پاسخ سوالات امتحانات نهایی امسال هم لو رفت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور می‌گوید: ۱۰ دقیقه بعد از شروع امتحان نهایی دانش آموزان، پاسخ سؤالات در فضای مجازی منتشر شده است.

هامون سبطی دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری های کشور بیان کرد که در امتحانی که دو روز پیش برگزار شده، پاسخ سؤالات که بسیار کوتاه و حافظه محور بوده است، ۱۰ دقیقه بعد از شروع آزمون بر روی کانال عمومی قرار گرفته است. این درحالی است که این کانال‌ها به کانال‌های دیگر فوروارد می‌شوند و چند صدهزار دانش‌آموز می‌توانند به این سؤالات دسترسی داشته باشند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند سر جلسه امتحان نهایی که خیلی پرتعداد و پراکنده است بسیار راحت‌تر از جلسات کنکور موبایل همراه داشته باشند.

تقلب‌های متعدد در آزمون‌های امتحانی

دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور با بیان اینکه آموزش و پرورش تقلب‌های متعدد در آزمون‌های امتحانی خود را انکار می‌کند، گفت: تکنولوژی در این چند سال خیلی پیشرفت کرده است و جاسوس‌افزارهایی آمده است که حتی در برابر برخی دستگاه‌های ردیابی هم غیرقابل تشخیص هستند که البته این دستگاه‌ها در حوزه‌های امتحانی به کار گرفته نمی‌شود و فقط در کنکور استفاده می‌شود. جاسوس‌افزارها خیلی کوچک هستند و در پاک‌کن، مداد و گوش جاسازی می‌شوند و چندین کانال ده‌ها هزار نفری هست که به صورت عمومی، سؤالات و پاسخ‌های امتحانات نهایی آموزش و پرورش را پخش می‌کند.

سبطی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد که این موضوع درباره سؤالات کنکور هم دیده می‌شود اما به دلیل اینکه برگزاری آن با امتحانات نهایی متفاوت است، استفاده از جاسوس‌افزارها را بسیار مشکل می‌سازد.همچنین اغلب سؤالات کنکور بسیار سخت و تحلیلی است و پاسخ به آن‌ها از عهده تیم پاسخ دهی تقلب‌گرها به راحتی بر نمی‌آید.

چه کسانی پاسخ سوالات امتحانات نهایی را لو می‌دهند؟

وی با اشاره به اینکه بر خلاف ادعای مسؤولان آموزش و پرورش، امتحانات نهایی تشریحی نیست و در بسیاری موارد پاسخش در حد یک کلمه است و راحت‌تر از پاسخ کنکور جواب‌ها به دست می‌آید، ادامه داد: این موارد را ردیابی کردیم و چندین بار اعلام کردیم؛ خوشبختانه تعامل بهتری با حراست سازمان سنجش داشتیم و آن‌ها به هیچ وجه انکار نکردند و یادآوری می‌کنند که متقلبان را تا جایی که امکان داشته باشد، می‌گیرند و به‌سزای کارشان می‌رسانند؛ ولی آموزش و پرورش می‌گوید که تقلبی انجام نمی‌شود یا اهمیت خاصی ندارد.

سبطی در خصوص گردانندگان این کانال‌ها نیز گفت: با اطلاعاتی که دانش‌آموزان دادند، به گرداننندگان این کانال‌‌ها نزدیک شدیم و می‌دانیم چه کسانی این اقدامات را انجام می‌دهند اما هنوز دستگیر نشده‌اند.

دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد شدید از وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: این وزارتخانه نتوانسته است خود را با پیشرفت فناوری هماهنگ کند و فقط در موضع انکار و حاشا قرار گرفته است؛ این وزارتخانه، خود را مقدس می‌داند و هر واقعیتی که بخواهد این تقدس توهم‌آمیز را خدشه‌دار کند، انکار می‌کند؛ در این حالت با سرعت بسیار زیادی، فاصله‌اش با واقعیت، مردم و نیازهایی که در کشور وجود دارد، افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به نیاز به خانه تکانی اساسی در وزارت آموزش و پرورش، گفت: آموزش و پرورش لاغر شدن و کم محتوایی کتاب‌های درسی خود را انکار می‌کند و بی‌توجهی بچه‌ها در درس‌ها را به گردن دشمن خارجی به نام کنکور می‌اندازد و قبول ندارد که ناتوانی در جذب دانش‌آموزان به علم و فرهنگ باعث می‌شود که وقتی اسم کنکور می‌آید بچه‌ها به یاد درس خواندن بیفتند؛ به عبارت دیگر اگر کنکور هم حذف شود، بچه‌ها به فکر درس خواندن و تعمق در کتاب‌های آموزش و پرورش نخواهند بود.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر