امیرعبداللهیان: واشنگتن در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد

پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران به آمریکا

پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران به آمریکا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر امور خارجه کشورمان خواستار ابتکار سیاسی آمریکا شد و گفت: دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

بورسان: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با «سایمون کاوونی» وزیر خارجه ایرلند و با اشاره به سفر اخیر او به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، بارها در عمل وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم‌ها نشان داده است.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان در خصوص مسائل دوجانبه، بین المللی و مذاکرات وین گفتگو و تبادل نظر کرد. کاوونی هماهنگ‌کننده شورای امنیت سازمان ملل در مذاکرات وین نیز هست.

کاوونی ابتکارات سیاسی تهران را در مسیر مذاکرات قابل تحسین خواند و بر ضرورت دستیابی به یک توافق خوب که بتواند تامین‌کننده خواسته‌های ایران و همه طرف‌های مذاکرات باشد، تاکید کرد.

سایمون کاونی افزود: کشورش برای کاهش تنش‌های بین‌المللی و به خصوص دستیابی به توافق هسته‌ای از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

پیام‌رسانی امیرعبداللهیان بین روسیه و اوکراین

وزیر امور خارجه ایرلند در این گفتگوی تلفنی افزایش تنش‌های بین‌المللی در نتیجه جنگ اوکراین را نگران‌کننده خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران اوکراین گفت: تاکنون دو بار حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به همتای روس خود بوده ام. ما مخالف جنگ و آوارگی انسان‌ها در اوکراین، یمن، فلسطین ، افغانستان و سایر مناطق جهان هستیم و معتقدیم برای تحقق صلح و امنیت پایدار باید در مسیر راه حل های سیاسی گام برداشت.

مذاکرات وین از طریق تبادل پیام‌های مکتوب ادامه دارد

وزیر امور خارجه ایران همچنین در گفت‌وگویی با المسیره اظهار کرد: مذاکرات وین متوقف نشده بلکه در روندی دیگر و از طریق تبادل پیام‌های مکتوب با آمریکایی‌ها به‌واسطه نماینده اتحادیه اروپا به‌منظور رفع تحریم‌های یک‌جانبه علیه ما ادامه ادامه دارد.

وی افزود: هدف ما از این گفت‌و‌گوها دستیابی به یک توافق قوی و دائم است. ما از طرف آمریکایی خواستیم که واقع‌نگر باشد. رفع تحریم‌ها در تمامی حوزه‌ها و گرفتن ضمانت اقتصادی جزء مهم‌ترین نکاتی است که در دستور کار مذاکراتی ما هستند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: فکر می‌کنم طرف آمریکایی به‌خوبی خطوط قرمز ایران را درک کرده است. ما به گفت‌و‌گوها ادامه می‌دهیم. به محض رسیدن به نقطه توافق، نماینده ما در مذاکرات، تغییرات نهایی را اعمال خواهد کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر