علت شکست تئوری‌های اقتصادی از نگاه جرج سوروس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: موضوع اقتصاد یکی از مهم‌ترین مسائل مهم در هر جامعه‌ای است و اصولا مسائل اقتصادی بر همه حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی یک جامعه اثر می‌گذارد. در حقیقت سیاست، دست مرئی پشت دستان نامریی اقتصاد است.

برخی از اقتصاددانان و عموم مردم به این نتیجه رسیدند که نظریه اقتصادی شکست خورده است اما آیا این درست است؟

از دیدگاه جورج سوروس، به جای این که به دنبال قوانین و مدل‌های همیشگی باشیم باید رخدادها را در شرایط زمانی خود بررسی کنیم. نیاز داریم که خود فرآیند تغییر را مورد توجه قرار دهیم. اکنون بسیاری اقتصاددانان و عموم مردم پذیرفته‌اند که تئوری اقتصاد شکست خورده است. این شکست عمیق‌تر از آنی است که معمولا درک می‌شود. ریشه آن در مبانی اساسی نظریه اقتصاد است. علم اقتصاد سعی کرده که از فیزیک نیوتنی تقلید کند. برای این که بتواند قوانین جهانی و همیشگی عرضه کند که بر واقعیت حاکم باشند.

ولی اقتصاد یک علم انسانی است که بین علوم طبیعی و اجتماعی تفاوت‌های بنیادی وجود دارد. پدیده‌های اجتماعی دارای فعالان متفکری هستند که تصمیمات خود را بر اساس دانش ناکامل می‌گیرند.

این نکته‌ای است که علم اقتصاد سعی کرده به آن بی‌توجه باشد. پدیده‌های طبیعی متشکل از واقعیاتی هستند که به طور مستقل از آنچه مردم می‌گویند رخ می‌دهند. اما بر خلاف آن، علوم اجتماعی دارای فعالان متفکری هست که اراده خودشان را دارند. قوانین توان پیش‌بینی آینده را دارند؟ علم اقتصاد چه چیزی را نادیده گرفته است؟

منبع: new economic thinking

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر