کدام سهم 7 برابر دلار رشد کرد؟

کدام سهم 7 برابر دلار رشد کرد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 6 پسندیدن

بورسان : امروز نیز در برنامه زنگ پایان با عنوان: بازگشت سهامداران حقیقی به بورس با مرتضی کلهری به بررسی بازدهی تعدادی سهام پرداخیتم و رشد قیمت آنها را با نوسانات دلار از ابتدای جهش ارزی مقایسه کردیم. در دو برنامه قبلی گروه‌های فلزی و شیمیایی مورد ارزیابی قرار گرفتند. اما برنامه امروز بر اساس نظرسنجی کانال تلگرامی بورسان به بررسی سه گروه نیروگاه، شوینده و تایر اختصاص یافت. در این گروه‎ها تعدادی سهم از جمله وهور با رشد بیش از 7 برابری دلار، ساینا با بازدهی یک ساله نزدیک به 700 درصد یا پتایر با عدم ریزش در زمان رکود بازار عملکرد قابل توجهی از خود به جا گذاشته‌اند. 12 سهم مورد بررسی به ترتیب رشد قیمت نسبت به دلار در ادامه آمده است.

وهور : این شرکت نیروگاهی، از مهر 96 یعنی همزمان با شروع جهش ارزی تاکنون 7.3 برابر دلار رشد کرده است. البته بخش اعظم این رشد در یک سال گذشته رخ داده است. بازدهی یک ساله وهور 786 درصد بوده است. این شرکت همچنین در افت‌های اخیر، ریزش کمی را از خود به جا گذاشت. یکی از مزایای سهم‌های کوچک این است که با فشار کم پول می‌توانند جهش قیمتی را تجربه کنند. با این حال غالبا این سهم‌ها ریسک‌های بیشتری نیز به همراه دارند. موضوعی که باعث جهش قیمت وهور شد، بازی تجدید ارزیابی بود. شرکت‌‎های نیروگاهی چندان تحت تاثیر سودآوری نیستند و بیشتر از قوانین صنعت و دولت تاثیر می‌پذیرند. این گروه معمولا با مشکلات زیادی برای بازپرداخت‌های خود از سوی دولت مواجهند.

ساینا : این شرکت کوچک گروه شوینده که زیر مجموعه نماد «شوینده» نیز است، از زمان جهش ارزی 5.4 برابر دلار رشد کرده که رقم قابل توجهی است. البته غالب این رشد در یک سال گذشته رقم خورده است، رشد یکساله این شرکت نزدیک به 700 درصد بوده است. ساینا نسبت به دیگر شرکت‎های هم‌گروه خود رشد سودآوری کمتری را ثبت کرده بود، بیشتر با حاشیه‌سازی سهامدارن رشد کرد. با این حال شبیه بازار افت کرده و از ابتدای 99 تقریبا 3.5 برابر شده است.
پتایر: این شرکت تایری 4.8 برابر رشد دلار رشد کرده است. این سهم از نظر بنیادی تغییرات زیادی داشته است. پتایر در سال‌های 95-96 در زیان بود و آرام آرام در مسیر بهبود قرار گرفت و از لحاظ مقداری چه در تولید و چه در فروش رشد کرد. به خصوص امسال افزایش نرخ تایر به این شرکت کمک بسیاری کرد و بهبود قابل توجهی داشت. پتایر 666 درصد رشد یکساله را به ثبت رسانده و جز معدود شرکت‌های بازار سرمایه است که در زمان اصلاح اخیر بازار نه تنها کاهش نیافته بلکه 6 درصد نیز رشد کرده است. تجدید ارزیابی پتایر نیز مطرح بود، این شرکت زمینی در سمنان دارد که در بحث تجدید ارزیابی مورد توجه بازار قرار گرفت.

پاکشو : این شرکت گروه شوینده 4.4 برابر دلار رشد کرده است. این شرکت شناوری کمی دارد. اما قیمت‎ها نشان می‌دهد که به خوبی از سوی سهامدار عمده یا بازارگردان شرکت حمایت می‌شود. در زمان ریزش بازار تنها افت 14 درصدی را تجربه کرده است که از ریزش شاخص کمتر بوده است.

دماوند : این نیروگاه‎ پرحاشیه 2.6 برابر دلار رشد کرده است. 30 درصد در زمان ریزش بازار ریخته است و تنها ظرف یک سال 48 درصد و از ابتدای 99 حدود 34 درصد رشد داشته که عدد بسیار کمی است. حواشی زیادی حول این سهم شکل گرفت، گفته می‌شد سهامدار عمده دماوند قرار است در قیمت‌های بالایی این نیروگاه را بفروشد تا با شناسایی سود از این محل افزایش سرمایه داده و زیان‌های خود را جبران کند. این موضوع باعث افزایش شدید قیمت این سهم در سال 98 شد، از این رو امسال رشد قیمت کمی را تجربه کرد.

شوینده : این هلدینگ که شامل سهام ساینا، پاکسان و شگل است، 2.5 برابر دلار رشد داشته است. اما برخلاف انتظارات، شوینده بیشتر از شرکت‌های زیر مجموعه‌اش نوسان داشته و کمتر از آنها مورد توجه بازار بوده است. یکی از عوامل آن احتمالا تقسیم سود کمتر این سهم باشد. همچنین این گمانه در بازار مطرح است که این گونه سهم‌ها به واسطه بزرگ بودنشان به سختی رشد می‎کنند و با اقبال کمتری مواجه می‎شوند. از ابتدای 99 تنها 6 درصد رشد داشته است.

پکویر : کویر تایر تحولات زیادی داشته و چند فصل قبلی در زیان بود، اما به مرور به خصوص به واسطه افزایش نرخ تایر امسال سود خوبی کرده است. گزارش‌های 6ماهه پکویر نشان می‌داد که تابستان حاشیه سود خیلی خوبی را ثبت کرده است. با این حال قیمت این سهم در زمان ریزش بازار 53 درصد کاهش یافته است. پکویر 1.7 برابر دلار از مهر 96رشد کرده است. بازدهی یکساله این شرکت نیز رقم قابل توجه 433 درصد بوده است. در واقع رشد کم این سهم از ابتدای سال به رشد شدید آن در سال 98 مربوط است.

بکهنوج : این شرکت نیز مانند بسیاری از شرکت‌های نیروگاهی حاشیه‌های زیادی داشت. گفته می‌شد از بقیه نیروگاه‌ها عقب مانده است با این حال نتوانست با اقبال خوبی از سوی بازار مواجه شود و 1.5 برابر دلار رشد داشته و در زمان ریزش بازار حدود 41 درصد افت کرد که بیشتر از متوسط بازار بود. با این حال 150 درصد از ابتدای سال رشد داشته که شبیه بازار بوده و رشد یکساله آن نیز قابل توجه است.

شگل : دیگر سهام شوینده‎ای که نشان می‎‌دهد 1.5 برابر دلار رشد داشته است و 48 درصد در ریزش‌های اخیر بازار اصلاح شده که از متوسط بازار بیشتر بوده است.

رمپنا : 1.4 برابر دلار رشد کرده و ریزش امسال آن بسیار سنگین بوده است. رمپنا در سال 99 چندان درخشان نبوده است. در واقع این موضوع در بازار مطرح است که رمپنا سهم بازاری خوبی نیست و به سختی رشد می‎کند. این در حالی است که همیشه اخبار مثبت حول این شرکت وجود دارد اما سهم آن مورد توجه بازار قرار نمی‌گیرد.

پکرمان : نسبت به دیگر تایری‌ها در جهش ارزی کمتر رشد کرده و رشدی تقریبا برابر دلار داشته است. البته این موضوع قابل پیش‎بینی بود چراکه این شرکت وضعیت پایدارتری نسبت به دیگر شرکت‌های این گروه داشت. این روزها به واسطه افزایش 50 درصدی نرخ تایر مورد توجه بازار بوده است. پکرمان رشد 366 درصد یکساله و 92 درصد از ابتدای سال نشان می‌دهد.

پاسا : سهم این شرکت تایری حتی اندازه دلار نتوانسته رشد کند و از دیگر سهم‎های تایری عقب مانده است. این شرکت 0.6 دلار رشد کرده است، هرچند از ابتدای سال 119 درصد رشد کرده اما همچنان از شاخص عقب مانده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر