ورود بانک مرکزی به ماجرای واردات لوازم خانگی بوش

ورود بانک مرکزی به ماجرای واردات لوازم خانگی بوش
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️146
  • 💬0

بورسان: چندی است که بحث واردات یک محموله 420 کانتینری از محصولات برند آلمانی بوش داغ شده است. در روزهای اخیر جواز ترخیص این محموله از گمرک صادر شد اما با افزایش اعتراضات و مطرح شدن برخی نگرانی‌ها در خصوص منشا تامین ارز این محموله، از ترخیص آن جلوگیری شد. برخی شائبه‌ واردات این محموله با ارز نیمایی یا حتی ارز 4200 تومانی را مطرح کرده‌اند. بانک مرکزی بدون اشاره به این ماجرا اعلام کرده است که اسامی تمام گیرندگان ارز 4200 تومانی را به طور شفاف اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه خواهد داد. در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است، 

همه اقشار جامعه و نهادهای ذیربط می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی از اسامی دریافت‌کنندگان ارز مطلع شوند.

تعیین این که برای واردات کالا، ارز به چه شخص و شرکتی داده شود، در فرایند تجارت خارجی کشور خارج از چارچوب وظایف بانک مرکزی است و نهادها و وزارتخانه‌های تخصصی در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند.

همچنین بانک مرکزی به منظور شفافیت بیشتر در تخصیص ارز و برای دوری از هر گونه خطای انسانی و مداخلات فراقانونی، فرآیند تخصیص ارز را کاملا سامانه‌محور کرده است. بدین شکل راه هرگونه سفارش پذیری در این فرایند بسته شده و تخصیص و تامین ارز بر اساس سهمیه و اولویت‌گذاری وزارتخانه‌های ذیربط انجام می‌شود.

سامانه رفع تعهدات ارزی بانک مرکزی، عملکرد دریافت‌کنندگان ارز را رصد می‌کند و در صورت تخلف، بانک‌های عامل مکلف به برخورد قانونی هستند و در بانک مرکزی نیز واردکنندگانی که به تعهدات ارزی خود پایبند نباشند، در فهرست سیاه قرار خواهند گرفت و از تخصیص دوباره ارز به آنها جلوگیری می‌شود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • محمد رضا صفری

    با سلام،پای لابی لوازم خانگی تهران در میان است که مانع آزاد سازی محموله میشوند تا اجناس خود را در هیاهوی کاذب انتخاب مجدد ترامپ آب کنند..
  • محمد رضا صفری

    با سلام،پای لابی لوازم خانگی تهران در میان است که مانع آزاد سازی محموله میشوند تا اجناس خود را در هیاهوی کاذب انتخاب مجدد ترامپ آب کنند.