نگاهی به عملکرد شرکت‌های سیمانی در ۴ ماه ابتدایی سال

سیمانی‌ها سود بهار را تکرار می‌کنند؟

سیمانی‌ها سود بهار را تکرار می‌کنند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سیمانی‌ها از جمله شرکت‌هایی بودند که در فصل بهار عملکرد نسبتا مطلوبی را به ثبت رساندند و این در حالی است که دستکاری‌های دولت در بورس کالا مانع از آن شده که این بنگاه‌ها بتوانند از تمامی پتانسیل‌های سودآوری خود بهره ببرند. اکنون یک ماه از تابستان نیز سپری شده و گزارش‌های عملکرد تیر ماه در حال انتشار روی کدال هستند. سوال این‌جاست که آن دسته از شرکت‌های سیمانی که در فصل بهار درخشان بودند، این رویه را در تابستان ادامه خواهند داد؟

بورسان: صنعت سیمان از جمله صنایعی است که با موانع و مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم‌ می‌کند. قطعی برق تولید این شرکت‌ها را تحت فشار قرار داده و از سوی دیگر دولت با حذف تقاضا در بورس کالا مانع از ایجاد شکل‌گیری رقابت برای محصولات این شرکت‌ها شده است.

اگر چه دولت‌مردان سیزدهم و اهالی وزارت اقتصاد از این رویه دستکاری، به عنوان نمونه موفق تنظیم بازار یاد می‌کنند به نظر می‌رسد باید در انتظار تشتت در بازار خرده‌فروشی بود. شواهد میدانی نشان می‌دهد در مناطقی، به خصوص مناطق مرکزی کشور، بازارهای خرده‌فروشی نرخ‌هایی با فاصله از نرخ‌های بورس کالا را تجربه می‌کنند. به گزارش برخی مصرف‌کنندگان این اختلاف قیمت در مناطقی مانند اصفهان تا بیش از ۲۰ هزار تومان در هر پاکت نیز به وجود آمده است.

در بورس کالا چه خبر است؟

معاملات سیمان در بورس کالا، به صورت نیمه‌رسمی، از خرداد سال گذشته آغاز شد. با این حال از میانه تابستان بود که تب بازار این محصول بالا گرفت و عرضه این محصول در بورس کالا بود که توانست التهاب این بازار را کم کند. این مساله بازی برد-بردی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی رقم زد. با حذف واسطه‌های دلالی و معاملات پشت پرده‌، بازار سیمان در قیمت‌هایی به تعادل رسید که از نرخ بازار کمتر و از نرخ فروش درب کارخانه بیشتر بود. نتیجه این شد که از شهریور ۱۴۰۰، به صورت ماهانه در بورس کالا حدود ۵ میلیون تن سیمان عرضه شد که معمولا فاصله چندانی از میزان تقاضا نداشت و ثابت نسبی قیمت‌ها را رقم زد.

اما در خرداد ماه سال جاری میزان تقاضا برای سیمان به میزان بی‌سابقه ۹ میلیون تن در ماه رسید. شرکت‌‌ها به عرضه حداکثری در بورس کالا ملزم شدند و با این حال حجم عرضه همچنان فاصله زیادی با تقاضا داشت. علت افزایش این چنینی تقاضا نیز تا حد زیادی واضح به نظر می‌رسد: دولت سیزدهم از زمان سر کار آمدن وعده داد که مشکل قطعی برق صنایع را در سال ۱۴۰۱ رفع خواهد کرد. یک سال گذشت و مشخص شد که این صحبت رابطه چندانی با واقعیت نداشته است. دولت محدودیت‌های مصرف برق را یک به یک به صنایع اعلام کرد و این موضوع انتظار برای کاهش عرضه سیمان در تابستان را بار دیگر جدی کرد.

به علاوه دولت طرح ساخت یک میلیون واحد مسکن را در دستور کار داشت که این موضوع خود می‌توانست تقاضای مازادی را روانه بازار سیمان کند. حالا، بنا به اخبار، دولت برای خرید سیمان از بورس کالا محدودیت‌هایی گذاشته که برای تمامی مصرف‌کنندگان قابل پوشش نیست. نتیجه این روند را می‌توان در نمودار زیر مشاهده کرد:

Loading...
روند معاملات ماهانه سیمان در بورس کالا

نگاهی به سودآوری صنعت سیمان در فصل بهار

بورس تهران میزبان ۳۰ شرکت سیمانی است که به صورت فصلی صورت‌های مالی خود را روانه کدال می‌کنند. اکنون هر ۳۰ شرکت سود فصل بهار خود را گزارش کرده‌اند و بر این مبنا می‌توان تصویر دقیق‌تری از وضعیت داشت.

سود خالص بنگاه‌های مذکور در فصل بهار به ۲۰۳۰ میلیارد تومان رسیده که رشد ۹ درصدی را نسبت به فصل زمستان گزارش می‌کند. با این حال نکته‌ای که نباید از آن غافل بود آن است که قسمت مهمی از سود فصل زمستان از محل سودهای غیرعملیاتی به دست آمده و در واقع سود تقسیمی برخی شرکت‌ها چندین بار در سود خالص صنعت لحاظ شده است. بر این مبنا مقایسه سود ناخالص صنعت می‌تواند دید دقیق‌تری به دست بدهد: این معیار در زمستان ۱۷۲۰ میلیارد تومان بوده که با رشد ۴۱ درصدی در بهار به بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سطوح تولیدی شرکت‌های این صنعت در فصل بهار بهبود خفیفی را نسبت به زمستان تجربه کرده است؛ اما همان گونه که نمودار فوق نشان می‌دهد میانگین نرخ‌های فروش در فصل بهار و به خصوص خرداد ماه بهبود قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرده است. در سوی مقابل با گذر از زمستان هزینه انرژی برای شرکت‌های این حوزه (به ازای همان میزان تولید) کاهش محسوسی داشته است. برآیند این اتفاقات به رشد ۱۰ درصدی حاشیه سود ناخالص صنعت در بهار منجر شده است.

Loading...
روند سودآوری و تغییرات حاشیه سود صنعت سیمان در ۱۰ فصل اخیر

آیا سود بهار تکرار می‌شود؟

اولین گزارش ماهانه سیمانی‌ها از فصل تابستان حاوی دو تغییر مهم نسبت به خرداد است. در اولین مورد، به نظر می‌رسد قطعی برق بیش از پیش تولید سیمانی‌ها را تحت تاثیر قرار داده و نزدیک به ۲۰ درصد از میزان تولید کاسته است. در مقابل روند افزایش نرخ‌ها ادامه داشته و باعث شده شرکت‌ها در بسیاری موارد بتوانند به رغم کاهش حجم فروش، مبلغی بیش از خرداد ماه را به عنوان درآمد شناسایی کنند. تداوم این وضعیت به معنای درآمد بیشتر و هزینه کمتر برای شرکت‌های سیمانی است. در نتیجه شرکت‌هایی که بتوانند این وضعیت را تا پایان فصل ادامه دهند به احتمال زیاد سود بهار را در فصل جاری دست‌کم تکرار خواهند کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر