بودجه دولتی حوزه‌های علمیه چقدر است؟

بودجه دولتی حوزه‌های علمیه چقدر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بررسی بودجه نهادهای دینی- تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی بودجه نهادهای دینی- تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر پرداخت.

این گزارش افزود: اعتبارات امور فرهنگ از ۲۳۲،۴۲۹،۷۶۲ میلیون ریال (حدود ۲۳هزار‌و‌ ۲۰۰ میلیارد تومان) در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به رقم ۲۲۹،۳۹۸،۴۰۸ میلیون ریال (حدود ۲۲‌هزار‌و ۹۰۰ میلیارد تومان) در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است. به عبارتی سرجمع اعتبارات امور فرهنگ مجموعا نسبت به سال گذشته ۱/۳ درصد کاهش داشته است.

تمرکز اندک دولت سیزدهم بر سیاست حمایتی از بخش فرهنگ

دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: همچنین کاهش سهم اعتبارات امور فرهنگ از منابع بودجه عمومی نشان می‌دهد دولت تمرکز اندکی بر سیاست حمایتی از بخش فرهنگ داشته است. از این‌رو، سهم اعتبارات امور فرهنگ از مجموع امور ۱۰گانه از ۲/۷ در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به ۲/۲ در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

کاهش ۳۸ درصدی اعتبارات فصل دین و مذهب

این گزارش خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت کاهش شدید اعتبارات فصل دین و مذهب به میزان ۳۸ درصد است. اعتبار لحاظ‌شده برای سرجمع فصل دین و مذهب در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حدود دوهزارو ۶۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که این رقم در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ را بدون احتساب ردیف یارانه در حدود سه‌هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان (یارانه ۷۴۰ میلیارد تومان است) مجلس شورای اسلامی تصویب کرده بود. این گزارش یادآور شد: در سال‌های اخیر، با ارائه لایحه بودجه کل کشور، به شیوه‌ای غیرکارشناسانه، اعتبارات فرهنگی به‌ویژه مذهبی و حوزوی مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

منابع مالی اداره حوزه‌های علمیه از کجا تامین می‌شود؟

دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: هیچ‌کدام از اعتبارات دولتی که رقمی در حدود پنج هزار میلیارد تومان است، برای معیشت طلاب و استادان حوزه‌های علمیه مصرف نمی‌شود؛ زیرا اداره حوزه‌های علمیه به‌طور سنتی از سوی مراجع تقلید از طرق گوناگونی مانند وجوهات شرعی و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود. از این میزان اعتبارات دولتی نیز بخش عمده‌ای در حدود دو‌هزار‌و ۸۰۰ میلیارد تومان صرف بیمه طلاب می‌شود که به نوعی به صندوق دولت با‌زمی‌گردد.

تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

سید ابراهیم رئیسی بیست و یکم آذرماه برای این منظور در نشست علنی حضور پیدا کرد و گفت: حضور در مجلس برای ما فرصت مغتنمی است. این حضور در راستای اجرای اصل (۵۲) قانون اساسی درباره تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و بیان برخی ویژگی‌های این لایحه و تمایز این بودجه با بودجه‌های سنوات قبل است.

وی در بخشی از بیان مطالب خود تاکید کرد: اشکال جدی که در ادوار قبلی همه را رنج می‌داد اینکه اقتصاد کشور را به اراده بیگانگان گره زده بودند و با وجود ظرفیت های بسیار در کشور به ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمند با مشکلات اقتصادی جدی مواجه بودیم.

منبع: روزنامه شرق

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر