سهم ایران از تجارت با اعضای شانگهای

سهم ایران از تجارت با اعضای شانگهای
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی گمرک گفت: در سال ۱۴۰۰ تجارت کشورمان با اعضای سازمان همکاری شانگهای، ۵۴ میلیون و ۸۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۳۷ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۳۳ درصدی داشته است.

سخنگوی گمرک از تجارت ۵۵ میلیون تنی به ارزش ۳۷.۲میلیارد دلاری ایران با اعضای سازمان همکاری شانگهای با رشد ۳۳درصدی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰تجارت کشورمان با اعضای سازمان همکاری شانگهای، ۵۴میلیون و ۸۵۶هزار تن کالا به ارزش ۳۷میلیارد و ۱۶۸میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۹رشد ۳۳درصدی داشته است.

او افزود: سهم صادرات به اعضای این سازمان ۴۵میلیون و ۳۴۹ هزار تن و به ارزش ۲۰میلیارد و ۵۹۶میلیون دلار بود که با رشد ۴۱درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.

لطیفی در ادامه گفت: واردات ایران از اعضای کشورهای سازمان همکاری شانگهای در سالی که گذشت ۹میلیون و ۵۰۷هزار تن کالا به ارزش ۱۶میلیارد و ۵۷۲میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹رشد ۲۴درصدی داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان صادرات کشورمان به ۱۱کشور عضو و ناظر شانگهای توضیح داد: چین با خرید بیش از ۱۴میلیارد و ۳۲۳میلیون دلار و رشد ۵۸درصدی، افغانستان با یک میلیارد و ۸۳۹میلیون دلار و کاهش ۲۰درصدی و هند با یک میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و رشد ۴۲درصدی سه مقصد اول کالاهای ایرانی در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای بودند.

او افزود: پاکستان با خرید یک میلیارد و ۲۶۱میلیون دلار و رشد ۲۴درصدی، روسیه ۵۷۹میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی، ازبکستان با خرید ۴۰۲میلیون دلاری و رشد ۱۴۶درصدی، قزاقستان با ۱۸۷میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی، تاجیکستان با ۹۱.۶میلیون دلار و رشد ۴۵۹درصدی، قرقیزستان با ۷۹میلیون دلار و رشد ۷۲درصدی، بلاروس با ۱۷ میلیون دلار و کاهش ۱۹درصدی و مغولستان با ۵۶۶هزار دلار و با رشد ۳۷درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

میزان واردات ایران از سازمان همکاری شانگهای

لطیفی در خصوص میزان واردات از سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با فروش ۱۲میلیارد و ۷۴۴میلیون دلار کالا به ایران و رشد ۲۹ درصدی، روسیه با یک میلیارد و ۶۶۵میلیون دلار و رشد ۵۶درصدی و هند با یک میلیارد و ۵۸۴میلیون دلار و کاهش ۲۶ درصدی، سه کشور تامین‌کننده کالاهای مورد نیاز کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰بودند.

سخنگوی گمرک افزود: پاکستان با فروش ۳۱۲میلیون دلار و رشد ۷۶درصدی، ازبکستان با ۱۱۵میلیون دلار و رشد ۲۶درصدی، قزاقستان با ۷۸میلیون دلار و رشد ۱۰۸درصدی، تاجیکستان با ۳۹میلیون دلار و رشد ۴۳۹درصدی، افغانستان با ۲۱میلیون دلار و رشد ۴۰۷درصدی، بلاروس با ۱۰میلیون دلار و رشد ۹درصدی، قرقیزستان با سه میلیون دلار و کاهش ۴۵درصدی و مغولستان با ۲.۷میلیون دلار و رشد ۱۰درصدی در رتبه‌های بعدی فروش کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰قرار دارند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر