرمایه امروز بعد از مدت‌ها توانست عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد. رشد بیش از ۳ درصدی شاخص کل که در چند ماه گذشته بی‌سابقه بود.
امروز در کنار رنگ سبز اکثر سهام، چند رکورد مهم اتفاق افتاد که می‌تواند نشانه‌ای از احتمال تغییر روند باشد.
در این میان اما به نظر می‌رسد برای ایجاد یک رالی صعودی جدید ، بازار نیازمند اتفاقی مهم است تا پول‌های بزرگ نیز اقدام به خرید کنند.

تهدید جدید برای مذاکره ایران و عربستان

ماجرای شهادت حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن امروز منجر به یک جدال کلامی پینگ‌پنگی بین ایران و عربستان شد. درحالی‌که دیروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در واکنش به شهادت ایرلو اعلام کرد که اعتراض ایران درباره تعلل عربستان برای انتقال ایرلو به بیمارستان به کنوانسیون‌های بین‌المللی منتقل خواهد شد، امروز ائتلاف عربی برای جنگ در یمن به فرماندهی عربستان سعودی، اظهارات وزیر امور خارجه ایران درباره کوتاهی ائتلاف در انتقال سفیر ایران در صنعا را رد کرد. رسانه‌های منطقه و غربی مدعی‌اند که شهید ایرلو حدود ۲۰ سال قبل با اتهام طراحی ترور چند آمریکایی در لیست تروریستی آمریکا قرار گرفته بود و اکنون به شهادت رسیده است. حالا شهادت او که به همراه این ادعاها مطرح شده، شائبه احتمال بروز اختلاف بین ایران و عربستان را ایجاد می‌‌کند.

چرا باید با قیمت‌گذاری دستوری مخالف باشیم؟

شاید اینکه کسی در ایران خواهان افزایش قیمت کارخانه خودرو باشد در نگاه اول ایدئولوژیک یا بی‌توجهی به مصرف‌کننده به نظر برسد؛ اما چه کسی است که نداند حتی با قیمت کارخانه هم بسیاری از افراد امکان خرید خودرو ندارد. اما واقعیت آن است که اساسا مساله قیمت‌گذاری خودرو وجهی بنیادی دارد و آن هم عدم توجه به مکانیزم قیمت‌ها است که دولت‌ها همواره سعی داشته‌اند آن را نادیده بگیرند. قیمت‌گذاری دستوری در شرایطی که تورم سطح عمومی کالا همچنان بالا است، نتیجه‌ای جز ارزانی نسبتی کالای مذکور (خودرو، آب، گاز، وام، برق، ارز4200 و...) و ایجاد تقاضای اضافه و در نتیجه کمبود آن کالا ندارد. به همین دلیل سیاستی است که در بلندمدت به هیچ عنوان کارایی ندارد و در کوتاه‌مدت فسادزا خواهد بود.

بازگشت تورم ماهانه به زیر دو درصد

آخرین گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه آذر خبر از تداوم کاهش نرخ تورم ماهانه دارد. این آمار نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه سال گذشته) به رقم 35.7 درصد رسیده و تورم ماهانه (افزایش قیمت‌ها در ماه آذر) نیز به زیر دو درصد رسیده است. از طرفی این گزارش نشان می‌دهد همان الگوی همیشگی در اقتصاد ایران مجددا تکرار شده؛ تورم اقلام خوراکی برای دهک‌های پایین درآمدی بیشتر بوده و در مقابل، تورم اقلام غیرخوراکی (عمدتا خدمات) برای دهک‌های بالای درآمدی بیشتر بوده است. کاهش تورم ماهانه پس از سه ماه و نیز تداوم کاهش تورم نقطه به نقطه سالانه نشانه آن است که به شوک ارزی سال گذشته در حال تخلیه شدن است و انتظار ثبات در ایام پیش رو را می‌توان داشت.

صرفه اقتصادی انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای چه مزایا و معایبی با خود دارد؟ استفاده از این انرژی برای تولید برق چه قدر در دنیا هوادار دارد؟ چه خطرات و نااطمینانی‌هایی سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های هسته‌ای را شکل می‌دهند؟ این‌ها سوالاتی است که لوکاس دیویس، استاد دانشگاه برکلی در مقاله‌ای به آن‌ها پاسخ می‌دهد. او نشان می‌دهد در طول زمان و با وقوع برخی رخدادهای دردناک مرتبط با نیروگاه‌های اتمی در دنیا، تنظیم‌گری‌های دولت‌ها در این زمینه مدام سختگیرانه‌تر شده است. از سوی دیگر پیشرفت‌های فناوری در زمینه‌ استخراج سوخت‌های فسیلی، صرفه‌ انرژی هسته‌ای را کمتر می‌کنند و فناوری‌های جدید تولید برق هم تهدیدهای مهمی بر بقای نیروگاه‌های اتمی برشمار می‌روند.

اخباری که نباید از دست داد:

پشت پرده سفر وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی عراق به تهران

جدیدترین تصمیم دولت برای حذف قرعه‌کشی خودرو

دولت حقوق بازنشستگان را کاهش می‌دهد؟

راهکار صادرات بنزین توسط مردم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر