اقلامی که برای حجاج ممنوع اعلام شد

اقلامی که برای حجاج ممنوع اعلام شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس پلیس پیشگیری با اعلام دستورالعمل سفر زائران به حج تمتع فهرست ۱۴ قلم داروی ممنوعه برای ورود به کشور عربستان را اعلام کرد.

سردار مهدی معصوم بیگی با اشاره به اقلام ممنوعه در سفر حج تمتع، اظهار کرد: حمل ۱۴ قلم دارو به کشور عربستان ممنوع است که آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم و قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم در این دسته قرار می‌گیرند.

وی افزود: همچنین شربت متادون، هیدرومرفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدرو کلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم، قرص دیازپام ۲، ۵ و ۱۰ میلی گرم، آمپول و قرص بوپرونورفین نیز جزو اقلام ممنوعه هستند.
به گفته وی، همچنین به همراه داشتن ارز برای هر مسافر حداکثر تا رقم ۵۰۰۰ یورو مجاز است و هر مسافر نیز نهایتا می‌تواند ۱۵۰ گرم طلا با خود حمل کند.

وی افزود: همراه داشتن مواد مخدر و مواد مشابه آن نیز ممنوع است، خوشبختانه حجاج ایرانی این موارد را به خوبی رعایت می‌کنند و این توصیه برای معدود افرادی است که ممکن است اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند.

مراحل از ثبت نام تا اعزام به حج

۱۸ اردیبهشت ثبت نام حجاج به مدت شش روز انجام شد. البته امسال بر خلاف همیشه عربستان برای زوار شرط سنی قرار داد و افراد بالای ۶۵ سال اجازه حضور در حج را نخواهند داشت. به هر حال اعزام حجاج طبق برنامه قبلی از ۲۳ خرداد شروع می‌شود و آخرین کاروان ۲۹ ذی‌الحجه برابر با هفت مرداد از حج برمی‌گردد. طبق گفته مسئولان حج و زیارت، امسال حجاج‌ در ۲۸۰ کاروان با ظرفیت ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفر به مدت ۲۵ تا ۳۰ روز به سرزمین وحی مشرف می‌شوند و روند انتقال زائران بیت‌الله الحرام از ۱۹ ایستگاه پروازی انجام می‌شود.

زائران برای اعزام امسال چقدر پرداخت می‌کنند؟

پس از اینکه عربستان امسال از پذیرش یک میلیون زائر خبر داد و سهمیه ایران بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت، سازمان حج و زیارت سعی کرد بر اساس وعده سال ۹۹، هزینه اضافه بر زائران تحمیل نشود و افراد فقط مابه‌التفاوت هزینه‌های ریالی حج تمتع را بپردازند. بر همین اساس، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت از پرداخت بخشی از هزینه‌های حج از سوی افرادی که در حج سال ۹۹ هزینه‌ها را واریز کرده بودند، خبر داد و به این ترتیب زائران بسته به استان اعزامی و نوع کاروان از دو میلیون و ۴۰۰ هزار تا حدود چهار میلیون تومان غیر از هزینه واریزشده در سال ۹۹ پرداخت کردند. با این اقدام، هزینه حج تمتع از سوی سازمان حج و زیارت به طور میانگین ۳۷ میلیون تومان اعلام شد و روند اجرایی حج تمتع سرعت گرفت. اما اواخر هفته گذشته عربستان به‌یکباره هزینه حج تمتع و همچنین مالیات بر ارزش افزوده برای سفر حج را ۱۵ درصد افزایش داد که باعث گران‌ترشدن حج شد. با این حساب بر اساس گزارش فارس زائران حج تمتع امسال باید علاوه بر مبالغ قبلی که واریز کرده بودند، از حدود شش میلیون و ۸۰۰ تا ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دیگر پرداخت کنند که گفته می‌شود این تفاوت قیمت‌ها بسته به نوع کاروان است. به این ترتیب اگر متوسط هزینه اضافه شده حج امسال را هشت میلیون تومان در نظر بگیریم، هزینه حج تمتع امسال از ۳۷ میلیون به ۴۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

منبع: ایسنا-روزنامه خراسان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر