ادامه صف‌نشینی برای سهام گروه بیمه

ادامه صف‌نشینی برای سهام گروه بیمه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: صف‌نشینی برای نمادهای بیمه‌ای در معاملات امروز جالب توجه بود. طی روزهای اخیر این نمادها با رشد قیمت همراه شده‌اند. نماد آسیا که به منظور برگزاری کنفرانس مطبوعاتی متوقف شده بود امروز بازگشایی شد. مجوز افزایش سرمایه ۹۵۰ درصدی این نماد نیز در روزهای در سامانه کدال قرار گرفته است. بیمه آسیا در نیمه نخست سال جاری ۳۴۱ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده بود که بیش از دو برابر کل سال گذشته است.

افزایش سرمایه ۲۶۰ درصدی البرز نیز به ثبت رسیده است احتمالا در آینده نزدیک باید در انتظار بازگشایی این نماد بود. از نکات جالب توجه البرز ساخت سود ۸۰۰ میلیارد تومانی در نیمه نخست سال جاری است، در حالی‌که در کل سال گذشته تنها ۱۰۰ میلیارد تومان سود توسط این بیمه شناسایی شده بود.

کوثر دیگر نماد بیمه‌ای در بازار سهام کشور است که با صف خرید بیش از ده میلیونی به کار خود ادامه می‌دهد. این شرکت بیمه‌ای نیز در نیمه نخست سال جاری بیش از هزار میلیارد تومان سود شناسایی کرده که ۴ برابر کل سال ۹۸ است. فروش نزدیک به ۴۰۰ میلیون سهم از سرمایه‌گذاری غدیر توسط بیمه کوثر در اوج رونق بورس (تابستان) نقش مهمی در شناسایی سود قابل توجه در این شرکت داشته است.

دانا نیز امروز با صف خرید همراه است. این شرکت بیمه‌ای در نیمه نخست ۳۸ میلیارد تومان سود شناسایی کرده که عملکرد ضعیف‌تری نسبت به دیگر شرکت‌های بیمه‌ای داشت. همچنان دعوی حقوقی بیمه دانا برای بازپس‌گیری زمین موسوم به علی‌آباد (جنب اتوبان بابایی) ادامه دارد و آخرین شفاف‌سازی شرکت از ادامه تلاش برای اخذ مالکیت این زمین دارد. البته موضوع حقوقی چندین و چند سال است که به نتیجه نرسیده است و اما بعضا نسبت به حصول نتیجه ابراز امیدواری می‌شود.

بیمه ما دیگر نماد بیمه‌ای است که امروز با صف خرید همراه است و گرچه چند بار صف خرید این سهم عرضه شد اما بار دیگر شاهد شکل‌گیری تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه بودیم. بیمه ما نیز در نیمه نخست سال با ساخت سود حدود ۲۴۰ میلیارد تومانی بیش از ۳ برابر کل سال ۹۸ سود شناسایی کرد.

وسین نیز از دیگر نمادهای بیمه‌ای است که طی روزهای اخیر مسیر رشد پرشتاب قمیت را در پیش گرفته است. امروز با وجود عرضه چندین باره صف اما همچنان تقاضا در سقف قیمتی مشاهده می‌شود. وسین نزدیک به ۴۵۲ میلیارد تومان سود در نیمه نخست سال شناسایی کرده است که بیش از ۵ برابر کل سال گذشته بود. عمده درآمد این شرکت نیز از معاملات سهام در بورس و فرابورس به دست آمده است.

از دلایل رشد سودآوری بیمه‌ای‌ها را می‌توان به رشد خالص ارزش دارایی‌ها به دنبال رونق بورس در نیمه نخست اشاره کرد. بخشی از پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه‌ای به سهام اختصاص دارد که طی نیمه نخست اثرات مثبت آن در شرکت‌های مختلف مشاهده شد. با توجه به اهمیت این موضوع مقام ناظر باید شفاف‌سازی در خصوص دارایی‌های شرکت‌های بیمه‌ای به صورت دوره‌ای به خصوص در وضعیت کنونی را الزامی کند. علاوه بر این کاهش هزینه خسارات در نیمه نخست سال نیز در رشد سود خالص شرکت‌های بیمه‌ای بی‌تاثیر نبوده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر