ریسک خرید ملک در ترکیه بالاست؟

ریسک خرید ملک در ترکیه بالاست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان می‌گوید قوانی ترکیه در بازار مسکن به‌گونه‌ای است که ثبات ندارد.

با وجود این‌که رستم قاسمی چندین بار بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای ساخت مسکن تأکید کرده اما ورود فناوری‌های نوین واکنش سازندگان و انبوه‌سازان کشور را به‌دنبال داشته است، در این رابطه میزگردی را با حضور دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان و عضو هیات مدیره این کانون برگزار شد. در این میزگرد مباحث مربوط به خطر بزرگ خرید ملک در ترکیه از سوی فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان و سیدمحمد مرتضوی عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان مطرح شد.

مشروح این میزگرد در ادامه می‌آید؛

اخیراً نرخ برابری لیر در برابر دلار حدود ۴۰ درصد دیگر کاهش یافته است، این اتفاق چه تأثیری در خرید ملک و زمین توسط ایرانی‌ها خواهد داشت؟

پورحاجت: باید تأکید کنم مخالف این هستم که مردم ایران می‌روند در کشور دیگر ملک و زمین می‌خرند، در زمان حاضر به‌دلایلی ارزش لیر سقوط کرده است، آنجا ملک را به‌لیر خرید و فروش می‌کنند، کاهش ارزش لیر مسیر خرید را برای ایرانی‌ها تسهیل می‌کند و نباید بگذاریم سرمایه‌های ما از کشور خارج شود.

یعنی آنهایی که قبلاً در ترکیه املاک خریداری کرده‌اند، متضرر شده‌اند.

مرتضوی: بله. کسی که در ترکیه ملک می‌خرد فقط برای سرمایه‌گذاری نیست، در بحث توسعه گردشگری دولت ترکیه خیلی فعال‌تر از ما عمل می‌کند، در این چارچوب هزینه‌هایی را انجام می‌دهد که قطعاض برای استفاده از آن است، ما باید چنین فضاهایی را در کشور فراهم کنیم و پس از آن به هموطنان بگوییم "در ترکیه ملک نخرید و بیایید مثلاً در جزیره کیش و قشم، می‌توانید کنار خرید ملک از فضای تفریحی کیش هم استفاده کنید."، به‌دلیل این‌که چنین فرصت‌هایی در ایران وجود ندارد عده‌ای وارد بازار مسکن ترکیه می‌شوند. آنها می‌دانند ریسک این کار بالاست.

چه ریسک‌هایی؟

مرتضوی: وقتی کشوری ثباتی در بازارهای پولی و مالی ندارد به‌طور مداوم با کاهش ارزش پول ملی مواجه خواهد شد، این یعنی کاهش سرمایه خریدار ملک، در هر حال مسکنی که خریداری می‌شود باید قدرت نقدشوندگی داشته باشد و انتظار دارید چند ماه بعد آن را بفروشید، نخستین نکته این است چون در ترکیه بازار پولی و مالی به‌طور مرتب در حال سقوط است ثبات خوبی وجود ندارد بنابراین شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری را از دست داده است.

بحث قوانین ترکیه نیز وجود دارد، قوانین این کشور در بازار مسکن به‌گونه‌ای است که ثبات ندارد، به‌عنوان مثال در دوره‌ای که خریدار ملک رونق گرفت و آمار صعودی بود، ترکیه آمد یک‌سری قوانینی را در حمایت از مردم خود و در مواجهه با سرمایه‌گذاران خارجی وضع کرد، در زمان خرید، خریدار تا ۳ سال امکان فروش ملک خود را ندارد و در صورت فروش هم فقط باید به یک تبعه ترک فروخته شود، این محدود کردن خریدار و فروشنده است. قوانین ترکیه یک‌سویه است و در چارچوب حمایت از سرمایه‌گذاران نیست، به‌نظر می‌رسد به این نتیجه رسیده‌اند که ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه الزام دارند و آنها را وادار می‌کند که هر قانونی را قبول کنند، این به‌نوعی سقوط اخلاقی و فرهنگی است که به یک دولتی تن بدهید که هر نوع حمایتی را از شهروندان خودش در برابر سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر