بازار داغ واگذاری دارایی‌ها در بورس تهران

سود با کیفیت، سود بی‌کیفیت در بورس

سود با کیفیت، سود بی‌کیفیت در بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : یکی از مواردی که معمولا تحلیلگران و کارشناسان به سرمایه‌گذاران در خصوص خرید سهام گوشزد می‌کنند کیفیت سود شرکت‌ها است. شرکت‌هایی زیان‌ده هستند و با این حال مورد توجه قرار می‌گیرند گرچه چشم‌اندازی برای بهبود عملیات شرکت نیز مشاهده نمی‌شود که مورد بحث این گزارش نیستند. با این حال برخی از شرکت‌ها حتی با وجود شناسایی سود از کیفیت سود پایینی برخوردار هستند.

برای مثال ممکن است سود یک شرکت در یک سال به صورت قابل توجهی بالا برود و اما این سود قابلیت تکرار نداشته باشد. یا این‌که بابت سود شناسایی‌شده در یک شرکت جریان نقدی مشاهده نشود. برای مثال شرکت‌های ساختمانی سالیان درازی است که جریان نقدی بابت عملیات خود را در گزارش جریان وجوه نقد ندارند و البته اگر در کل درآمد و سودی توسط این گروه شناسایی شده باشد.

یا در برخی صنایع فروش نسیه و غیرنقد زیادی را شاهد هستیم. در بسیاری از مواقع که دولت طرف حساب شرکت‌ها می‌شود احتمال افزایش دوره وصول مطالبات و کاهش ورودی نقد به شرکت‌ها بیشتر خواهد شد. همچنین وقتی بحث فروش یک دارایی به گوش می‌رسد اهمیت کیفیت سود دو چندان می‌شود. نخست این‌که باید سرمایه‌گذاران سهام توجه داشته باشند که اگر شرکتی قصد فروش دارایی خود را دارد سود شناسایی‌شده دیگر قابلیت تکرار ندارد.

نکته دوم در خصوص فروش دارایی‌ها عدم ورود جریان نقد به میزان مبلغ فروش در کوتاه‌مدت است. در مطلب گذشته با عنوان «بازار داغ فروش دارایی‌ها در بورس تهران» به اخباری که از فروش دارایی خودروسازان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خودرویی، بانکی‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانکی اشاره شده بود. اما نکته جالب توجه این‌که در عموم این موارد برای فروشنده دارایی سود با کیفیت را شاهد نیستیم. برای مثال یک شرکت که قصد فروش دارایی چند ده هزار میلیارد تومانی خود را دارد معمولا تنها تا ۳۰ درصد ثمن معامله به صورت نقد پرداخت می‌شود و باقیمانده قرارداد طی اقساط بلندمدت پرداخت می‌شود. این موضوع باید در شرایط کنونی مورد توجه قرار گیرد.

به صورت کلی می‌توان گفت اگر سود شناسایی‌شده توسط شرکت‌ها قابلیت تقسیم را در مجامع داشته باشند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بر این اساس شاید سودهای شناسایی‌شده بانک‌ها با توجه به رویه شناسایی درآمد چندان با کیفیت نباشند. یا این موضوع برای فروش یک دارایی از سمت دولت نیز مطرح است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر