خروجی سفر بایدن برای اسراییل و عربستان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: برخورد سرد جو بایدن با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، فردی که روزی او را « منفور» توصیف کرده و وعده داده بود تا ریاض را به خاطر قتل جمال قاشقچی، روزنامه نگار مشهور سعودی، منزوی کند.
با این حال بایدن روز جمعه برای نخستین بار از اسراییل با پروازی مستقیم از فرودگاه بن گورین تل آویو عازم جده عربستان شد تا در نشست کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس دیدار کند.
اگرچه اسراییل و عربستان بر روی این سفر مانور فراوانی داده بودند، اما واقعیت آن است که تقریبا هیچ کس از نتایج این سفر راضی نبود.
بایدن در اسراییل بار دیگر بر ادامه رویکرد دیپلماتیک در برابر ایران و احیای برجام تاکید کرد. او حتی حاضر نشد درباره احتمال اقدام نظامی در برابر تهران موضع گیری کند و تنها به این نکته اشاره کرد که «گزینه نظامی» باید آخرین راه‌حل باشد. موضعی که صدای اسراییلی‌ها را درآورد و مقامات تل‌آویو تاکید کردند که بدون وجود یک گزینه معتبر نظامی امکان مهار آنچه که بلندپروازی‌های ایران توصیف می‌کنند وجود ندارد.
جناح چپ‌گرای حزب دموکرات نیز از دیدار او با بن سلمان به شدت خشمگین شد و جمهوری‌خواهان نیز نارضایتی شدید خود را از تاکید بایدن بر احیای برجام اعلام کردند. سعودی‌ها و اسراییلی‌ها نیز از این موضع بایدن سرخورده ناامید شدند.
با این حال کارشناسان بر این باورند که هدف اصلی بایدن از سفر به عربستان، فشار بر این کشور برای افزایش عرضه نفت به بازار و تامین امنیت انرژی در جهان است. از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران نیز می‌گویند که سفر بایدن به منطقه را باید در چارچوب رقابت قدرت‌های بزرگ با یکدیگر مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. به عبارت دیگر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قصد داشت در این سفر ضمن اعلام حمایت از متحدان سنتی خود در خاورمیانه از آنان بخواهد در رقابت بین واشنگتن و پکن به سمت چین متمایل نشوند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر