خرید مسکن در کدام شهرها بیشتر از تهران سود داشت؟

خرید مسکن در کدام شهرها بیشتر از تهران سود داشت؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان - آرمان علایی: یکی از مشکلات همیشگی بازار مسکن ایران برای رصد قیمت‌ها این بوده که نهادهای آماری کشور یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار تنها داده‌های معاملات مسکن تهران را منتشر می‌کنند و وزارت راه و شهرسازی هم به صورت سلیقه‌ای گاهی اوقات داده‌های معاملات شهرستان‌ها را منتشر می‌کند. البته این وزارتخانه هم اکنون حدود ۱.۵ سال است که داده‌ای منتشر نکرده است. این اتفاق منجر شده که تحلیل بازار مسکن بر پایتخت متمرکز شود و یکی از سوالات مهم سرمایه‌گذاران این بازار وضعیت مسکن در دیگر شهرهای کشور باشد.

حال در این گزارش با بررسی داده‌های استخراج شده از آگهی‌های فروش املاک در ۲۰ شهری که در «دیوار» آگهی‌های بیشتری داشته‌اند، به بررسی بازدهی خرید مسکن در این ۲۰ شهر در بازه شهریور ۹۸ تا شهریور ۱۴۰۰ پرداخته‌ایم. جایی که می‌بینیم تهران نهمین گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بوده است و رشد قیمت مسکن در حداقل ۸ شهر دیگر بیشتر از تهران بوده است.

کدام شهرها بیشترین رشد قیمت مسکن را تجربه کردند؟

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت مسکن تهران بر اساس معاملات رسمی، در بازه زمانی شهریور ۹۸ تا شهریور امسال نزدیک به ۱۵۰ درصد رشد داشته است. در همین مدت زمان هم متوسط قیمت‌های پیشنهادی فروش املاک در دیوار تهران حدود ۱۷۰ درصد افزایش یافته است که نشان از شتاب تندتر افزایش قیمت‌های پیشنهادی فروش در برابر قیمت رسمی معاملات دارد. (۳ علت پیشی گرفتن رشد قیمت‌ها در آگهی‌ها نسبت به معاملات رسمی را بخوانید: بهترین زمان برای خرید خانه ) ولی با توجه به این که داده‌های رسمی از معاملات مسکن شهرستان‌ها وجود ندارد، به نظر می‌رسد داده‌های موجود برای مقایسه بازدهی مسکن در شهرهایی که تعداد آگهی‌های فروش املاک در آن‌ها بالا بوده مناسب است.

Loading...
منبع: داده‌های استخراج شده از آگهی‌های منتشر شده در «دیوار»

نکته جالب توجه این است که تهران نهمین شهر کشور از نظر میزان بازدهی خرید املاک بوده است و ۸ شهر دیگر با رشدی بیشتر از تهران همراه شده‌اند. اصفهان، ارومیه، شیراز، تبریز، کیش، کرج، قم و بندر عباس شهرستان‌هایی بودند که قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در آن‌ها رشد بیشتری نسبت به تهران تجربه کرده است.

مسکن در اصفهان طی دو سال گذشته به طور متوسط ۲۵۰ درصد رشد کرده است. در همین مدت زمان قیمت دلار حدود ۱۴۰ درصد رشد کرده است. به این ترتیب افرادی که در شهریور ۹۸ در اصفهان ملک خریده‌اند، به سود به مراتب بیشتری نسبت به خریداران دلار دست یافته‌اند.

ارومیه، شیراز، تبریز و کیش از دیگر شهرهایی هستند که طی دو سال گذشته قیمت‌های پیشنهادی فروش املاک در آن‌ها حداقل ۳ برابر شده است. این رشد بیشتر شهرستان‌ها نسبت به تهران ممکن است به علت جذابیت بیشتر این شهرها باشد یا به خاطر جبران عقب‌ماندگی آن‌ها از رشدهای سال‌های قبل باشد. دیگر عاملی که ممکن است منجر به گران شدن مسکن در برخی از شهرها شده باشد کاهش ساخت و ساز در برخی از شهرستان‌ها است. به عنوان مثال تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در اصفهان از نزدیک به ۱۰ هزار عدد در سال ۹۲ به حدود ۳ هزار پروانه ساختمانی در سال ۹۷ رسیده است. به نظر می‌رسد افت جدی عرضه آپارتمان در اصفهان منجر به رشد افسارگسیخته در این کلانشهر مرکزی شده است.

مقایسه قیمت کلانشهرها با تهران

در شهریور ۹۸ به غیر از کیش، متوسط قیمت مسکن در تمام شهرهای کشور کمتر از نصف متوسط قیمت املاک تهران بود. اما بعد از این رشدهای تند و تیزی که قیمت املاک در برخی از شهرها تجربه کرده حالا به غیر از کیش، متوسط قیمت‌های پیشنهادی فروش در اصفهان و شیراز بیش از نیمی از متوسط قیمت تهران شده است. طبق داده‌های استخراج شده از دیوار، در پایان نیمه نخست امسال متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در اصفهان به ۱۸ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان و در شیراز به ۱۸ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسیده است. همچنین دیگر نکته جالب توجه این است که متوسط قیمت پیشنهادی فروش هر متر مربع ملک مسکونی در کیش هم به نزدیکی ۳۰ میلیون تومان رسیده است. این یعنی قیمت مسکن در کیش تنها ۱۷ درصد ارزان‌تر از تهران است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر