اسپرسو بورسان سه‌شنبه 4 مرداد 1401؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تشکیل بورس بین‌الملل کیش ماه آینده تصویب می‌شود؟

تشکیل بورس بین‌الملل کیش ماه آینده تصویب می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: قرار است بستر تشکیل بورس بین‌الملل در مناطق آزاد کیش مراحل نهایی خود را طی کند. پیش بینی می‌شود ظرف مدت یک ماه آینده مصوبه شورای عالی بورس درخصوص تشکیل بورس بین الملل ارائه شود.

اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته منفی و نزولی بود. به طوری که شاخص کل افت ۲۴،۳۴۶ واحدی (معادل ۱.۶۶ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۲.۲۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲،۶۱۹ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فرآورده‌های نفتی، شیمیایی و خودرو و قطعات و در بین نمادها پالایش، شبندر و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۶۳۷ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای پشاهن و لپارس بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شپنا و خودرو داشتند.

معاون پلیس فتا: سودآورترین روش کلاهبرداری فروش رمز‌ ارز است؛ چون این حوزه و استخراج آن هنوز تابع قوانین خاصی نیست و فقط تعدادی از صرافی‌ها مقداری رمز‌ ارز در اختیار تجار قرار می‌دهند تا واردات صورت گیرد.

بانک مرکزی آمارهای نرخ سود بازار بین بانکی را به‌روز کرد. مطابق آمارها، این نرخ به رقم ۳/ ۲۱درصد رسید که بیشترین سطح از زمان تعیین کریدور است. درحال حاضر کریدور نرخ سود بین بانکی ۱۴ تا ۲۲درصد بوده و نرخ سود به سمت سقف این کریدور در حال حرکت است.

پورابراهیمی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی مجلس: قرار است بستر تشکیل بورس بین‌الملل در مناطق آزاد کیش مراحل نهایی خود را طی کند. این موضوع در سازمان بورس کشور تصویب شده و ظرف یک الی دو هفته آینده به شورای عالی بورس می‌رود، از این رو پیش بینی می‌شود ظرف مدت یک ماه آینده مصوبه شورای عالی بورس درخصوص تشکیل بورس بین الملل ارائه شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری: امید به زندگی بهبود یافته اما سن بازنشستگی را پایین آورده‌ایم و برعکس عمل کرده‌ایم. بازنشستگان می توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان خرید تخفیفی و تقسیطی داشته باشند که البته میزان دقیق آن بستگی به میزان حقوق دریافتی شان دارد.

تعیین کمیسیون بنگاه‌های املاک بر مبنای درصدی از قیمت معاملاتی که سبب ذی‌نفع شدن بنگاه‌ها از گرانی مسکن می‌شد، لغو شد. تهران در این کمیسیون به ۱۰۰ بلوک تقسیم شده و متوسط قیمت املاک هر بلوک بر اساس شاخص‌های مختلف برای یک سال تعیین می‌شود.

قیمت دلار دیروز با افت ۱۰۰ تومانی به ۳۱۸۷۰ تومان رسید.

سخنگوی وزارت خارجه، کنعانی درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر فروش پهپاد از ایران به روسیه گفت: دولت آمریکا با طرح موضوعات انحرافی و ایجاد نوعی دوگانه‌سازی‌های جعلی، به دنبال استفاده سیاسی از فضای ایجاد شده است.

کنعانی: آقای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست جده ابراز تمایل کردند که گفت‌وگوی رسمی و علنی سیاسی ایران و عربستان در نشست بعدی برقرار شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: سیاست اصولی دولت سیزدهم مبنی بر این است که اقتصاد و معیشت مردم را به روند مذاکرات رفع تحریم گره نزند. ایران نه احساسی عمل می‌کند و نه شتاب زده و نه منافع کشور و ملت را قربانی روند شتاب‌زدگی خواهد کرد. روند گفت‌وگوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارات گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که گفته بود «کشوری که اهداف نظامی ندارد، غنی سازی ۶۰ درصد نمی‌کند» اظهار کرد: در غنی سازی ۶۰ درصد اهداف جمهوری اسلامی ایران مکتوب است و ما با نظارت خود آژانس غنی سازی ۶۰ درصد را آغاز کردیم.

کنعانی: گروسی در ماه‌های اخیر در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران رویکردی "غیر حرفه‌ای، غیر دقیق و غیر منصفانه" داشته است.

عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده توسط آقای باقری، ارتباط جمهوری اسلامی ایران با اعضای ۱+۴ از طریق هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه دارد و موضوعات در حال گفت‌وگو است./ نمایندگان در این جلسه بر ضرورت اخذ تضمین‌های کافی از طرف آمریکایی و راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها در صورت کسب توافق تأکید کردند، همچنین حل‌وفصل موضوعات پادمانی یکی از موضوعاتی بود که مورد تأکید نمایندگان قرار گرفت.

سفیر ایران در کویت گفت احتمالاً سفر امیرعبداللهیان به کویت طی هفته‌های آینده صورت خواهد گرفت و وزیر امور خارجه ایران در این سفر درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه با مقام‌های کویتی رایزنی می‌کند.

قالیباف: اقتصاد ما آلوده به رباست. مجلس به این سمت می‌رود که در روزهای آینده تغییر قانون بانک مرکزی را کلید بزند.

جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا: موارد ابتلا و بستری کرونا در ایران نسبت به هفته قبل حدود ۴ برابر افزایش یافته است.

ترامپ: ایران در ریاست جمهوری بایدن از هر زمان دیگری به سلاح هسته‌ای نزدیکتر شده است.

وزیر خارجه روسیه: هدف از حمله به اوکراین سرنگونی دولت زلنسکی است. ما به مردم اوکراین کمک خواهیم کرد تا از شر رژیمی خلاص شوند که کاملاً ضد مردمی و ضد تاریخ است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر