کاهش قیمت خودرو ادامه دارد

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️4701
  • 💬0

بورسان: در ادامه فضای مثبت برجامی و اخبار مربوط به احتمال توافق بین ایران و ۱+۵ ، بازار خودرو نیز روند کاهشی به خود گرفت. با ورود دلار به کانال ۲۱هزار تومانی، پیش‌بینی می‌شد که روند کاهشی قیمت‌ها جدی‌تر باشد، اما این روند به کندی پیش می‌رود. علت چیست؟

کاهش جدی قیمت خودرو خنثی شد

علیرضا پورحسنی، فعال بازار خودرو در گفت‌وگو با «بورسان» از خنثی شدن این کاهش قیمت با تلاش خودروسازان برای افزایش قیمت خودروها خبر می‌دهد.

دیروز خبری به گوش رسید که شورای رقابت فردا دوشنبه برای افزایش قیمت خودروهای داخلی تصمیم می‌گیرد، زیرا خودروسازان بر این باورند که هزینه‌های تولید بالاست و حتی اگر هم‌اکنون تحریم برداشته شود، به سرعت کاهش هزینه تولید را شاهد نخواهیم بود.

پورحسنی می‌گوید: کاهش قیمت‌ها متاثر از دلار با کاهش روبرو شده‌ است، اما این کاهش چندان هم شدید نیست.

این فعال بازار خودرو با تأکید بر اینکه پیش‌بینی برای کاهش قیمت خودرو در آینده کمی سخت شده است، علت آن را اینگونه شرح می‌دهد: کارخانه‌ها اعلام کرده‌اند که به دلیل افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قیمت خودروها ضروری است، اما در طرف مقابل با روند کاهشی نرخ ارز در پی مثبت بودن روند مذاکرات روبرو هستیم. به همین دلیل به نظر می‌رسد این دو خبر در حال خنثی‌سازی یکدیگر هستند و به‌ تعبیری، تلاش خودروسازان برای افزایش قیمت، اثر کاهشی قیمت خودرو را کمتر کرده است.

خودروهای خارجی بدون ویترین، بی‌خریدار ماند

به گفته او، در حال حاضر خودروهای پرتیراژ داخلی بین یک تا چهار میلیون کاهش قیمت داشته‌اند، اما در مقابل خودروهای خارجی چندان رغبتی در معامله نداشته‌اند.

پورحسنی در این زمینه می‌گوید: خودروهای خارجی به دلیل آنکه اکنون ویترین ندارند و هم نمایشگاه‌ها و هم مراکز تعویض پلاک تعطیل است، صرفا با کاهش اندکی روبرو شده‌اند، درحالی‌که معاملات آنها تقریبا صفر است و در رکود به سر می‌برد.

قیمت روز برخی خودروهای پرتیراژ داخلی و خارجی - ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت‌ها به شب عید سال گذشته بازگشت

در همین رابطه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران نیز در گفت‌وگو با همشهری از تندترشدن شیب کاهش قیمت خودرو در 2هفته گذشته خبر داد و گفت: میزان کاهش قیمت خودرو در مقایسه با 2هفته گذشته موجب شده نرخ کنونی خودروهای پرتقاضا در حاشیه بازار تقریبا مشابه قیمت‌ این خودرو در روزهای قبل از نوروز باشد، با این روند به‌نظر نمی‌رسد درصورت تثبیت یا کاهش نرخ‌ها در بازار ارز یا سایر بازارهای سرمایه‌ای مانند طلا و سکه در چند‌ماه آینده نیز افزایش قیمت خودرو را شاهد باشیم.

سعید موتمنی، از شکسته‌شدن مقاومت فروشندگان فضای مجازی در بازار خودرو خبر داد و افزود: کاهش نرخ ارز موجب بازگشت آرامش به سایر بازارهای سرمایه‌ای مانند خودرو، طلا و سکه و سرمایه شده و به‌نظر می‌رسد با نتایج مثبت مذاکرات سیاسی و کاهش نرخ ارز، ریزش تدریجی قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

او با بیان اینکه بازار رسمی خودرو به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا تعطیل است، افزود: در بازار غیررسمی نیز تقویت ارزش ریال و کاهش قیمت دلار موجب شده تا خریداری برای انواع خودرو در فضای مجازی وجود نداشته باشد. به‌نحوی که حتی مشتریان نیازمند نیز از خرید خودرو امتناع و زمانی برای خرید مراجعه می‌کنند که قیمت‌ها تثبیت شود.

موتمنی با بیان اینکه درصورت تداوم سیر نزولی نرخ ارز حتی طی چند‌ماه آینده نیز افزایش قیمتی در بازار نخواهیم داشت، در مورد احتمال کاهش بیشتر قیمت خودرو، افزود: باید توجه کنیم که کاهش و واقعی‌شدن قیمت خودرو علاوه بر آرامش بازار و ثبات نرخ ارز به میزان عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی نیز بستگی دارد و تجربه نشان داده که هر زمان عرضه خودرو توسط خودروسازان افزایش یابد، اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار خودرو نیز کاهش می‌یابد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر