اسپرسو بورسان سه‌شنبه 21 تیر 1401؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

دوراهی ایران در مذاکرات برجامی از دوربین کاخ سفید

دوراهی ایران در مذاکرات برجامی از دوربین کاخ سفید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیشب اعلام کرد که ایران باید بین بازگشت به توافق هسته‌ای یا مواجهه با فشار آمریکا و انزوای بین‌المللی، یکی را انتخاب کند. توافقی وجود دارد که ایران باید آن را بپذیرد. سالیوان همچنین مدعی شد که ایران قصد دارد صدها پهئاد به روسیه عرضه کند تا از آنها در جنگ با اوکراین استفاده شود.

اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته نزولی و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۱۰،۸۹۱ واحدی (معادل ۰.۷۳ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۱.۵۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۳،۴۴۸ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، فلزات اساسی شیمیایی و در بین نمادها فولاد، بپاس و نوری بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۸۰۹ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فولاد و شرانل بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شپنا و بپاس داشتند.

وزیر بهداشت: ورودی بیمارستان‌ها ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دیروز ۱۷ درصد مراجعه کنندگان درگیر سویه A۵ کرونا بودند.

نرخ بهره بین بانکی به 20.95 درصد رسید. حداقل نرخ توافق بازخرید هم 20.3 درصد شد.

وزیر برق عراق اعلام کرد تمامی بدهی‌های گازی عراق به ایران که بالغ بر یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار بود، در زمان کوتاهی به طور کامل پرداخت شد.

بر اساس آمارهای ورلد استیلدر ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی، بیشترین نرخ کاهش تولید فولاد در بین تولیدکنندگان بزرگ دنیا، متعلق به ایران و سپس چین بوده است. در این دوره تولید فولاد ایران، ۱۰.۸ درصد و تولید فولاد چین ۸.۷ درصد کاهش یافته است.

روسیه به منظور تعمیر و نگهداری، عرضه گاز را به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم از امروز دوشنبه متوقف کرده‌ است.

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پیامکی اعلام کرد که عرضه، حمل یا نگهداری ارزِ فاقد صورتحساب خرید معتبر و...قاچاق ارز محسوب می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی: درباره شرایط و وثایق وام ازدواج، متناسب با اعتبارسنجی، حداکثر یک سفته یا یک ضامن معتبر مورد نیاز است.

در حالی که دلار در بازار آزاد حدود ۰.۵ درصد رشد داشت، قیمت سکه طرح جدید با افزایش ۱.۸ درصدی به نزدیکی ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی بود که طلای جهانی هم کاهش ۰.۴ درصدی را تجربه کرده بود.

قوه قضاییه در پیامک سراسری به شهروندان یادآوری کرد حمل یا نگهداری ارز فاقد صورتحساب معتبر، قاچاق محسوب می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور در دست مردم است.

وزارت نفت: آنقدر نفت صادر کرده ایم که هم کسری بودجه دولت را جبران کردیم، هم دستش را بازتر.

سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید: به ایرانی‌ها پیام دادیم که توافقی وجود دارد که از حمایت ما و شرکای اروپایی‌مان برخوردار است که ایران باید آن را بپذیرد. ایران باید بین بازگشت به توافق هسته‌ای یا مواجهه با فشار آمریکا و انزوای بین‌المللی، یکی را انتخاب کند.

سالیوان: روسیه به ایران روی آورده است تا از «صدها» هواپیمای بدون سرنشین این کشور از جمله پهپادهایی با قابلیت حمل سلاح برای جنگ اوکراین استفاده کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: راه‌اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین‌های IR4، مساله جدیدی نیست. این مسئله پیشتر به آژانس اطلاع‌رسانی شده بود.

فریدون عباسی رییس اسبق سازمان انرژی اتمی و نماینده مجلس: متن مذاکرات در اختیار مجلس قرار گیرد/ اکنون عملا مذاکره ای انجام نمی شود/ علاقه دارم بدانم باقری در مذاکرات چه می‌گوید.

وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در رم دیدار کردند.

واکنش ظریف به جنجال‌ها: سال‌هاست این تیر‌های ناسزا و دروغ را با سپر تحمل پاسخ داده‌ام.

پاسخ امیرعبداللهیان به بیانیه بایدن: پنجره دیپلماسی به‌خاطر ابتکارات پویای ایران هنوز باز است. رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند از طریق اتهام‌زنی و تحریم، دیدگاه‌های یک‌جانبه واشنگتن را تحمیل کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر