مرکز پژوهش‌های مجلس: رشد بورس و تورم رابطه‌ای ندارند

مرکز پژوهش‌های مجلس: رشد بورس و تورم رابطه‌ای ندارند
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: مرکز پژوهش‌های مجلس این نظریه که رشد شاخص بورس در افزایش تورم موثر بوده را رد کرد. این مرکز بر این باور است که تاثیر رشد بازار سرمایه بر تورم از حیث علمی اثبات نشده است.

بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان «بررسی تحولات پولی و بی ثباتی در قیمت کالاها، خدمات و دارایی ها در سال جاری» به چرایی افزایش نرخ تورم پرداخته و اقدامات لازم بانک مرکزی برای کنترل تورم در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را برشمرده است. در بخشی از این گزارش به این سوال که «آیا رشد بازار سرمایه منجر به تورم می‎شود؟» پاسخ داده شده است.

آنطور که در این گزارش آمده است: «اثبات این ادعا و نگرانی(تاثیر رشد بازار سرمایه بر تورم) نیازمند استفاده از مدل‌های اقتصادسنجی برای تعیین جهت علیت و تفکیک سهم عوامل مختلف (عرضه رشد پول و...) مؤثر بر سطح عمومی قیمت‌ها است، باید توجه داشت چنین مطالعاتی تاکنون صورت نگرفته و نگرانی‌های یاد شده از حیث علمی اثبات نشده است. 

علاوه بر این، سازوکار قابل قبولی برای تبیین این رابطه على (تأثیر رشد بازار سرمایه بر تورم) قابل تصور نیست و ادبیات و نظریات اقتصادی نیز وجود چنین رابطه علی را تبیین نکرده‌اند. بازار سرمایه یک بازی جمع - صفر است و در نهایت تأثیری بر متغیرهای بنیادین موجد تورم (پول و شبه پول) ندارد، این موضوع می‌تواند نفی‌کننده چنین رابطه علّی باشد. 

به عبارت روشن‌تر، اگر قیمت یک سهم رشد ۲۰۰ درصدی را در یک روز تجربه کند با خرید این سهم، معادل قیمت سهام از سپرده خریدار کسر و به سپرده فروشنده آن افزوده خواهد شد و حجم پول و نقدینگی در اقتصاد تغییری نخواهد کرد.»

با این حال مرکز پژوهش‌ها تاکید می‎کند که تغییر و تحولات ورود یا خروج نقدینگی به بازار سرمایه که منبعث از رشد با رکود بازار سرمایه است، بر بی‌ثباتی قیمت‌ها و هجوم به بازار دارایی‌ها (طلا، خودرو، مسکن، ارز و...) و ایجاد التهاب‌های کوتاه‌مدت در این بازارها اثرگذار است.

این سازمان رفع ناترازی بودجه دولت با استفاده از منابع بانک مرکزی را که به رشد پایه پولی در سه ماه ابتدای سال انجامید را مهمترین عامل رشد تورم می‎داند. 

هرچند موضع‌گیری این نهاد پژوهشی احتمالا با مواضع فعالان بازار سرمایه همسو است، اما این نهاد در عین حال به بانک مرکزی توصیه کرده که برای کنترل تورم در کوتاه‌مدت اقدام به افزایش نرخ بهره کند. مرکز پژوهش‌ها کاهش نرخ بهره در ماه‌های گذشته را یکی از عواملی می‌داند که به رشد نرخ تورم دامن زده است. 

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر