چهارراه

سه اتفاق مهم که خریداران خودرو باید بدانند

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 14 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

اردیبهشت ۱۴۰۱ با سه تحول اساسی و یک رویداد مهم برای بازار خودرو همراه بود. واردات خودرو پس از ۴ سال و بعد از کشمکش‌های فراوان بالاخره آزاد شد. برای نخستین بار یک خودرو در بورس کالا عرضه شد که عموم مردم هم امکان خرید از این طریق را دارند. از سوی دیگر، قرعه‌کشی خودرو اگرچه هنوز حذف نشده اما از هفته گذشته به سامانه یکپارچه فروش خودرو منتقل شد. در همین حال، پس از ۵ سال شاهد برگزاری نمایشگاه بین‌المللی خودرو بودیم.

در این قسمت از چهارراه ابتدا به آنچه خریداران خودرو باید در مورد آزادسازی واردات خودرو، نحوه خرید خودرو در بورس کالا و تغییر مسیر قرعه‌کشی خودروهای داخلی بدانند، می‌پردازیم و در انتها گزارش میدانی از نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران ۱۴۰۱ می‌بینیم.

۹ نکته که باید درباره آزادسازی واردات خودرو بدانید

واردات خودرو ۲۱ اردیبهشت پس از چهار سال آزاد شد. با این حال، واکنش معکوس قیمت خودرو به این خبر جالب توجه بود که در این قسمت از چهارراه به آن پرداختیم.

آیین‌نامه نهایی واردات آن در حال تنظیم است و هنوز منتشر نشده است. در بخش ابتدایی این قسمت از چهارراه به ۹ نکته‌ای که در خصوص ماشین‌های وارداتی که امسال به کشور خواهند آمد پرداختیم:

۱. زمان انجام واردات: دبیر انجمن واردکنندگان خودرو برآورد کرده نخستین اتومبیل‌های وارداتی اواخر شهریور راهی بازار ‌شوند.

۲. سقف قیمت خودروهای وارداتی: دو روایت در خصوص سقف قیمت و حجم موتور خودروهای وارداتی وجود دارد که سقف قیمت را ۲۰ یا ۲۵ هزار دلار و حداکثر حجم موتور را ۲۵۰۰ سی‌سی عنوان می‌کنند.

۳. تعرفه واردات: سه سناریو برای میزان تعرفه خودروهای وارداتی در سال ۱۴۰۱ وجود دارد: الف- عدم تغییر تعرفه ۵۵ تا ۹۵ درصدی (که کمتر محتمل است) ب- کاهش تعرفه به ۴۰ تا ۷۵‌ درصد ج- تعرفه ۳۲درصدی برای خودروهای ‌هزار تا ۲ ‌هزار سی‌سی و تعرفه ۵ ‌درصدی برای خودروهای زیر ‌هزار سی‌سی

۴. دولت واردکننده خودرو نیست.

۵. تمرکز بر واردات خودروهای اقتصادی قرار داده شده است.

۶. واردات با پنج روش انجام خواهد شد.

۷. محدودیتی برای تعداد خودروهای وارداتی وجود ندارد.

۸. احتمالا واردات مشروط به صادرات قطعات نباشد.

نحوه خرید خودرو در بورس کالا

۲۸ اردیبهشت یک روز مهم برای صنعت و بازار خودرو در ایران بود. در جلسه چهارشنبه بورس کالا شرکت بهمن‌موتور ۷۰۰ دستگاه کارا دوکابین و ۳۰۰ دستگاه کارای تک‌کابین را با قیمت‌های پایه ۲۹۱ و ۳۰۱ میلیون تومان عرضه کرد.

هر چند که تقاضا برای این خودروها اندک بود، اما می‌توان امید داشت این اتفاق در حل بخش بزرگی از مشکل فعلی صنعت خودرو که اختلاف بین قیمت کارخانه و قیمت بازار است کمک کند.

تغییر مسیر قرعه‌کشی خودروهای داخلی

هفته گذشته سامانه یکپارچه فروش خودرو شروع به کار کرد تا از این پس تمام قرعه‌کشی‌های خودرو (اعم از خودروهای شرکت‌های دولتی و خصوصی) در این سامانه انجام پذیرد. در جریان این قسمت از چهارراه گفته شد که اگرچه اصل قرعه‌کشی خودرو تغییر اساسی نداشته اما این روش سه تفاوت با روش قبلی قرعه‌کشی دارد.

ماشین‌های چینی نمایشگاه خودرو تهران را تسخیر کردند؟

نمایشگاه شهر آفتاب تهران از ۲۷ الی ۳۱ اردیبهشت میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران بود. این نمایشگاه برای اولین بار از سال ۹۷ برگزار شد.

خودروهای جدید ایران خودرو در این نمایشگاه چند خودروی داخلی (۲۰۶، ۲۰۷ و دنا پلاس) بودند که تغییرات حداقلی با نسخه‌های پیشین داشتند. با این حال، این خودروساز مدل‌های جدید خودروهای مونتاژی هایما را نیز برای نخستین بار به نمایش گذاشت.

بهمن موتور، خودروسازی فردا، آرین موتور و گروه صنعتي آميکو از دیگر حاضران چهارمین نمایشگاه خودرو تهران بودند.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
۹ نکته آزادسازی واردات خودرو
نحوه خرید خودرو در بورس کالا
تغییر مسیر قرعه‌کشی خودروهای داخلی
گزارش میدانی از نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران ۱۴۰۱
پیشنهاد سردبیر