نقش ترکیه در آینده عراق چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: ترکیه به‌عنوان یک بازیگر جدید در تحولات منطقه‌ای شناخته می‌شود. حضور مستقیم به‌همراه قطر و پاکستان همراستا با امارت اسلامی طالبان از یکسو و از سوی دیگر نقش پررنگ این کشور در تحولات منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان به‌خوبی سیاست نوین ترکیه را به نمایش می‌گذارد.

تحلیل‌ها بر آن است که ترکیه نیز به‌عنوان همسایه عراق، تحولات این کشور را زیر نظر داشته و تلاش دارد در آینده این کشور، گروه‌های نزدیک به خود را حمایت کند.

نقش ترکیه در آینده سیاسی عراق چیست؟

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه و تحلیلگر سیاست خارجی در گفت‌وگو با «بورسان» به این پرسش‌ پاسخ می‌دهد:

باید توجه کنیم که اخیرا ترکیه نقش ویژه‌ای در خاورمیانه پیدا کرده است. سیاست خارجی دولت اردوغان برخلاف اسلاف خود که عمدتا سیاست پیوستن به اتحادیه اروپا و ادغام در اروپا را دنبال می‌کردند و شاید مایوس شدن از پذیرفته شدن در اتحادیه، به سمت حضور و نفوذ در خاورمیانه، آسیای غربی، قفقاز و آسیای میانه متمایل شده است. بهار عربی فرصت مناسبی بود که ترکیه تلاش کند با حمایت و از طریق تقویت جریانات اسلامی سنی و به‌ویژه جنبش اخوان المسلمین، تحولات را به نفع خود شکل دهد. ترکیه در سوریه و لیبی مداخله کرد، اما در سایر کشورها توفیق چندانی به دست نیاورد. حتی جریان اخوانی تونس نیز تمایل چندانی به پیروی از ترکیه نشان نداد. اوج‌گیری اختلافات قطر و عربستان، زمینه حضور سیاسی و حتی نظامی ترکیه را در خلیج فارس ممکن ساخت.

علاوه بر آن، تحولات عراق با توجه به همسایگی، قضیه کردها، حمایت از ترکمن‌ها و اطماع تاریخی نسبت به مناطقی مثل موصل و نفت‌خیز شمال عراق و مسئله توازن با ایران و عربستان برای ترکیه اهمیت بسیاری داشته و خواهد داشت. ترکیه مخالف برکناری صدام و شکل‌گیری ساختاری با تفوق شیعه و مشارکت کردها در آن بود. اکنون نیز منافع خود را در تقویت جایگاه جامعه اهل سنت در عراق می‌بیند.

در افغانستان نیز برای اولین‌بار ترکیه و قطر در کنار پاکستان با هدف نزدیکی به طالبان قرا گرفتند، برخلاف گذشته که امارات و عربستان در کنار پاکستان حضور داشتند. در جمهوری آذربایجان و قفقاز نیز شاهد تغییراتی از سوی ترکیه هستیم. در عین حال در عراق نیز شاهد حضور فعال ترکیه هستیم. اکنون ترکیه مخالف حضور احزاب کرد و شیعی در قدرت است و شاید آنها نیز دنبال آن باشند که از تغییرات ساختاری به نفع جهان عرب در عراق حمایت کنند. این انتخابات با توجه به دلزدگی مردم به‌ویژه احزاب شیعی، این نگرانی وجود دارد که درصد قابل قبولی از این بخش در انتخابات شرکت نکنند.

درنهایت باید این را در نظر گرفت که مشابه تجربه چهار دوره قبلی، این ائتلاف‌ها و فراکسیون‌ها نیستند که نتیجه توزیع قدرت را در عراق روشن می‌کنند، بلکه پس از انتخابات تا مدت‌های زیادی زمان می‌برد تا ائتلاف‌هایی شکل بگیرد که به انتخاب نخست‌وزیر منتهی شود. بنابراین باید به جریانات ذی‌نفوذ و موثر منطقه‌ای در نتیجه انتخابات را مدنظر قرار داد که در این بخش دوم، ایران نیز سهم قابل توجهی خواهد داشت.

در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

انتخابات عراق این دوره با دوره‌های قبل چه تفاوتی دارد؟

سه سناریوی پیش روی ایران پس از انتخابات عراق

نتیجه انتخابات عراق چه تأثیری روی ایران دارد؟

انتخابات عراق چه تاثیری بر مذاکرات ایران و عربستان دارد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر