بررسی اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال

سهام قطعه‌سازان خودرویی ارزنده می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
در برنامه زنگ پایان امروز، صورت‌های مالی منتهی به فصل زمستان ۱۴۰۰ شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی غدیر، صنایع ریخته‌گری ایران و ریخته‌گری تراکتورسازی ایران بررسی شد.

ذوب بار دیگر زیان‌ساز شد

شرکت ذوب آهن اصفهان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۰ به ازای هر سهم ۳۰۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به سال قبل از آن ۱۸% افزایش داشته است.
ذوب آهن جز نخستین فولادی‌هایی بود که صورت مالی خود را منتشر کرد؛ اما گزارش زمستان دلچسبی نداشت و برخلاف انتظار تحلیلگران در گزارش اجماع مبنی بر سودسازی حداقل ۱۰ تومان این شرکت زیان ساخت.
یکی از دلایل این موضوع افزایش قیمت مواد اولیه به ویژه زغال‌سنگ و کک وارداتی است که فشار هزینه‌ای زیادی به شرکت وارد کرده است؛ هم‌چنین این شرکت از فناوری قدیمی استفاده می‌کند، هزینه نیروی انسانی بالایی دارد و بهره‌وری آن بسیار پایین است.

چرا شتاب سودآوری شغدیر کم شد؟

شرکت پتروشیمی غدیر در سال مالی ۱۴۰۰ به‌ازای هر سهم ۱۴،۲۴۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰% افزایش داشته است.
نکته جالب توجه در صورت‌های مالی غدیر کاهش حاشیه سود آن است که از دلایل آن می‌توان به افزایش بیشتر قیمت مواد اولیه نسبت به محصولات اشاره کرد.
میزان تولید غدیر اگرچه کاهش یافته اما نرخ فروش آن رشد قابل توجهی تجربه کرده، که این موضوع با توجه به کاربرد و تقاضای بالای pvc به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی این شرکت قابل توجیه است.

خریخت به شرط تکرار سودآوری بسیار جذاب است

شرکت صنایع ریخته‌گری ایران در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۰ ضمن ثبت افزایش سرمایه ۹% و با لحاظ سرمایه جدید به ازای هر سهم ۴۶۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به سال مالی قبل رشد ۳۳۷ درصدی داشته است.
این شرکت زیر مجموعه گروه بهمن است و قطعات سیلندر و موتور را برای گروه بهمن، ایران خودرو و ساپکو تولید می‌کند.
خریخت نسبت به بسیاری از سهام گروه خودرویی p/e جذابی دارد؛ درآمدزایی این شرکت در زمستان ۱۴۰۰ افزایش قابل توجهی داشته، آن هم به دلیل این که عمدتا شرکت‌های خودروسازی که تحت مالکیت سایپا و ایران خودرو نیستند در افزایش قیمت‌ها محدودیت ندارند. البته آخرین افزایش نرخ شرکت مربوط به اواسط اسفند ماه است که باید منتظر اثرگذاری آن در گزارش‌های سال جدید باشیم.

p/e ختراک به کف ۵ ساله نزدیک شد

شرکت ریخته‌گری تراکتور‌سازی ایران در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ ضمن ثبت افزایش سرمایه ۱۰۰% و با لحاظ سرمایه جدید به‌ازای هر سهم ۷۶۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد رشد کرده است.
ختراک در بازار امروز هم مورد توجه سهامداران بود، به صف خرید نشست و p/e آن به عدد ۸ رسید.
شرکت در چند سال اخیر روند سودآوری رو به رشدی داشته است؛ به ویژه در زمستان ۱۴۰۰ که سود قابل توجهی ساخت. آخرین افزایش نرخی که شرکت داشته در اسفند ماه بوده است.
اما سوال اساسی ‌این است که شرکت توانایی تکرار عملکرد فصل زمستان خود را دارد؟

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر