کارشکنی عراق باعث گرد و غبار در ایران شد؟

کارشکنی عراق باعث گرد و غبار در ایران شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
طرح گاپ ترکیه را که ایده آن از سال ۱۹۳۰ مطرح شد، می‌توان علت اصلی خشکی مناطق غرب آسیا دانست. سرزمین‌های خشکی که بنا به اظهارات کارشناسان منشا اصلی گرد و غبار داخل ایران هستند.

احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضل ریزگردها و ضرورت پیگیری آن، بیان کرد: بحث ریزگردها یک موضوع جدید نیست و در حدود ۸ سال پیش ما شاهد اوج گرفتن پدیده ریزگردها در سطح کشور بودیم که زندگی در برخی از شهرها به ویژه اهواز را به شدت دچار مشکل کرد و امور زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار داد.

وی در ادامه اظهار کرد: یک توافقنامه‌ای بین ایران و عراق امضا شد و به دنبال آن مالچ پاچی در بخش هایی از هورالعظیم که منشاء ریزگردها بود انجام و این امر باعث شد تا مقداری جلوی تشدید این پدیده و بروز و ظهور آن به شکل قبلی گرفته شود.

در توافق مالچ‌پاشی بین ایران و عراق کارشکنی شده است

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنظر می‌رسد اجرای این توافقنامه بین ایران و عراق دچار مشکل شده و در راستای مبارزه با پدیده ریزگردها آن اقدامی که باید، انجام نمی‌شود که باید در خصوص این کارشکنی توضیح داده شود.

این عضو کمیسیون امور داخلی ادامه داد: از سوی دیگر سدسازی هایی که در کشور ترکیه نیز انجام شده قطعا بر تشدید پدیده ریزگردها موثر بوده است و منجر به تقلیل سهم آبی بخش‌های مختلف شده است. باید از طریق حقوق بین‌الملل و مسیر دیپلماسی این موضوع را پیگیری کرد.

علیرضابیگی در پایان تاکید کرد: موضوع دیگری که در مبارزه با پدیده ریزگردها باید مورد توجه قرار گیرد، بحث آب‌های مرزی است. متاسفانه ما استفاده محدودی از منابع آب‌های مرزی داریم که باید از حقوق خود در حوزه آب‌های مرزی استفاده کنیم. در سنوات گذشته هم در بودجه رقم خوبی برای بهره گیری از آب‌های مرزی تخصیص یافت و هم مقام معظم رهبری منابعی را از صندوق توسعه برای مهار آب‌های مرزی در اختیار دولت قرار دادند. حال باید این گزارش ارائه شود که چه میزان از این اعتبارات برای این امر استفاده شده است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر