احوال لیدرهای بورس امروز چطور بود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : در جریان معاملات امروز بازار سهام نزدیک به نیمی از ارزش معاملات صورت گرفته در سهام توسط ۳ صنعت فلزات اساسی، بانکی و پالایشی رقم خورد و در میان این صنایع نمادهای فملی، وبملت و شپنا بالاترین ارزش معاملات را رقم زدند. در این گزارش این سهام از نظر تکنیکالی مورد بررسی قرار گرفته و گریزی هم به تحولات مهم پیرامون آنها زده شده است.

در این گزارش اخبار، گزارش‌های عملکردی و تحلیل‌های پیرامون این نمادها و روند آتی آنها را مورد پیش‌بینی قرار خواهیم داد. باید دید آیا در روزهای آتی طبق تحلیل پیش خواهند رفت یا خیر؟

رکورد شکنی فلزات

گروه فلزات اساسی بالاترین ارزش معاملات بین صنایع قابل معامله در بورس را در بازار امروز رقم زد. شاخص این صنعت دقیقا از روی حمایت ترسیم شده در گزارش پیشین مورد حمایت قرار گرفت و مثبت شد. قیمت‌ جهانی مس در بازار کامودیتی به رکورد ۱۰ ساله خود رسید و آن را شکست واز طرفی شاهد اوج گیری قیمت محصولات فولادی به واسطه افزایش تقاضای چین هستیم. پرارزش‌ترین معاملات امروز در این صنعت در اختیار نماد فملی قرار داشت. میزان تولید و قیمت فروش محصولات این شرکت در فرودین ماه نسبت به فصل زمستان به ترتیب ۸ و ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. اما از سوی دیگر مبلغ فروش آن 1400 میلیارد تومانی بود که نسبت به میانگین فصل گذشته خود کاهش ۷۰ درصدی داشته است و می‌توان فهمید که عمده تولید آن هنوز به فروش نرفته است و می‌تواند آن را در ماه‌های آتی با نرخی بالاتر به فروش برساند.

شرایط رشد وبملت فراهم شد؟

دیگر گروه مورد توجه امروز و این روزهای بازار سهام گروه بانکی بود که گفته کارشناسان می‌تواند از برداشته شدن تحریم‌ها بیش‌ترین نفع را حاصل کند. یکی از بالاترین ارزش معاملات صورت گرفته در این گروه از بازار امروز در اختیار نماد وبملت بوده است. گفته می‌شود این بانک یعنی ملت و اقتصاد نوین بیشترین اثر را از اصلاح نرخ تسعیر ارز خواهند برد. اما به گفته برخی کارشناسان این بخش قابل توجه‌ای از این ذخایر ارزی مندرج در ترازنامه بانک‌ها پشتوانه قوی ندارد و به اصطلاح مشکوک الوصول هستند که سال‌ها است در ترازنامه آن‌ها تکرار می‌شوند و سرمایه‌گذاران می‌بایست بررسی دقیق‌تری روی آنها انجام دهند. بر اساس تحلیل گذشته‌ای که روی این نمود صورت گرفته بود مشاهده می‌شود این نماد توانسته است کانال نزولی خود را به بالا بشکند و در صورت تثبت بالای آن، مهم‌ترین مقاومت پیش‌روی آن حوالی ۴۳۰۰ خواهد بود.

تحلیل تکنیکال وبملت

زور خریداران شپنا به فروشندگان نرسید

گروه مورد توجه بعدی بازار امروز صنعت پالایشی بود. قیمت نفت هم همچنان در سطوح بالای ۶۰ دلار قرار دارد و ریسک بزرگی را متوجه این صنعت نمی‌سازد. در میان نمادهای معامله شده این گروه شپنا بیش‌ترین توجه را به خود جلب کرد وبالاترین ارزش معاملات را میان هم‌گروهی‌های خود در بازار امروز تجربه کرد. ارزش معاملات امروز شپنا ۱۵۹ میلیارد بوده است. سرانه خرید و فروش در این نماد به ترتیب ۲۲ و ۳۲ میلیون تومان بوده است که بیانگر آن است که فروشندگان حدودا ۱.۵ برابر خریداران قدرتمندتر بوده‌اند و همچنین ۲۳.۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از این نماد خارج شد. این نکته قابل ذکر است که کسانی که این سهام نماد را ۲۰ مرداد خریداری کرده‌اند اکنون در ۷۰ درصد ضرر برمی‌برند. البته امروز در مجلس بحث‌هایی مطرح شد در خصوص درخواست از دولت برای کاهش نرخ خوراک پالایشی‌ها. اتفاقی که در صورت رخ دادن می‌تواند منجر به جهش سودسازی این دسته از نمادها شود.

تابلوی معاملات شپنا
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر