رکورد داغ معاملات بورس در ابتدای آذر

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️238
  • 💬0

 

بورسان: امروز بازار سهام کار خود را در مدار مثبت معاملات شروع کرد. اما در هفتمین مثبت پی‌درپی بورس، بسیاری از افراد به فکر فروش سهام و شناسایی سود بودند. به همین علت از همان اوایل بازار شاهد تقابل جدی خریداران و فروشندگان سهام بودیم. پیروز میدان این تقابل که تا پایان بازار هم ادامه داشت بارها عوض شد. اما در نهایت طی ۹۰ دقیقه پایانی بازار این فروشندگان بودند که توانستند با فشار فروش بالا منجر به سنگین شدن صف‌های فروش و افت بیش از ۸ هزار واحدی شاخص کل از سقف روزانه شوند. به این ترتیب رشد امروز شاخص کل به ۲۱ هزار واحد محدود شد.

شاخص‌ها همچنان صعودی

با وجود افت بیش از ۸ هزار واحدی شاخص کل از سقف روزانه، در پایان بازار رشد روزانه شاخص کل به ۲۱ هزار واحد (معادل ۱.۶ درصد) محدود شد. شاخص هموزن هم که از تمام نمادها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد در پایان بازار امروز رشد ۰.۶ درصدی را به ثبت رساند. با وجود این آمارها، بورس امروز در شرایطی به کار خود پایان داد که بسیاری از سهامداران را نگران از افت مجدد کرد.

پیش بینی بورس فردا با آمارها

در پایان بازار امروز تنها ۲۱ درصد از نمادها در سطوحی بالاتر از قیمت پایانی معامله می‌شدند. ۵ درصد از نمادها در قیمتی برابر با قیمت پایانی در حال معامله بودند و ۷۴ درصد نمادها آخرین قیمت کمتری نسبت به قیمت پایانی داشتند. در همین راستا می‌توان خاطر نشان کرد که اغلب بزرگان شاخص‌ساز هم جزو دسته‌ای بودند که با رنج منفی مواجه شده بودند و در سطوح قیمتی پایین‌تری نسبت به قیمت پایانی در حال معامله بودند. چنین آماری به طور معمول سیگنال شروع منفی بورس در روز آینده هستند.

امروز در حالی که شاهد جدال خریداران و فروشندگان سهام بودیم چندین مرتبه هم جریان ورود و خروج پول حقیقی به بازار عوض شد. در نهایت با خروج حدود ۲۸۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار مواجه بودیم. چنین چیزی نشان از عدم اطمینان بالا در میان سهامداران حقیقی دارد. باید دید خروج پول حقیقی در بازار فردا تداوم خواهد یافت یا با ورود دوباره این دسته از معامله‌گران شاهد صعودی شدن بازار فردا خواهیم بود.

شستا و خودرو دوباره لیدرهای بازار می‌شوند؟

در تابستان شاهد بودیم که شستا و نمادهای خودرویی به اصطلاح لیدر بازار شده‌اند و با منفی یا مثبت شدن آن‌ها جریان بازار هم عوض می‌شد. این اتفاق با شروع منفی‌های بورس بیش ازپیش تشدید یافت و حتی در روزهایی که بازار مثبت می‌شد با منفی شدن نمادهای زیان‌سازی مثل خودرو و خساپا کل بازار سهام به سمت صف فروش می‌رفت. این اتفاق تا جایی پیش رفت که مقام ناظر تصمیم به دخالت در معاملات و توقف خودروسازها به همراه شستا گرفت. توقفی که برای خودروسازان قریب به ۱۰ روز طول کشید و برای شستا حدود دو ماه و نیم.

حال امروز هم شاهد اقبال بالا به این نمادها و معاملات سنگین در آن‌ها بودیم. به طوری که شستا و خودرو سومین و خساپا هم پنجمین روز تاریخی از نظر ارزش معاملات را تجربه کردند. به عبارتی دیگر این سه نماد در بازار امروز نزدیک به یک چهارم کل ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند. باید دید این نمادها که اغلب زیان‌ده هستند با منفی شدن خود بار دیگری کل بازار سهام را به سطوح منفی می‌برند یا نمادهای ارزشمند مسیر خود را جدا خواهند کرد. (در رابطه با معایب چنین لیدرسازی‌هایی بخوانید: تاوان آدرس غلط به سهامداران)

بازار به روایت آمار

در پایان بازار امروز ۶۴ درصد از نمادها در سطوح منفی قیمتی قرار داشتند. در این میان ۳۷ درصد از نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۳۲۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۱۷ درصد از نمادها هم صف خریدهایی به ارزش ۱۶۰۰ میلیارد تومان را تجربه می‌کردند.

ارزش معاملات خرد کل بازار سهام (سهام، حق تقدم،  ETF دولتی) امروز به رقم چشمگیر ۲۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. سهم بورس از این رقم حدود ۱۷.۳ هزار میلیارد تومان بود و بقیه ارزش معاملات هم مربوط به فرابورس و بازار پایه بود. آخرین باری که ارزش معاملات خرد بورس تهران از این رقم فراتر رفته بود روز دهم شهریور ماه بود. به عبارتی دیگر امروز در بورس شاهد ثبت رکورد ۳ ماهه ارزش معاملات بودیم. چهار صنعت پرمعامله امروز یعنی خودروسازی، چند رشته‌ای، بانک‌ها و فلزات حدود ۵۲ درصد از کل ارزش معاملات خرد سهام را به خود اختصاص دادند. در بین نمادها هم بیشترین ارزش معامله را شستا، خودرو، خساپا و دارا یکم در اختیار داشتند.

در پایان بازار امروز شاهد خروج ۲۸۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم. در بین صنایع حقیقی‌ها بیشتر چند رشته‌ای و پالایشی را خریدند و در عوض بانک‌ها و شیمیایی‌ها را فروختند. در بین نمادها هم بیشترین ورود پول حقیقی به شستا، فملی و شبندر بود. حقوقی‌ها هم امروز بیشترین خالص خرید را در سه نماد بانکی وتجارت، دی و وپاسار داشتند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • Samira Safari

    ممنون از توضیحات خوبتون