پاسخ به 5 پرسش از پالایشی یکم از زبان مدیر صندوق

پاسخ به 5 پرسش از پالایشی یکم از زبان مدیر صندوق
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️540
  • 💬0

بورسان: نماد دومین صندوق سرمایه‌پذیر دولتی که به پالایشی یکم معروف است، به زودی با نماد پالایش یکم قابل معامله می‌شود. در این میان داود رزاقی، مدیر این صندوق به برخی ابهامات پاسخ داده است. 


چرا نماد پالایش یکم در برخی از کارگزاری‌ها در پرتفوی مشتریان قرار گرفته، اما برای برخی این کار صورت نگرفته است؟
ما طبق آخرین آمار و مغایرت‌گیری از پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم آمار را به کارگزاری‌ها و بانک‌های عامل اعلام کردیم و کسانی که این واحدها را از طریق کارگزاری و یا بانک خریداری کردند، باید به کارگزاری خود و یا بانک مراجعه کنند. اما در عین حال باز هم پیگیری می‌کنیم، تا اگر نماد پالایش در پرتفوی عده‌ای قرار نگرفته، این کار صورت گیرد.

چقدر از واحدهای صندوق پالایش یکم به فروش رسید؟
در مجموع 13 هزار و 800 میلیارد تومان از واحدهای صندوق پالایش یکم به فروش رسید و کل پولی که به دلیل مغایرت به مردم برگشت داده شد، حدود 400 تا 500 میلیارد تومان بود و در واقع از کل ارزش صندوق دارا دوم یا همان پالایش یکم به ارزش 62 هزار میلیارد تومان در نهایت 13.8 هزار میلیارد تومان یعنی 20 درصد به فروش رسیده است. 

در حال حاضر ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم چقدر است؟
باید به قیمت روز و ارزش دارایی آن یا اصطلاحاً NAV حساب کنیم و در این زمینه با سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی و شرکت پالایش و پخش صحبت می‌شود، تا اینکه نماد این صندوق چه موقع در بازار بورس باز شود و پس از آن بازارگردانی انجام شود. قرار بود حداقل یک‌ماه پس از پایان پذیره‌نویسی که در 30 شهریور انجام شد، نماد پالایش یکم باز شود، بنابراین احتمال بازگشایی این نماد در پایان این ماه خواهد بود.

آیا ارزش امروز نمادهای پالایش نفت تبریز، تهران، اصفهان و بندرعباس به معنای ارزش روز واحدهای پالایش یکم است؟
باید بدانیم در زمان پذیره‌نویسی ارزش هر واحد صندوق چقدر بوده و افزایش سرمایه این شرکت‌ها تعدیل شود و به میزان 70 درصد آن ارزش محاسبه شود، چون 30 درصد از سوی دولت برای خریداران این واحدها تخفیف قائل شدند و الان این 30 درصد تخفیف اعمال شده است. به زودی سایت صندوق پالایش یکم تکمیل می‌شود و آن موقع ارزش روز دارایی‌های صندوق مشخص می‌شود و بر روی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و سایت کدال قرار می‌گیرد.

بقیه واحدهای باقی‌مانده از صندوق پالایش یکم چه می‌شود؟
در حال حاضر 20 درصد از واحدهای صندوق پالایش توسط مردم خریداری شده، اما بقیه این واحدها را نمی‌دانم دولت می‌خواهد چه کند؟ ، فقط بحث مدیریت و بازارگردانی و پذیره‌نویسی آن برعهده ماست./فارس

💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • علیرضا ساسولی نژاد

    بنابراین با عرضه شتابزده هشتاد درصد باقیمانده صندوق، همین سود نه ۳۰درصد بلکه 16یا17 درصدمون توی دوسه روز پودر میشه! اینها همه تدبیره، باورکن!
  • بهنام نواب‌پور

    امیدوارم باقی مانده صندوق را در کوتاه مدت وارد بازار نکنند که هرکس خریده بدجوری ضرر میکنه، کاش نگهداری کنند زمانیکه بازار روند صعودی پیدا کرد ذره ذره توزیع کنند