مذاکرات ایران و عربستان در مرحله ارزیابی است

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر امور خارجه عربستان اظهارکرد که گفت‌وگوها با جمهوری اسلامی ایران در مرحله ارزیابی قرار دارد.

فیصل بن فرحان در نشست خبری مشترک با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که گفت‌وگوها با تهران در مرحله ارزیابی است.

وزیر خارجه سعودی ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات زمینه‌ای برای رسیدگی به مسائل برجسته بین دو طرف ایجاد کنند.

تاکنون سه دور مذاکره میان ایران و عربستان به میزبانی عراق برگزار شده است اما برخی گزارش‌ها حاکیست که دور جدیدی از این مذاکرات هفته گذشته در بغداد برگزار شده است.

خبرگزاری‌های غربی به نقل از دو مقام عراقی روز دوشنبه پنجم مهر گزارش دادند که دور جدید و چهارم مذاکرات بین نمایندگان ایران و عربستان سعودی در بغداد برگزار شده است.

بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان که کشورش بیش از شش سال است ائتلافی نظامی ضد یمن، فقیرترین کشور عربی تشکیل داده است و همه روزه این کشور را هدف آماج حملات خود قرار می‌دهد در این دیدار گفت که من به نماینده اتحادیه اروپا درباره خطر ادامه رد طرح‌های صلح توسط حوثی‌ها توضیح دادم.

به گزارش بکه الجزیره، بورل هم در این نشست با بیان اینکه اروپا از راه‌حل مسالمت آمیز در بحران یمن حمایت می‌کند، تاکید کرد که اتحادیه اروپا از راهکارهای مسالمت آمیز برای پایان دادن به بحران یمن پشتیبانی می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار گفت که اروپا خواستار آتش بس است و ما از حوثی‌ها نیز خواستار آتش بس شده‌ایم و از راه‌حل‌های مسالمت آمیز برای پایان بحران یمن حمایت خواهیم کرد.

فاجعه بزرگ در یمن

بورل افزود که آنچه اکنون در یمن می‌گذرد یک بحران و فاجعه بزرگ است که پیامدهای سنگین و منفی برای منطقه دارد.

جوسپ بورل پنجشنبه گذشته در راس هیاتی دیپلماتیک از اتحادیه اروپا برای سفری چهار روزه راهی خاورمیانه شده است.
او در نخستین ایستگاه این سفر وارد قطر شد و با مقامات ارشد این کشور پیرامون توسعه روابط دو طرف و تحولات منطقه از جمله اوضاع افغانستان و توافق هسته‌ای ایران بحث و تبادل نظر کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند ماه پیش نیز در دیدار با فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان در بروکسل، نسبت به تحولات یمن ابراز نگرانی کرد و از تمام طرف‌ها خواست به درگیری‌های فاجعه‌بار در این کشور پایان دهند.

از سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوسپ بورل ضمن ابراز تمایل به کاهش تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا از راه‌حل سیاسی و گفت‌وگو در این زمینه حمایت می‌کند.

عربستان‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر