آیا معامله‌گران ارز نسبت به برجام بدبین‌اند؟

۲ تغییر انتظار عمده در بازار دلار

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بازار ارز هفته‌های نخست سال ۱۴۰۰ را در فضایی متفاوت از اواخر سال ۹۹ آغاز کرده است. عدم مشاهده تحول مثبت در زمینه برجام و تشدید نگرانی‌ها از چاپ پول بانک مرکزی دو عاملی هستند که اخیرا بر بازار دلار سایه افکنده‌اند. البته رشد نرخ‌ها را نمی‌توان تنها معلول این دو عامل دانست؛ بلکه شاید تعطیلی صرافی‌ها و کمبود عرضه و همچنین افزایش نوسانات در فضای کم‌معامله نقش چشمگیرتری در اوج گرفتن دلار و تاخت و تاز آن در کانال ۲۵ هزار تومان داشتند. از این رو عمده کارشناسان بازار ارز انتظار دارند در هفته آینده قیمت‌ها متعادل‌تر شوند.

آخرین نرخ‌ها روی تابلوهای ارزی

امروز قیمت دلار در بازار تهران در دومین روز متوالی نزولی با ۱۸۰ تومان افت به ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. اختلاف نرخ صرافی ملی از بازار آزاد حدود ۴۰۰ تومان است که این کمترین فاصله دو نرخ در یک ماه اخیر است. در سوی دیگر دلار بازار متشکل امروز رفت و برگشتی کوتاه به کانال ۲۴ هزار تومان داشت و اکنون تقریبا روی مرز ۲۵ هزار تومان قرار دارد.

قیمت انواع ارز چهارشنبه 11 فروردین 1400

آیا معامله‌گران نسبت به برجام بدبین‌اند؟

از یک سو دیگر خبری از تماس‌های تلفنی متعدد سران کشورها درباره برجام نیست و از سوی دیگر بی‌عملی آمریکا برخی را نسبت به احیای سریع توافق خسته یا ناامید کرده است. عاملی که در صورت تداوم طی ماه‌های آتی می‌تواند زنگ خطر را برای بازار ارز به صدا درآورد و زمینه‌ساز رشد دوباره قیمت‌ها باشد.

در بورسان بخوانید: کنایه ظریف به جو بایدن

در همین حال اثر دیگر این مسأله بر بازار ارز تعدیل انتظارات در خصوص آزادسازی منابع بلوکه شده در سایر کشورهاست. امید‌ها نسبت به این اتفاق بسیار کمرنگ‌تر از یک یا دو ماه قبل شده و از این رو اثر کاهشی آن در ذهن معامله‌گران هم احتمالا کمتر شده باشد.

چند خبر برجامی جدید

در این شرایط اما تنور اخباری داغ است که هرازگاهی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه منتشر کرده و ادعایی در خصوص برجام دارند. در جدیدترین آن‌ها خبرنگار واشنگتن‌پست از تمدید ۴ ماهه معافیت عراق از تحریم‌های ایران خبر داده است، رویترز به نقل از ۳ منبع دیپلماتیک می‌گوید امروز اروپا چند مقام ایرانی را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم می‌کند و پولتیکو نیز اخیرا مدعی شد بایدن قصد دارد به زودی پیشنهادی جدید برای توافق موقت به تهران بدهد. حال آنکه صحت و سقم این اخبار رفته رفته مشخص خواهد شد و بازار ارز هم واکنش چندانی در روزهای اخیر به این گونه شنیده‌ها نداشته است.

همچنین بخوانید: توافق جدید سه کشور اروپایی درباره برجام

اعتراف بانک مرکزی و نگرانی‌های پولی

در همین حال با اقرار بانک مرکزی به ناچاری از چاپ پول، نگرانی‌های تورمی دوباره افزایش یافته‌اند. همتی، رئیس کل بانک مرکزی یکشنبه اعلام کرده بود در سال ۹۸ و ۹۹ بخش‌هایی از بودجه از طریق درآمد‌های تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به زبان ساده‌تر به معنای چاپ پول است. با بالا گرفتن بحث در این خصوص این بانک دیروز شفاف‌سازی کرد که سیاستگذار پولی نمی‌تواند از قانون تمرد کند و تامین ریال با پشتوانه ارزهای مسدودی در نص صریح قانون تعریف شده است. اتفاقی که بسیاری آن را حامی نرخ‌های بالای ارز در سال پیش رو می‌دانند.

در این خصوص بخوانید: چرا بانک مرکزی به چاپ پول بدون پشتوانه روی آورد؟

تقاضای جدید برای ارز نیمایی

امروز رئیس‌جمهور اعلام کرد از روز شنبه فعالان بخش خصوصی می‌توانند با استفاده از ارز نیمایی واکسن کرونا وارد کنند. باید منتظر ماند تا دید استقبال از این مسأله تا چه حد خواهد بود و آیا اثر محسوسی بر تقاضای حواله‌های ارزی خواهد داشت یا خیر. در فضای نیمه‌تعطیل کنونی گفته می‌شود حجم معاملات نیمایی پایین است و در همین حال به دلیل تعطیلی صرافی‌ها عرضه نیز محدود شده است.

اثر افزایش صادرات نفت بر دلار

اما یک خبر خوب که می‌تواند در ماه‌های پیش رو عاملی کاهشی برای بازار ارز باشد، جهش صادرات نفتی است. کارشناسان بازار نفت تخمین می‌زنند چین که این روزها مشتری اصلی نفت کشور است، در یک ماه گذشته احتمالا روزی حدود یک میلیون بشکه نفت ارزان از ایران خریداری کرده است. رقمی که به نوع خود رکوردی جدید محسوب می‌شود. از این رو بسیاری انتظار دارند درآمدهای ارزی در ماه‌های آتی بهبود مناسبی داشته و عرضه ارز و نرخ‌ها به سمت پایین میل کنند.

در این رابطه بخوانید: دست‌های پشت پرده افت قیمت نفت

چین در روز چقدر نفت از ایران می‌خرد؟


اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر