بورسان - Bourseon

ماجرای درگیری مسلحانه در لبنان + ویدیو

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

صبح امروز طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در اعتراض به عملکرد بد «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار بیروت به خیابان‌ها آمدند. با این حال طولی نیانجامید که تجمع اعتراضی مقابل کاخ دادگستری به خشونت کشیده شد و رسانه‌ها از تیراندازی از سوی افراد ناشناس به سمت مردم خبر دادند .

بنابر آخرین اخبار، شمار جان‌باختگان به ۶ نفر رسیده و بیش از ۶۰ نفر مجروح شده‌اند.

منابع لبنانی خبر دادند که پس از گذشت چهار ساعت از درگیری‌ها در حال حاضر آرامشی نسبی در بیروت حکم‌فرما شد و اوضاع در کنترل ارتش درآمده است.

شبکه «المیادین»‌ می‌گوید تک‌تیراندازان در پشت‌بام‌ها و محله‌های مجاور مستقر شده و به سمت معترضان شلیک می‌کردند.

حزب‌الله: تیراندازی کار عناصر وابسته به «سمیر جعجع» است

شبکه «المیادین» به نقل از سران جنبش‌های حزب‌الله و امل گزارش کرد، گروه‌های وابسته به حزب‌ «القوات اللبنانیه» به ریاست «سمیر جعجع» امروز به سمت تظاهرات‌کنندگان در بیروت تیراندازی کردند.

اما جعجع در حالی که انگشت‌های اتهام به سمت وی دراز است در اولین اظهارات خود حوادث امروز در منطقه الطیونه را محکوم کرد. بر اساس گزارش «النشره»، وی مدعی شد که دلیل اصلی حوادث امروز بیروت سلاح آزاد و گسترده‌ای است که در هر زمان و مکانی شهروندان را تهدید می‌کند. جعجع همچنین از رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، وزرای دفاع و کشور خواست تحقیقاتی کامل برای شناسایی مسؤولان این موضوع انجام دهند.

حزب الله لبنان با صدور بیانیه‌ای ضمن رد کردن دست داشتن در درگیری‌های امروز اعلام کرد: از همه اعضا و حامیان خود می‌خواهیم که آرامش خود را حفظ کنند و به فتنه‌های مخرب کشیده نشوند.

در بیانیه حزب‌الله آمده است: این حمله با هدف کشاندن گروه‌های مختلف به فتنه‌ای مخرب انجام شده و مسئولیت آن بر عهده محرکان و کسانی است که می کوشند با پنهان شدن پشت خون قربانیان و شهدای انفجار بندر بیروت، به اهداف مخرب سیاسی خود برسند.

شناسایی هویت ۹ نفر از عاملان درگیری‌ها

«بسام مولوی» وزیر کشور لبنان که برای ارائه توضیحات درباره درگیری‌ها در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد، گفت که درگیری‌ها با تیراندازی چند تک‌تیرانداز آغاز شد و آن‌ها سر شهروندان لبنانی را هدف قرار داده بودند که این غیرقابل قبول است.

مولوی در ادامه اضافه کرد:‌ «ما بر لزوم اتخاذ تمام تدابیر برای حفظ صلح مدنی تأکید کرده‌ایم و برخی افراد بازداشت خواهند شد. اطلاعات ما حاکی از آن است که تا این لحظه، شش تن کشته شده‌اند و شانزده نفر دیگر مجروح».

طبق آخرین اخبار ارتش لبنان پس از درگیری‌‌های امروز ۹ نفر از جمله یک سوری را دستگیر کرد.

ارتش لبنان هشدار داده به سوی هر فرد مسلحی که در جاده‌ها دیده شود، تیراندازی خواهد کرد. فرماندهی ارتش لبنان از غیرنظامیان خواست که هر چه سریعتر از خیابان‌ها خارج شوند.

رئیس‌‌جمهور لبنان: بازگشت به زبان سلاح غیرقابل قبول است

میشل عون در واکنش به درگیری‌های بیروت اظهار کرد: «دولت آزادی بیان را تضمین می‌کند. آنچه امروز روی داد موضوع امنیت و پیگیری قضایی خواهد بود و من اطمینان خواهم داد که تحقیقات حقیقت آنچه روی داده را فاش می‌کند. ما اجازه نمی‌دهیم آنچه اتفاق افتاد تکرار شود و اجازه نمی‌دهیم هیچ‌کس کشور را به خاطر منافع خود گروگان بگیرد. تسلیم هیچ‌گونه عملی که می‌تواند فتنه‌انگیز باشد، نخواهیم شد.»

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر