«واردات با ارز دیجیتال» می‌تواند قیمت دلار داخلی را کاهش دهد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜
  • 👁️801
  • 💬0

بورسان: بانک مرکزی حدود یک ماه پیش از یک مصوبه‌ هیات وزیران خبر داده بود که طبق آن واردات کالا با رمزارزهای تولیدشده در داخل کشور ممکن می‌شود. حال مهر بدون ذکر نام به نقل از یک مقام مسئول در نظام بانکی نوشته است که بانک مرکزی آیین‌نامه مرتبط با آن را در شورای‌عالی پولشویی تا آخر فروردین به تصویب برساند. اما آیا این قابلیت موجب کاهش تقاضا حواله‌های ارزی و افت نرخ حواله خواهد شد؟

بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس بانکی به تجارت‌نیوز دو سناریو را توضیح می‌دهد:

۱) اگر بنا باشد واردکنندگان رمزارزها را خریداری کنند (نه آنکه خود استخراج کنند)، تاثیری بر تقاضا در بازار ارز ندارد؛ چرا که تجار برای خرید رمزارز باید ارزهای سنتی را پرداخت کنند.

شاید گفته شود در این صورت انگیزه برای این نوع واردات و اصلا هدف ایجاد چنین امکانی چیست؟ حسینی هاشمی می‌گوید این مصوبه می‌تواند تجارت را تسهیل کند. به جای اینکه تجار گرفتار مسائلی همچون عدم اتصال شبکه بانکی به سوئیفت (شبکه انتقال پول بین بانکی در سطح بین‌المللی)، تحریم و FATF شوند، می‌توانند معاملات را با رمزارزها بدون این مشکلات انجام دهند.

۲) در سناریوی دیگر که به نظر می‌رسد مدنظر سیاست‌گذار است فرض می‌کنیم که واردکنندگان به استخراج بیت‌کوین اقدام کنند. در این صورت اگرچه تقاضا در بازار ارز می‌تواند را کاهش یابد اما این احتمال چندان قوی نیست. چرا که کل بیت‌کوین موجود در جهان ۲۲ تا ۲۳ میلیون بیت‌کوین بوده و سهم ایران در این زمینه قابل توجه به نظر نمی‌رسد. بنابراین این اتفاق هم نمی‌تواند به طور چشمگیری از تقاضا در بازار حواله‌های ارزی بکاهد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر