ادعای وال‌استریت ژورنال درباره تولید سانتریفیوژ در کرج

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
وال استریت ژورنال در گزارشی بر اساس اطلاعات منابعی آگاه مدعی شد ایران تولید تجهیزات سانتریفیوژهای پیشرفته را در سایتی که آژانس انرژی اتمی سازمان ملل ماه‌ها قادر به نظارت یا دسترسی به آن نبود، از سر گرفته است و چالش جدیدی را برای دولت بایدن در حالی که برای مذاکرات هسته‌ای آماده می‌شود به وجود آورده است.

بورسان: روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نوشت:

این کار مجدد نگرانی‌هایی را در میان دیپلمات‌های غربی ایجاد کرده است که می‌گویند اگر تهران تصمیم به ساخت مخفیانه تسلیحات هسته‌ای بگیرد، می‌تواند به ایران اجازه این کار را دهد؛ اگرچه آنها می‌گویند در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر انجام این کار وجود ندارد.

دیپلمات‌ها گفتند که ایران در اواخر ماه آگوست (شهریور) در یک کارخانه مونتاژ در کرج کار را در مقیاس محدود از سر گرفت و از آن زمان به تولید خود سرعت بخشیده است و اجازه می‌دهد تعداد نامعلومی روتور و دم برای سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر بسازد. ایران کار در کرج را در ژوئن پس از یک حمله خرابکارانه که تهران مسئول آن را رژیم صهیونیستی معرفی کرد متوقف کرده بود؛ اسرائیلی که مسئولیت آن را نپذیرفته است.

به گفته این دیپلمات‌ها، ایران از اواخر آگوست تاکنون مقادیر قابل توجهی قطعات سانتریفیوژ تولید کرده است، به طوری که یکی از دیپلمات‌ها گفته است که قطعات حداقل ۱۷۰ سانتریفیوژ پیشرفته تولید شده است. سانتریفیوژها برای افزایش خلوص اورانیوم غنی‌شده برای مصارف غیرنظامی یا با خلوص ۹۰ درصد برای سلاح اتمی استفاده می‌شوند.

ایران پس از اعمال مجدد تحریم‌ها توسط دولت ترامپ در نوامبر ۲۰۱۸، از اکثر تعهدات تحت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج شده است. در فوریه، ایران نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر بسیاری از سایت‌های مرتبط با هسته‌ای خود از جمله کرج را کاهش داد، اما موافقت کرد که دوربین‌های آژانس و دستگاه‌های ضبط در کرج و برخی سایت‌های دیگر را حفظ کند.

دیپلمات‌ها گفتند که تمام اقدامات اخیر در کرج بدون هیچ نظارت رسمی آژانس اتمی انجام شده است. ایران پس از خرابکاری ماه ژوئن، آخرین انفجار در یک رشته انفجار در تاسیسات هسته‌ای خود طی دو سال گذشته، به طور قابل توجهی تدابیر امنیتی در کرج را تشدید کرد.

تولید سانتریفیوژهای ایران موضوعی حیاتی در مذاکرات آغاز شده در ۲۹ نوامبر برای احیای توافق هسته‌ای است که دولت بایدن امیدوار است آن را بازگرداند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در ماه می ۲۰۱۸ آمریکا را از این توافق خارج کرد.

توافق اولیه حول این ایده شکل گرفت که ایران باید حداقل یک سال از توانایی تولید سوخت هسته‌ای کافی برای یک بمب -به اصطلاح زمان گریز- دور بماند. از زمان خروج ایالات متحده از توافق، ایران بیش از ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته‌تر نصب کرده است که قادر به غنی‌سازی سریع‌تر اورانیوم هستند. این به کاهش زمان گریز کنونی ایران به کمتر از یک ماه کمک کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی‌های غرب مبنی بر اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر به طور کامل ردیابی نمی‌شود را تکرار کرده و در ماه سپتامبر اعلام کرد که شکست ایران در بازگرداندن دوربین‌ها به کرج، توانایی آژانس برای اطمینان از دانش مستمر درباره برنامه هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

به ادعای یکی از دیپلمات‌های آشنا به برنامه ایران، تهران سانتریفیوژهایی را که قطعات کلیدی آن در کرج تولید شده است، در سایت فردو نصب کرده است. این دیپلمات گفت هیچ مدرکی مبنی بر انتقال قطعات سانتریفیوژ به جای دیگری وجود ندارد، اما «با افزایش تعداد سانتریفیوژهای بدون نظارت، احتمال این سناریو افزایش می یابد.»

دیپلمات‌ها گفتند که هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران برنامه هسته‌ای پنهانی داشته باشد و تاسیسات هسته‌ای اصلی ایران از جمله فردو و نطنز که اورانیوم غنی شده تولید می‌کنند، تحت نظارت آژانس باقی می‌مانند. ایران تاکید بر صرفاً صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود دارد.

آژانس به درخواست وال‌استریت ژورنال برای اظهار نظر در این خصوص پاسخ نداد. انتظار می‌رود آژانس این هفته آخرین گزارش خود را درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر کند.

کار ایران در کرج پیچیدگی جدیدی برای مذاکرات هسته‌ای ایجاد می‌کند، مذاکراتی که در حال حاضر به دلیل اختلافات بین ایالات متحده و دولت جدید ایران در مورد بازگرداندن توافق، به شدت سخت شده است.

دیپلمات‌های غربی هشدار داده‌اند که بدون درک روشنی از مواد و تجهیزاتی که ایران در حال حاضر در اختیار دارد، رسیدن به توافقی که محدودیت‌های موثر اما موقتی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو اکثر تحریم‌های بین‌المللی را تضمین کند، دشوارتر است.

تنش‌ها بر سر نظارت از ماه‌ها قبل بین آژانس و ایران افزایش یافته است.

ایران در فوریه (اسفند ۹۹) نظارت بر معادن اورانیوم، تأسیسات کیک زرد و کارخانه‌های مونتاژ سانتریفیوژ از جمله کرج را که قرار بود تحت دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر نظارت‌ها بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نگه داشته شوند، به حالت تعلیق درآورد.

با این حال، ایران در آن زمان یک توافق جانبی صورت داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند دوربین‌ها و سایر تجهیزات ضبط را در سایت‌ها نگه دارد و اگر توافقی بر سر احیای توافقنامه ۲۰۱۵ منعقد شود، تهران فیلم‌ها را ذخیره و به آژانس تحویل خواهد داد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر، پس از بازدید دقیقه نودی از تهران، موافقت ایران را برای دسترسی بازرسان به این امکانات برای تنظیم مجدد دوربین‌ها و سایر تجهیزات نظارتی به دست آورد.

با این حال، در اواخر سپتامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد ایران از تعهد خود مبنی بر اجازه دادن به بازرسان به کرج برای جایگزینی چهار دوربینی که پس از خرابکاری ژوئن از سایت خارج شده بودند، عمل نکرده است. ایران اما گفت که هرگز با اجازه دسترسی به کرج موافقت نکرده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود در مورد ایران در سپتامبر گزارش داد که در اواخر آگوست خواستار دسترسی به کرج شد -درخواستی که مورد قبول واقع نشد- و در جستجوی فیلم‌های مفقود شده یکی از این دوربین‌ها بود.

جمعه گروسی در یک کنفرانس خبری تایید کرد که آژانس هنوز به کرج دسترسی ندارد و گفت اگر این موضوع حل نشود، بسیار مشکل ساز خواهد بود.

با این حال، حتی زمانی که آژانس برای اولین بار در اواخر آگوست به دنبال دسترسی به کرج بود، ایران دوباره کار خود را در کارخانه مونتاژ آغاز کرده بود، که تصاویر ماهواره ای نشان می‌داد در خرابکاری ژوئن به شدت آسیب دیده است. کار در ابتدا فقط بر روی چند ماشین شروع شد و سپس گسترش یافت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر