پیش بینی قیمت دلار - اردیبهشت ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت دلار - اردیبهشت ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : برای پیش بینی قیمت دلار باید سری بزنیم به روند دلار در روزهای اخیر و اتفاقاتی که در ایران و جهان رخ داده است. قیمت دلار نخستین روز کاری پس از تعطیلات عید فطر را با رشد ۶۵۰ تومانی (۲.۳ درصدی) آغاز کرد و به ۲۸۸۰۰ تومان رسید. اگرچه نرخ ارز حوالی ظهر عقب‌نشینی جدی تا ۲۸۳۰۰ تومان داشت اما دوباره صعودی شد و ۲۸۵۰۰ تومان قیمت خورد.

عقب نشینی دلار از سقف روزانه

عقب‌نشینی سریع دلار از سقف روزانه، آن هم در شرایطی که قیمت دلار هرات همچنان صعودی بود و مرز ۲۸ هزار تومان را در هم شکست، موجب گمانه‌زنی‌های مبنی بر عرضه بازارساز در تهران شد که می‌تواند سیگنال فروش برای معامله‌گران محسوب شود.
البته خبر سفر قریب‌الوقوع امیر قطر به تهران که از اهداف این سفر یافتن راهکار وصول دلارهای بلوکه شده ایران است، می‌تواند مانع از تداوم رشد سریع دلار در کوتاه‌مدت باشد. هر چند که تعلیق دو ماهه مذاکرات وین و کمرنگ شدن خوشبینی‌ها به حل اختلافات تهران و واشنگتن می‌تواند تهدیدی جدی برای ادامه رشد قیمت ارز باشد.

برجام در ابهام

امروز بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت علیرغم پیشنهاد او به امیرعبداللهیان برای سفر انریکه مورا (معاون بورل) به تهران، وزیر امور خارجه نسبت به این پیشنهاد بسیار بی‌میل بوده است.
در حال حاضر به عنوان مهم‌ترین رویداد پیش رو باید منتظر انجام سفر امیر قطر به تهران و دستاوردهای آن بود. در سوی دیگر، آنچه می‌تواند اتفاق مهمی برای برجام و دلار محسوب شود، ادامه تحولات مثبت در مذاکرات تهران و ریاض است. بورسان هفته گذشته در گزارش «کلید قفل برجام کجاست؟» به نقل از المانیتور نوشت «در حالی که به نظر می‌رسد ایالات متحده و ایران بر سر تحریم‌های سپاه پاسداران به بن‌بست رسیده‌اند، یک راه خروج از این بن‌بست می‌تواند در سیاست‌های منطقه‌ای ایران، از جمله مذاکرات تهران با عربستان باشد».

دلار ۳۰ هزار تومانی می شود؟

روزنامه الجریده کویت هفته پیش مدعی شده بود وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی به‌زودی دیدار می‌کنند. اگر این ادعا محقق شود، می‌توان به حل گره برجام امیدوار بود که می‌تواند دلار را به عقب بازگرداند. اما در غیر اینصورت و با طولانی شدن وقفه مذاکرات وین، ریسک دلار ۳۰ هزار تومانی هر لحظه بیشتر مواجه دولت سیزدهم است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر