دومینوی ریزش در بازارهای جهانی در راه است؟‌

هشدار مورگان استنلی به سهامداران بورس آمریکا

 • اشتراک‌گذاری
 • 💜6
 • 👁️303
 • 💬0
بورس‌های آمریکا به دنبال خوش‌بینی به بسته‌های محرک مالی و اخبار مثبت از واکسن کرونا در حال رکوردشکنی هستند. به طوری که ارزشگذاری سهام به محدوده‌هایی رسیده که آخرین بار در دوره حباب دات‌کام دیده شده بود. مایک ویلسون، مدیر سرمایه‌گذاری مورگان استنلی معتقد است سهام آمریکا وارد محدوده بیش‌خرید شده و اکنون با ریسک اصلاح قیمت‌ها مواجه است. یکی از ریسک‌های مهم این است که اغلب مردم از آن غافل مانده‌اند، افزایش نرخ سود اوراق خزانه است که اثر منفی بر قیمت سهام دارد. ویلسون که بیش از ۳۰ سال در این بانک سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند می‌گوید: اکنون نرخ سود اوراق ۱۰ ساله در حال افزایش است و ما نیاز به بازنگری در ارزشگذاری سهام داریم. جهش نرخ سود اوراق خزانه چگونه می‌تواند به دومینوی ریزش بازارها منجر شود؟

بورسان: روز چهارشنبه، نرخ سود اوراق خزانه ۱۰ساله به اوج ۰.۹۶ درصدی رسید که مورد توجه فعالان همه بازارها از سهامداران تا دارندگان اوراق بدهی شرکتی قرار گرفت. به نوشته بلومبرگ، اگر این روند افزایش نرخ سود ادامه یابد، می‌تواند دومینوی ریزش قیمت دارایی‌ها که به واسطه نرخ بهره پایین در اوج تاریخی خود هستند را رقم بزند. 

نکته اینجاست که آیا رشد نرخ سود با احیای اقتصادی و سطوح نرمالی از تورم همراه می‌شود که مانع از افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو شود؟ فعلا پاسخ بازارها به این موضوع مثبت بوده است. به عبارت دقیق‌تر، نرخ سود اوراق خزانه یک نشانه برای تشخیص انتظارات تورمی و رشد اقتصادی است. اگر رشد اقتصادی بالا رود و تورم چندان افزایشی نیابد، دلیلی برای افزایش نرخ سود نیست. اما اگر اقتصاد نتواند مسیر احیا را قدرتمند طی کند یا تورم رشد بیش از اندازه‌ای پیدا کند، افزایش نرخ بهره امری ناگزیر خواهد بود. 

نرخ سود اوراق ۱۰ ساله از کف ماه مارس، حدودا سه برابر شده است. حال اگر نرخ بهره بالا رود بازارهای مختلف چه واکنشی خواهند داشت؟

 

بازارهای سهام در اوج می‌مانند؟

وقتی نرخ سود اوراق به آرامی بالا می‌رود به معنای افزایش انتظارات تورمی و بهترین حالت برای بورس‌ها زمانی است که جهش تورمی رخ نمی‌دهد. در واقع انتظارات تورمی باعث افزایش اقبال به سهام می‌شود، اما اگر این تورم به حدی بالا رود که فدرال رزرو مجبور به افزایش نرخ بهره شود، این ضربه‌ای به روند گاوی بازار سهام می‌شود. هرچند اکنون بورس‌ها این سناریو را چندان جدی نمی‌بینند، اما مشاور شرکت GSFM معتقد است امکان اوج‌گیری تورم در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ وجود دارد. در این شرایط بانک‌های مرکزی احتمالا راه چاره‌ای جز افزایش نرخ بهره ندارند که ضربه‌ای به قیمت سهام وارد می‌کند. 

 

بازارهای نوظهور نمی‌ترسند

اگرچه به طور سنتی افزایش سود اوراق خزانه آمریکا باعث فشار فروش در بازار اوراق و ارزهای اقتصادهای نوظهور می‌شود، سال ۲۰۲۱ می‌تواند متفاوت باشد. از آنجایی که افزایش اخیر سود اوراق به انتظار بهبود اوضاع اقتصادی است، می‌تواند برای بازارهای در حال توسعه نیز خوب باشد. یک تحلیلگر بین‌المللی معتقد است با توجه به آنکه انتظار می‌رود فدرال رزرو انعطاف بیشتری برای عدم افزایش نرخ بهره داشته باشد، احتمالا بازارهای نوظهور با تهدید کمتری مواجه خواهند بود. 

 

اونس طلا در انتظار

آینده طلای جهانی با ابهام بیشتری روبه‌رو است. اگر سود اوراق خزانه بالا رود، معمولا قیمت طلا و سایر کامودیتی‌ها نیز افزایش می‌یابد. اما افزایش بیشتر سود اوراق می‌تواند به طلا نیز صدمه بزند، زیرا جذابیت دارایی‌های امن مانند اونس به دلیل نرخ سود بالا کاهش می‌یابد. رئیس سرمایه‌گذاری سیتی گروپ معتقد است اگر نرخ سود اوراق ۱۰ ساله به ۱.۵ درصد برسد، احتمالا ریزش طلا تا کف ۱۷۰۰ دلار وجود دارد. با این حال فعلا طلا قیمت بالای خود را حفظ کرده و فراتر از ۱۸۴۰ دلار معامله می‌شود. 

 

شاخص دلار ضربه‌پذیر می‌شود

افزایش نرخ سود اوراق بر دلار اثر منفی می‌گذارد. در واقع، وقتی انتظارات تورمی در آمریکا افزایش یابد، سرمایه‌گذاران برای نگه داشتن دلار مضطرب می‌شوند. این خروج از سرمایه دلاری باعث افت ارزش دلار خواهد شد. استراتژیست‌های سیتی گروپ معتقدند تغییر روحیه سرمایه‌گذاران در آمریکا می‌تواند ارزش دلار را سال آینده تا ۲۰ درصد نیز کاهش دهد. 

 

چشم‌ها به فدرال رزرو است

با این حال همه چیز به فدرال رزرو وابسته است. بانک مرکزی آمریکا تا کنون ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار خریداری کرده است تا نرخ استقراض کسب و کارها و خانوارها پایین بماند. حال اگر قرار باشد این حجم پول‌پاشی با رونق اقتصادی و افزایش گردش پول همراه شود، نگرانی‌های تورمی می‌تواند حرکت فدرال رزرو را معکوس کند. ریسکی که باید سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی مورد توجه قرار دهند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • hamed abgoon

  سلام تشکر از فعالعیت خوب و مفید شما، با آرزوی سلامتی برای تمام زحمتکشان گروه بورسان
 • کورش جباری

  سلام بهزاد جان ممنون از مقاله بسیار عالی. خسته نباشید
 • حمید ابولحسنی

  بهزاد عزیز اینها بدون زحمت میتونن مردمشان رو به بازار بکشونن بعد پول تزریق کنن به بورسشون و دامنه نوسان ۵ بزارن،ببین بورس آمریکا چطور شارپ میزنه😁
 • داود اکبرزاده

  من نظرم اینکه نیم دوم هفته بعد بهتر خواهد شد ولی ابتدای هفته به احتمال زیاد منفی باشه باید دید چی میشه
 • داود اکبرزاده

  بهزاد جان یه تحلیل از بازار هفته اینده خودمون هم بده