بورسان - Bourseon

بازار سهام بین صنایع تبعیض قائل می‌شود

بورس؛ روزهای کم‌رمق اما منطقی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-سروش بهرامی: امروز نیز همچون چند روز گذشته، بازار سرمایه معاملات کم‌رمقی داشت اما در این بی‌جانی، نشانه‌هایی از منطق و بازاری اصولی به چشم می‌خورد، اتفاقی که شاید طی دو سال گذشته به طور کلی از یاد رفته بود.

بورس این روزها ارزش و حجم معاملات بالایی ندارد که می‌تواند دلایل مختلفی اعم از آینده سیاسی مبهم، مشخص نبودن دید اقتصادی دولت جدید، نوسانات نرخ ارز و... را داشته باشد اما نکته مثبت این روزها، توجه زیاد بورس به اتفاقات و خبرهای تاثیرگذار بر صنایع مختلف است به طوری که به طور کامل می‌توان تاثیر آن را در معاملات هر روز صنایع مشاهده کرد.

بورس امروز از نگاه اعداد

شاخص کل بورس امروز 0.25 درصد مثبت بود و در عدد 1،488،293 واحدی آرام گرفت. ارزش معاملات کمی از روز گذشته بهتر بود و به 6،421 میلیارد تومان رسید.

امروز نیز دوباره شاهد خروج سرمایه افراد حقیقی از بازار به میزان 182 میلیارد تومان بودیم که هفدمین روز طی 20 روز گذشته است که سرمایه حقیقی از بورس خارج می‌شود.

در معاملات امروز، شپنا، فارس، شپدیس، کگل و مبین بیشترین تاثیرگذاران مثبت و فولاد، فخوز، شستا، وغدیر و وبملت سهامی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

اما به طور کلی اعداد و ارقام نیز از برتری طرف تقاضا بر عرضه حکایت داشت. در انتهای بازار امروز، شاهد 107 صف خرید به ارزش 535 میلیارد تومان و 47 صف فروش به ارزش 261 میلیارد تومان بودیم که می‌تواند سیگنالی برای شروع سبز هفته آینده باشد.

نقاشی بورس در نقشه بازار

اگر به نقشه بازار امروز نگاه می‌کردیم، تابلویی از رنگ‌های سبز و قرمز می‌دیدیم که رنگ هرکدام از آن‌ها دلیل مشخصی پشت خود داشت که نشان از عقلانیت بازار و حرکت منطقی آن دارد. برای مثال در بازار امروز گروه پالایشی با لیدری شپنا بسیار خوش درخشید. گروهی که با تغییر فرمول نرخ خوراکشان بسیار مورد توجه بازار قرار گرفتند و انتظار می‌رود که بتوانند امسال سودآوری خوبی را به ثبت برسانند.

یوتیلیتی‌ها نیز عملکرد بی‌نظیری از خود به جای گذاشتند و در بازاری که سهام سرخ کم نبود، مبین و بفجر در نهایت کار خود را با صف خرید به پایان رساندند. این گروه نیز بی‌دلیل مورد استقبال قرار نگرفته بودند. خبر تغییر فرمول نرخ این شرکت‌ها مدتی است که بسیار جدی‌تر به گوش می‌رسد و در گزارشی که هیئت مدیره مبین منتشر کرده بود، گویا شورای رقابت با این اتفاق موافقت کرده و قرار است که این فرمول به زودی به صورت رسمی ابلاغ شود. اتفاقی که می‌تواند سودآوری این شرکت‌ها را دستخوش تغییرات جدی کند.

پتروشیمی‌های اوره ساز نیز مدتی است که معاملات بسیار خوبی دارند و با وجود جدی‌تر شدن بحران انرژی و افزایش قیمت اوره در بازارهای جهانی به بالای قله 700 دلاری، چشم‌انداز سودآوری برای آن‌ها بیش از پیش مثبت شده است.

فلزات خنثی در بورس

در این بین اما گروه فلزات اساسی چند وقتیست که روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. معاملات کم ارزش و خنثی با تمایل بیشتر به محدوده قرمز رنگ، تنها چیزیست که نصیب سهامداران این گروه شده است. روند نامناسب فلزات در بازارهای جهانی طی روزهای گذشته در کنار رشد افسارگسیخته گاز طبیعی و اوره، سرمایه‌ها را از این گروه به سمت گروه‌های انرژی سوق داده است. از طرفی نیز امروز پس از مدت‌ها کش و قوس فراوان، کشور نیوزیلند به عنوان اولین کشور از قاره اروپا نرخ بهره خود را افزایش داد که می‌تواند سیگنالی برای افزایش نرخ بهره در دیگر کشورها باشد. در صورت وقوع این اتفاق، تمامی بازارها از جمله کامودیتی‌ها با خطری جدی مواجه می‌شوند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر