جزئیات کشف ماینرهای بیت‌کوین در شرکت بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
خبر کشف چند دستگاه ماینر در شرکت بورس پس از چندین بار تایید و تکذیب تلویحی، .صبح امروز رسما تایید شد.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین می‌گوید: « این که بگوییم استخراج در حجم وسیع و در حد یک مزرعه بوده، درست نیست چون مصرف برق ثبت‌شده توسط کنتورهای شرکت بورس چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. اگر این اتفاق افتاده باشد تعداد ماینرها کم بوده و پیگیری آن از طریق الگوی مصرف برق کار راحتی نیست».

ماینرهای بورس در کش‌وقوس تایید و تکذیب

اخیرا صحبت‌هایی مبنی بر کشف چند دستگاه ماینر در شرکت بورس مطرح شد. مسئله‌ای که مدیرعامل این شرکت صراحتا آن را رد کرد اما معاون سازمان بورس تلویحا تایید و اعلام کرد که چنین دستگاه‌هایی وجود داشته‌اند و شخصی هم نبوده‌اند.

معاون اجرایی سازمان بورس تهران همچنین توضیح داده بود که شخصا دستگاه‌ها را رؤیت نکرده‌ اما از آنجا که چند روزی است بحث آن مطرح است، این شرکت باید پاسخگو باشد.

با وجود این روز گذشته سازمان بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه‌ای رسما موضوع را شایعه خواند و نوشت: « اگرچه شرکت بورس اوراق بهادار تهران ورود به حوزه رگولاتوری رمزارز را به عنوان یک دارایی دیجیتال و در قالب یک پروژه تحقیقاتی دنبال کرده بود، نظر به انتشار شایعه‌ای مبنی بر وجود ماینر شخصی در این شرکت، بورس تهران شایعات مطرح شده در این زمینه را قویاً تکذیب می‌کند»

البته فاصله این تکذیب با خبر بعدی که تایید موضوع بود، کمتر از ۲۴ ساعت به طول انجامید. صبح امروز سازمان بورس در اطلاعیه‌ تازه‌ای به عنوان نهاد ناظر بر شرکت بورس خبر کشف ماینرها را تایید کرد. این سازمان اعلام کرد که در ادامه بررسی نیز مشخص شده استخراج رمز ارز در گزارش‌ها و حساب‌های شرکت به طور کامل ثبت و افشا نشده و از آنجا که چنین امری با اساسنامه و رسالت شرکت بورس همخوانی ندارد، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است.

با وجود تمام این تایید و تکذیب‌ها اما تا زمان نگارش این گزارش سازمان و شرکت بورس اوراق‌بهادار همچنان از اعلام جزییاتی مثل تعداد دستگاه‌های ماینر و این که این دستگاه‌ها متعلق به کدام شخص یا سازمان بوده، طفره‌ رفتند و تلاش‌های خبرنگاران اقتصادآنلاین برای پیگیری این موضوع از شرکت و سازمان بورس بی‌نتیجه ماند.

خبری از مزرعه بیت‌کوین نبوده

با این حال حالا که خبر تایید شده باید دید وزارت نیرو چرا تاکنون موفق به کشف و برخورد با آن نشده بوده و حالا موضع توانیر در مواجهه با این اتفاق چیست؟

محمد خدادادی بهلولی، مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران، درگفت‌وگو با اقتصادآنلاین در این باره این خبر را از منظر توانیر همچنان رد یا تایید نمی‌کند و می‌گوید: با بررسی مصرف برق ساختمان سعادت‌آباد شرکت بورس چیزی قابل تشخیص نیست و نیاز به انجام بررسی‌های بیشتری است که موارد در حال پیگیری است. چرا که انشعاب ساختمان شرکت بورس نزدیک به ۵۰۰ کیلووات است. با فرض این که مثلا دو ماینر در چنین ساختمانی فعال باشند حدود نیم درصد ظرفیت آن انشعاب را در بر می‌گیرند. ضمن این که الگوی مصرف برق ماینرها هم به الگوی مصرف سرورهای این شرکت شباهت زیادی دارد.

او عنوان می‌کند: این که بگوییم استخراج در حجم وسیع و در حد یک مزرعه بوده، درست نیست چون مصرف برق ثبت‌شده توسط کنتورهای شرکت بورس چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. اگر این اتفاق افتاده باشد تعداد ماینرها کم بوده و پیگیری آن از طریق الگوی مصرف برق کار راحتی نیست. با این حال همکاران ما در شرکت توزیع تهران بزرگ در حال بررسی هستند و به زودی در این باره اطلاع‌رسانی می‌شود.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز برای روشن‌شدن بهتر وضعیت، مصرف برق انشعاب‌های بزرگ را به آبیاری یک باغ بزرگ تشبیه می‌کند: «برای آبیاری یک باغ بزرگ نیاز به کانالی با جریان فرضی یک متر مکعب بر دقیقه دارید. اگر در این میان چیزی به اندازه ۱۰۰سی‌سی بر دقیقه به صورت نهری کوچک گرفته و به صورت غیرمجاز استفاده شود، پیگیری آن برای کسی که جریان آب را پایش می‌کند آسان نیست. چون کشف ۱۰۰ سی‌سی در یک متر مکعب کار آسانی نیست. وقتی ما با اشتراکی مواجه هستیم با انشعابی با قدرت بالا، ماجرا شبیه به همین رود است. یک ماینر کوچک هم حکم همان نهر کوچک را دارد. بنابراین تشخیص سخت است و لازم است روش‌های دیگری استفاده شود تا به قطعیت برسیم.»

خدادادی می‌افزاید: نه در شرکت بورس بلکه در هر مکان دیگری وقتی گزارشی این چنینی میرسد، همکارانمان الگوی مصرف را چک می‌کنند؛ اگر الگو مشکوک باشد که محتمل است. اما اگر مشکوک هم نباشد نیاز به بازرسی محلی دارد. به همین دلیل نیاز است بررسی بیشتری صورت بگیرد تا بتوان از بعد فنی اظهار نظر دقیق‌تری کرد.

به گفته مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز اگر چنین تخلفی محرز شود، برخوردی شبیه به سایر متخلفان با فرد یا افراد متخلف صورت می‌گیرد. به این معنا که هزینه برق به شکل غیریارانه‌ای و کامل از آنان دریافت می‌شود، خسارت وارده به شبکه هم باید پرداخت کنند در نهایت هم به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و یک بار دیگر جریمه می‌شوند. چون صنعت برق درخصوص استفاده غیر مجاز از برق خصوصا جهت استخراج رمزارزها بسیار حساس است. زیرا این کار نه تنها به شبکه برق آسیب می‌زند بلکه امنیت تامین انرژی را نیز به خطر می‌اندازد.

او در نهایت تاکید می‌کند: لازم است مدیران سازمان‌ها و نهادها نظارت کافی داشته باشند تا با سودجویی عده‌ای خاص خدشه‌ای به اعتبار کل نهاد، سازمان یا شرکت مربوطه وارد نشود. اکنون در تهران با دوستان شرکت بورس جلساتی برگزار شده و با جمع‌بندی آنان احتمالا به زودی به جمع‌بندی بهتری می‌رسیم.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر